Vidék

Kívánságok éjszakája a sándorhomoki Kováts-kúriában

2023.08.11 - 19:09
Augusztusi nyáréjszaka, kellemes társaság, hullócsillagzápor — augusztus 12-én, szombaton délután 18 órától egy hangulatos rendezvényre, a jól ismert és kedvelt Perszeida-estre várnak minden érdeklődőt a Sándorhomokra, a Kováts-kúriába.

Az augusztusi nyáréjszakák egyik elmaradhatatlan programja a hullócsillagok fürkészése. A tekinteteinket az égnek szegezzük, kémleljük a határtalan világmindenséget, az apró fénylő csillagokat és az égboltot átszelő villanásnyi fénycsóvákat pásztázzuk. Majd kívánunk valamit, amelyet gondosan elteszünk magunknak, miközben már tudjuk, hogy a megfogalmazott célunk felé vezető utunk elkezdődött.

A kívánságokkal kikövezett út idén is a berenczei Kováts-kúriához vezet, amely az itt rendezvényeket szervező baráti társaságnak köszönhetően, a különleges alkalmak, a bohém szellemiség és a találkozások helyszínévé vált. 

Az est hangulatát Ferencz Áron kivételes dob improvizációs hangjátéka teszi különlegessé. A ütős hangszerek játéka alatt, a valós időben zajló projektoros vetítés alkalmával a kúria homlokzata életre kel. A látványos fényjátékot még kivételesebbé teszi az, hogy bárki szabadon kipróbálhatja. Egyedülálló és testközeli élmény ez mindazok számára, akik kíváncsiak miként alkothatnak fénnyel a Kováts-kúria falára.
Lehetőség lesz teleszkóppal pásztázni az éjszakai égboltot, Archie válogatott zenekülönlegességeire bulizni a Secret Gardenben vagy épp a elmaradhatatlan tábortűz mellett leheveredni, beszélgetni.

A tágas hátsó udvar ölelése, az éjszaka misztikuma és a látványos égi táncot járó hullócsillagok pedig arra várnak, hogy idén is magunkkal vigyünk pár beteljesülésre váró kívánságot.

A rendezvényre a belépés díjmentes, a szervezők minden  érdeklődőt szeretettel várnak! 

További részletek a Kováts-kúria oldalán.

Kozmikus tűzijáték - Szent Lőrinc  könnyei

A Perseida-meteorraj szülőüstököséről 1992-es napközelsége során készült felvétel (Herman Mikuz)
A Perseida-meteorraj szülőüstököséről 1992-es napközelsége során készült felvétel (Herman Mikuz)

A Perseidák első megfigyeléséről már Kr.u. 36-ból vannak feljegyzések, kínai csillagászoknak köszönhetően, azaz igen régen létező és ismert meteorrajról van szó. A Szent Lőrinc könnyeiként is ismert hullócsillagokat okozó porszemcsék a 130 éves keringési idejű 109P/Swift-Tuttle üstökösből származnak, amelyről szintén számos régi feljegyzés ismeretes. A számítások szerint az üstökös régebben is áthaladt bolygónk pályáján, így a hátrahagyott poranyag már igen széles lepellé terebélyesedett. Ennek következtében a perseida rajhoz tartozó meteorokat nem csak ezen az éjszakán, de egy - két héttel a maximum előtt és után is szép számban láthatunk, természetesen a maximumhoz közeli időpontban nagyobb valószínűséggel. 
A raj természetesen az üstökös közelében sűrűbb, így 1993-ban és 1995-ben óránként 3-500 hullócsillag is megfigyelhető volt, amelynek oka a szülőüstökös 1992-es napközelsége során kidobódott friss anyagfelhő. Az aktivitás azóta lassan csökken, bár meglepetések így is adódhatnak, 2008-ban például az előrejelzett maximum után egy további kitörésben gyönyörködhettek a kitartó észlelők.

A meteorraj tagjai a Perseus csillagképben levő radiánspont irányából érkeznek, azonban csak a radiánstól távolabb fényesednek fel, így tulajdonképpen az egész égbolton láthatunk hullócsillagokat. A tapasztalatok alapján északi és déli irányokban láthatjuk a legszebb rajtagokat.

A hullócsillagok megfigyeléséhez nincs szükség távcsőre, sokkal inkább lehetőleg minél sötétebb (fényszennyezéstől mentes) észlelőhelyre (vagy legalább a közvetlen fények kitakarására), jó kilátásra, valamint kényelmes, dönthető támlájú kerti székre. A meteorrajok gyakran mutatnak “csomós” szerkezetet, azaz a Föld porfelhőn történő áthaladása során megesik, hogy percekig nem hullik meteor, majd sűrű egymásutánban több hullócsillag is megfigyelhető.

hirek/2023/augusztus/perszeida-2.jpg