Szatmárnémeti

Kiváló szatmári pálinkák az Ákovitán

Számos minta érkezett régiónkból is a rangos versenyre, ahol valósággal taroltak, ami a díjakat és elismerést illeti Fotó: Facebook/Ákovita Nemzetközi Párlat- és Pálinkaverseny
2022.07.05 - 20:00
Arany-, ezüst- és bronzérmek, illetve dicsérő oklevelek sokaságát elhozva ezúttal is sikeresen szerepeltek a partiumi termelők a második Ákovita Nemzetközi Párlat- és Pálinkaversenyen. A szatmári pálinka ismét öregbítette a múltban megszerzett hírnevét.

Eredményesen szerepeltek a partiumi termelők az erdélyi Ákovita Nemzetközi Párlat- és Pálinkaversenyen: a megmérettetésre benevezett minták elbírálását június 16–19. között tartották, az ünnepélyes eredményhirdetésre pedig július 1-jén került sor. A Székely Gazdaszervezetek Egyesületének immár második alkalommal megtartott rangos megmérettetésére — amelynek ezúttal is Csíkszereda adott otthont — 1262 mintával jelentkeztek a Kárpát-medencei pálinkakészítők. A benevezett mintákból 316 párlatot bronz-, 366-ot ezüst-, 255 mintát pedig aranyéremmel díjazott a zsűri. A bihari, szatmári, szilágysági és máramarosi minták begyűjtését és célba juttatását a Partiumi Falugazdász Hálózat térségi falugazdászai koordinálták.

Arany- és ezüstérmek érkeztek Szatmár megyébe

Szatmár megyéből jelentős számú magánfőző és bérfőzető gazda nevezett az Ákovitára. Börvelyből Bántó Zoltán őszibarack-pálinkája aranyérmet érdemelt ki, Avasújvárosból Nagy Gusztáv szilvapálinkája bronz-, Hajdú Nyáguli Mihály penyigei szilvából készített párlata pedig ezüstérmet kapott. Butka Sándor avasújvárosi magánfőző 15 mintával jelentkezett: királyleánykából, merlot és traminer szőlőből főzött párlatait aranyéremmel jutalmazta a zsűri, de aranyat nyert a céklából készített pálinkája is. Emellett hét ezüstöt és egy bronzérmet is magáénak tudhat a termelő. Kálmándról Sütő Imre meggy- és Suba József szilvapárlata, Magyarcsaholyból Kovács Szabolcs István stanley szilvapálinkája, Szilágypérről pedig ifj. Szakács Béla diólikőrje és beszterceiszilva-párlata kapott egy-egy bronzérmet. Kaplonyból Lieb Günter párlatainak minőségét három ezüstéremmel ismerték el a szakemberek. Szaniszlóról Hájer Tibor szilvapálinkája ezüstérmes, a sárkörújlaki Hornyák Tibor sárgamuskotálytörköly-párlata ezüst-, őszibaracknedűje pedig bronzérmes lett.

Bronzzal jutalmazta a zsűri a lelei Deák Ferenc som-kökény vegyesgyümölcs-főztjét, a hadadi Erdőközi Attila szilvapárlata pedig ezüstéremig jutott a pontozásban. Túrterebesről Kornis Sándor, Kaplonyból pedig Fleisz Imre fehér szőlőből készített pálinkája ezüst-, Börvelyből Sajó Zoltán hat mintája pedig három ezüst- és két bronzérmet nyert. Börvelyből jelentkezett a csíkszeredai megmérettetésre Azurák Krisztián is, akinek birsalmapárlatát bronzéremmel jutalmazták a zsűritagok, akárcsak Géresről ifj. Szilágyi Ferenc borpárlatait. Lázáriból Kovács István szilvapálinkája ellenben aranyérmet szerzett, a dobrácsapáti Vajda Márk birspárlata és fehér szőlőből készített ágyaspálinkája pedig ezüstérmet kapott.

Eredményesen szerepelt a versenyen Magyarcsaholyból Chivari Costel is: stanley szilvapálinkáját arany-, golden almából főzött pálinkáját pedig ezüstéremmel díjazták. A domahidai Achim Cornel a számos dicséret mellett négy bronz- és egy ezüstéremmel is gazdagodott, Lázáriból Takács Roland birspárlata pedig bronzérmet szerzett. A Szatmárnémetiből benevezett minták közül fehérszőlőtörköly-pálinkája ezüst díjat nyert, a csanálosi Erli Tibor kajszibarackpárlata bronzéremig jutott. Böszörményi Attila kismajtényi bérfőzető szilvapárlatát ezüstéremmel, Böszörményi István törkölypálinkáját és konyakját egy bronz- és egy ezüstéremmel jutalmazták.

