Nagykároly

Kiváló szakképzési lehetőségek

2014.04.08 - 09:30

Mesterségek hete címmel szervez rendhagyó tájékoztató hetet a nagykárolyi Simion Bărnuţiu Szakképző Líceum. Az intézmény igazgatóját, Gindele Imrét a szakképzés helyzetéről kérdeztük.

 

A Károlyi-kastély lovagtermében tárgyak, illetve fotók és egy kisfilm levetítése révén mutatták be tegnap a látogatóknak, milyen szakmákban nyerhetnek képzést azok a diákok, akik a Simion Bărnuţiu Szakképző Líceumot választják a nyolcadik osztály elvégzését követően. Az intézmény pedagógusai elmagyarázták az érdeklődőknek, mit jelent a hároméves szakoktatás, és milyen elhelyezkedési esélyeik lehetnek azoknak a fiataloknak, akik ezt az iskolát választják. Az iskolából kikerülve, hasznos szakismeretek birtokában, akár már azonnal munkába állhatnak a Szakképző Líceumot elvégző fiatalok. Gindele Imre iskolaigazgató elmondása szerint ez a XXI. században, Nagykárolyban nem kis teljesítménynek számít.

„Szeretnénk megismertetni a középiskola előtt álló diákokkal a szakképesítés előnyeit. Ősztől indul a hároméves szakiskolai képzésünk, és ezt szeretnénk minél szélesebb körben népszerűsíteni. Fontos elkülöníteni egymástól a szakközépiskolát és a szakmunkásképzést. Utóbbi valamikor nagy népszerűségnek örvendett, sikerrel működött, és mindenki professzionális képzésként ismerte. Mivel ez az oktatási forma szeptembertől ismét beindul, ennek előnyeit szeretnénk a diákokkal megismertetni. Intézményünkben immár két éve működik a duális rendszer szerinti oktatás, mely szintén jó eredményekkel kecsegtet. Ez a módszer egy olyan szakoktatási forma, amit először Németországban alkalmaztak. Lényege, hogy két kategóriában történik az oktatás: elméleti szinten, mely a szaktantárgyakat és az általános műveltségi részt foglalja magába és az iskolában zajlik, valamint egy műhelygyakorlati részből, amely egy vállalatnál történik. Ez utóbbi során a tanuló részletesen megismerkedik a gyártási folyamatokkal, egészen az alapoktól kezdve. Iskolánkban kárpitosokat, asztalosokat, mezőgazdászokat, autószerelőket képzünk, ősztől pedig mezőgazdasági és mechanikai képzéssel szaklíceumi osztályaink indulnak. Remek kapcsolatban vagyunk a Polipol Mobila bútorgyárral, a Continental Contitech vállalattal és a város autószerelő műhelyeivel. A két német cég amellett, hogy lehetőséget biztosít diákjainknak a gyakorlatszerzésre, anyagilag is támogatja őket havi 150-200 lejes összeggel. Ezt a pénzt minden olyan diák megkapja, aki jól teljesít, és részt vesz az órákon. A román állam is kétszáz lejjel támogatja a képzést, így mindez nyilvánvaló anyagi előnyökkel jár” — magyarázta a szakképzés előnyeit Gindele.

Tőtős Tímea