Szatmárnémeti

Klasszikus és kortárs hazafias versek seregszemléje — KÉPGALÉRIA

2025.03.07 - 20:47
Március idusára készülve 25 diák tisztelgett a magyar történelem talán legbátrabb napjai előtt — a kategóriák győztesei március 15-én, a szatmárnémeti ünnepségen is előadják a költeményeket

A március 15-i megemlékezés előfutáraként is emlegetik a Hazafias Versek Versmondó Versenyét — természetesen nem véletlenül, hiszen amikor 13 évvel ezelőtt a Magyar Ifjúsági Kezdeményezés és a LiterArt Magyartanárok Egyesülete ötlete megfogalmazódott a szavalóversenyről, akkor egy olyan megmérettetést képzeltek el, amelyen a versenyző diákok hazafias versekkel tisztelegnek egyrészt a magyar történelem talán legbátrabb napjai és szereplői előtt, másrészt lélekben is ráhangolódnak a szabadságharc és forradalom emlékünnepére. Ez az irányelv bő évtizede változatlan, mint ahogy a versenyen való megmérettetés külön tétje is:  mindkét kategória (V–VIII., illetve IX–XII. osztályos) nyertese elszavalhatja versét március 15-én Szatmárnémetiben, a Petőfi-szobornál. 

hirek/2025/03-marcius/hazafias-versek/18.jpg

A szervezők pár évvel ezelőtt úgy döntöttek — a korabeli márciusi közhangulat szellemét is idézve —, hogy kiviszik az iskolák falai közül a versenyt, s egy kávézóban szervezik meg, amely azóta is házigazdája a megmérettetésnek. 
Pénteken délután a Csizmadiaszín épületében lévő Red Hat Yard hangulatos helyiségében  Deák Dávid MIK-titkár köszöntötte a „közösségi élményre  érkezetteket, ahol a szavak ereje nemzedékeket fog össze”: a Fehér Imola költő-író, tanárnő, Erdei Máté színművész, valamint Elek György publicista és főszerkesztő alkotta zsűrit, a 25 versenyzőt és kísérőiket. 
hirek/2025/03-marcius/hazafias-versek/19.jpg

A versenyzők idén már fele – fele arányban választottak valamilyen Petőfi költeményt, illetve válogattak kortárs(abb) költők (Reményik Sándor, József Attila, Egyed Emese, Sajó Sándor, Ábrányi Emil, Heltai Jenő, Radnóti Miklós, Kovács András Ferenc) művei közül — mint ahogy azt az elmúlt években a zsűrik tagjai ajánlották is nekik, hiszen  hazafias versek nem csak és kizárólag a reformkorban íródtak, hanem az azt követő időszakokban is, és a kortárs versek között is vannak szép számban. 
hirek/2025/03-marcius/hazafias-versek/20.jpg

A két kategória szavalatai között, abszolút meglepetésként, J. S. Bach második szonátájának Andantéja csendült fel Jejeran Kitty, az Aurel Popp Művészeti Líceum diákja előadásában.
hirek/2025/03-marcius/hazafias-versek/33.jpg

„Jó volt a zsűriben ülni, érezni a versekből áradó tavaszi bizsergést, amelyet legtöbbeteknek sikerült átadni.” — fogalmazott az eredményhirdetés előtti értékelőben Fehér Imola. Mint kiemelte  — és nem csak a diákoknak, de felkészítő tanáraiknak is mondva —, fontos, hogy a vers a szavaló korának, nemének megfelelő legyen, hiszen csak úgy tudják „átszűrni” magukon, csak úgy válik hallhatóvá nem csak az adott költő, de a szavaló hangja is, amellyel nem csak átadják, de továbbadják  a költeményt.
hirek/2025/03-marcius/hazafias-versek/44.jpg

Az V–VIII. osztályosok kategóriájának:
első helyezettje Kánya Jázmin (Református Gimnázium, felkészítő Lovász Erzsébet),
második helyezett Nagy Máté (Református Gimnázium, felkészítő Erdei Árva Erika),
harmadik helyezett Kovács Viktória – Jázmin (Kökényesdi Általános Iskola, felkészítő Kallós Orsolya Enikő)
a Szamos folyóirat különdíját Kárpinszki-Bencze Fruzsina  (Kökényesdi Általános Iskola, felkészítő Kallós Orsolya Enikő),
a LiterArt különdíját Máté Abigél (Református Gimnázium, felkészítő Lovász Erzsébet), Erdei Árva Mátyás (Református Gimnázium, felkészítő Lovász Erzsébet), valamint Kolb–Schvarczkopf Gábriel (Rákóczi Ferenc Általános Iskola, felkészítő Tivadar Melinda Andrea) vehette át.

hirek/2025/03-marcius/hazafias-versek/43.jpg

A X –XII. osztályosok kategóriájának:
első díjasa Péter Ivett (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő Forizs Enikő),
második helyezett Németi Nóra (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő Forizs Enikő),
harmadik helyezett Jankó Szép Tamás Dénes (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő Csíki Renáta).
A Szamos folyóirat különdíját Szemák Viola Tamara (Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, felkészítő Heinrich Andrea),
a LiterArt különdíját Kovács Jácint (Református Gimnázium, felkészítő Erdei Árva Erika) vehette át. 

Szabó Kinga Mária

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON! 

(Fotók: a szerző felvételei)