Akikre Biharban büszkék vagyunk

Bihar megyéből, Hegyközkovácsiból Forró László négy mintával jelentkezett az Ákovitára, ezek közül ágyas barackpárlata és orbáncfüves almapálinkája ezüst, szilvapálinkája bronz minősítést kapott. Lunczer János Érmihályfalváról a magánfőzők versenyébe nem kevesebb mint 42 mintát nevezett, amiből 14 párlata — különböző szőlőfajtákból és törkölyből főzve — aranyérmet, 16 ezüstérmet, 11 pedig bronzérmet szerzett. Szalacsról Bokor Szilárd magánfőző nagydobosi sütőtökből készített aranyérmes pálinkát, de három bronzzal jutalmazta a zsűri a szilvából, őszibarackból és királyleányka szőlőből készített párlatait is.

Aranyérmet kapott Nagyváradról Bordás Szabolcs kajszipálinkája, míg a fűszeres birsből készített ágyaspálinkáját bronzéremmel díjazták. Bronzzal térhetett haza a versenyről a szalárdi Szőke Lajos, az élesdi Török Attila-Olivér és az érmihályfalvi Balázs József Attila és Kovács Zoltán is. Négy ezüstérmet érdemeltek ki Érmihályfalváról Sütő József őszibarackból, almából, fehér delaware szőlőből és bodzából főzött párlatai, míg az otelló szőlőből készített nedűje bronz helyezést szerzett. Érbogyoszlóról Gerály József almapárlata ezüstérmet, a mihályfalvi Roska Sándor birs- és vegyesgyümölcs-pálinkája pedig egy-egy bronzérmet kapott.

Érmihályfalváról nevezett a megmérettetésre Rizó Béla és Jaju párosa is, akik a jól ismert gyümölcsök mellett olyan különleges alapanyagokból is párlatokat készítettek, mint a méz, a kávé, a csipkebogyó és a fűszeres zöld dió. Az eredmény önmagáért beszél: 16 mintával négy arany-, öt ezüst- és öt bronzérmet hoztak haza Csíkszeredából. Érmihályfalva magánfőzőinek jó hírét öregbítette Csucsai Károly is, akinek a párlatait két arany-, három ezüst- és egy bronzéremmel jutalmazták. Erdei Róbert és Nagy Árpád — ugyancsak Érmihályfalváról — 18 mintával nevezett: kései meggyből, porter sörből, stanley szilvából és fekete leányka szőlőből készült pálinkáikkal négy aranyérmet nyertek, emellett hat ezüst- és hat bronzérmet is bezsebeltek. Tótiból Lőrinc Anita magánfőzőként bronzérmet, Lőrinc János bérfőzetőként pedig két ezüstöt és egy bronzérmet nyert. Székelyhídról Czapp Árpád-Levente királyleánykából főzött párlatát ezüsttel jutalmazták, akárcsak Paptamásiból Dubovan Cristian Csaba birsalmából, illetve fehérszőlő-törkölyből készített pálinkáit.
Bihar megyéből az üzleti főzők csoportjában a székelyhídi Zekulhyda Kft. 14 mintával nevezett, nem is eredménytelenül: a gondos odafigyelést hat arannyal és hét ezüsttel jutalmazta a zsűri.

Aranyat ért a kémeri muskotálypárlat

Szilágy megyéből tavalyhoz képest a vártnál jóval kevesebb termelő jelentkezett a versenyre, az éremmel díjazott, illetve dicséretben részesült tételek lajstromában tíz minta szerepel. Krasznáról Toma Árpád borpárlatát ezüstéremmel díjazták, a sarmasági Tóth Csabáé, valamint Erdei Árva Károly szilvapálinkája pedig bronz minősítést kapott. Kémerről az üzleti kategóriában induló Fort Silvan két elismerést szerzett: 2020-as szilvapálinkáját ezüst-, ottonel muskotályból készített párlatát pedig aranyéremmel jutalmazták.
Máramaros megyéből a dicséretekkel együtt hat mintát díjazott a zsűri, közülük a legelőkelőbb helyezést Săcălean János 2018-as házi konyakja kapta, mely ezüst díjban részesült. A felhozatalban amúgy volt szilva-, áfonya-, alma-, sőt, mézes-gyömbéres ágyaspálinka is.
A Partiumi Falugazdász Hálózat tagjai gratulálnak a partiumi termelőknek az elért helyezésekhez. SZFÚ/partiumigazda.ro