Több hetes-hónapos huzavona, vizsgálatok és nagymértékű közfelháborodások után tegnap végül menesztették tisztségéből Marcela Papici-ot, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház menedzserét.
A tisztséget a következő hat hónapban dr. Coste Camilio Victor katonaorvos-ezredes tölti be, akit a megyei tanács vezetősége tegnap délután mutatott be „hivatalosan” a sajtó képviselőinek. A Kolozsvári Katonai Sürgősségi Kórházat hosszú éveken át vezető és azt 2011-ben az elsők között akkreditáló dr. Coste Camilio Victor bő egyórás, kötetlen beszélgetés keretében vázolta a szatmárnémeti kórházzal kapcsolatos terveit — amelyeket egyesek talán nagyratörőnek is vélhetnek, hiszen az akkreditációs bizonylat megszerzését csak első lépésként említette: szeretné a jelenlegi 4-es fokozatúról hármas, majd kettes fokozatú egészségügyi intézménnyé „emelni” és legalább három osztályt, de akár az egész kórházat klinikai kórházzá, hiszen mint mondta, a lehetőségek és sok osztályon a felszerelések és a szakmai tudás is megvan ennek eléréséhez.
„Mélyszántás” kell a kórháznál
A vártnál súlyosabb szabálytalanságokkal, a beszerzési stratégia és a 2017-es büdzsé hiányával, 8 millió lejes tartozással szembesült az új kórházmenedzser, de úgy véli: az intézmény többre hivatott. „A lakosság és az egészségügyi szakemberek irányából érkezett kritikák, a kórház adminisztratív tanácsának ajánlása és az egészségügyi minisztérium által elrendelt ellenőrző bizottság jelentésének és javaslatának figyelembe vételével — melyek mindegyike a sürgős, azonnali változtatások szükségességére mutatott rá — ma fontos változás történt egy kiemelten fontos egészségügyi intézményben: Marcela Papici, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere munkaszerződésének felbontása mellett döntöttünk. Erről most többet nem szeretnék mondani, s inkább a jövővel foglalkozzunk most, mint a múlttal” — summázta tömören Pataki Csaba tanácselnök tegnap délután azon a sajtótájékoztatón, amelyen Ioan Rus alelnökkel közösen bemutatták az új kórházmenedzsert dr. Camilo Coste katonaorvos-ezredes személyében. A tanácselnök ugyanakkor arra is rámutatott: mint a legfontosabb közszolgáltatást (egészségügyi ellátást) nyújtó intézmény működéséért felelős entitás, pillanatnyilag nem bocsátkozik semmiféle, az ország virtuális költségvetésén alapuló hazardírozásba a kórház anyagi támogatását illetően — viszont támogatni fogják mind az osztályok felújítási munkálatainak folytatását, mind a különböző felszerelések és berendezések beszerzését, s mindemellett a hamarosan beinduló RO–HU-s pályázati tengelyeken körülbelül 10 millió eurónyi támogatást tudnak lehívni a kórház számára.
A szatmári származású, ám jelenleg is Kolozsvárt élő dr. Camilo Coste ezredes 2009-től vezette a Dr. Constantin Papilian Kolozsvári Katonai Sürgősségi Kórházat, amely 2011-ben az országban elsők között kapta meg az akkreditációs bizonylatot, s mint fogalmazott: úgy fogadta el a menedzseri tisztséget, hogy tisztában volt a szatmári kórházban lévő gondokkal és hiányosságokkal — ám mindezek ellenére mai, első kórházjárása alkalmával a vártnál súlyosabb szabálytalanságokkal, törvények elmulasztott betartásával szembesült, ráadásul az intézménynek nincs beszerzési stratégiája, és a 2017-es évi költségvetése is csak egy nagyon vázlatos és hiányos „valami”, van viszont 8 millió lejnyi tartozása. Dr. Coste mindezek ellenére optimista és bizakodó: „Számomra ez egy kihívás és remélem, sikeresen meg fogom tudni oldani, vagy legalább elindítani a folyamatokat. Ma nyílt először alkalmam alaposan elbeszélgetni az orvoskollégákkal, egészségügyi személyzettel — jó szakemberek, jó csapat és biztos vagyok benne, hogy remek eredményeink lesznek, ami legfőképp a lakosság előnyére válik majd. Ez a kórház, mint egészségügyi intézmény, többet érdemel a 4-es fokozatú besorolásnál, de amíg nincs akkreditációs bizonylat, addig nem lehet továbblépni. Elsőként tehát azt kell megszerezni, s aztán a hármas, majd kettes fokozatba feljebb lépni és legalább három osztályt, s miért ne, az egész kórházat klinikai rangra emelni. A legtöbb esetben a felszereltség és a szaktudás is megvan hozzá, hogy az érsebészeti osztályt már ne is említsem! Ha nekem Kolozsváron ilyen osztályom lett volna!” — foglalta össze röviden a „legsürgősebb” megvalósítani valókat az új menedzser. Nem rejtve véka alá azt sem: számára teljesen érthetetlen, hogy a járóbetegellátóban magánkézben lévő laboratórium, gyógyszertár és magán orvosi rendelők működnek — ahelyett, hogy a kórház saját laborja, gyógyszertára és rendelői működnének, amelyek a kórház konyhájára hoznának jelentős bevételeket. Coste ugyanakkor azt is pontosította: tudja, hogy 6 hónap minderre nem elég, viszont amennyiben sikeresen indulnak el az úton, 6 hónap múlva jelentkezni fog a tisztségben véglegesítő versenyvizsgára is.
Szabó Kinga Mária