Egy hónapja dolgoznak pillepalackokból készülő hídjaik és egyéb építményeik tervein a műépítésznek készülő szatmárnémeti diákok, kedden döntötte el a zsűri, melyik tervből lehet hamarosan valóság.
A szatmárnémeti Iparosotthonban méretkeztek meg azok az ifjú tervezők, akik a Szamos berendi holtágán készülő turisztikai látványosság egyik alapelemét képező, részben pillepalackokból készülő hidak rajzain dolgoztak az elmúlt időszakban. Egy hónappal ezelőtt indult a pontonhidas ötletbörze, amelyen az Aurel Popp Művészeti Líceum tizenegyedikes és végzős diákjai vesznek részt debreceni és kolozsvári pályázókkal együtt.
Tegnap az Iparosotthon aulájában beszéltek a szervezők a projektről, amelynek lényege, hogy a Szatmárudvari községhez tartozó Berendnél, a Szamos egyik holtágán valósítanák meg a természeti értékek konzerválását úgy, hogy a környéket a turizmus számára is érdekessé tennék különféle létesítmények megépítésével. Egy szigetet is kialakítanának a holtágban, erre vezetne át a diákok által megtervezett valamelyik pontonhíd. A létesítmény megvalósításán természetesen tervezőcég szakemberei is dolgoznak a pályázókkal párhuzamosan, a diákok pályamunkáiból tegnap egy olyan lett kiválasztva, amelyik a legrealisztikusabb, és ténylegesen meg is valósítható.
Lucian Sabău-Trifu műépítész, aki Pop-Benyovszky Magdával közösen koordinálta a diákok munkáját, elmondta, hogy fontos lenne a szatmárudvari községközpontban is kiállítani a terveket, hogy a helyiek is ismerkedjenek meg ezekkel. Dumitru Pop szatmárudvari polgármester elismerte, hogy a lapályos, lápos berendi Szamos mente nem túl csábító a turisták számára így önmagában, azonban ha megtörténik a fejlesztés, az új adottságokkal már érdekesebbé válhat a holtág a megyébe látogatók számára. Határtalan Zöld Folyosó néven fut az a közös román-magyar Interreg ROHU62 pályázat, amelyik finanszírozza a berendi tervek megvalósítását, a régi ökoszisztémát szeretnék a berendi tónál visszaállítani. Benépesítenék az egyik ottani Szamos-holtágat, valamint turisztikai információs irodát, tanösvényt, pihenőövezetet, madárleseket is építenének Berendnél.
Építészekből, tervezőkből álló zsűri vette górcső alá a tegnap bemutatott munkákat, s Lucian Oprea Vlăduţot — legsikeresebb pontonhíd — és Veronica Modacot — legsikeresebb úszóhíd — hirdették ki nyertesekként. Ők az eseményt követően megkapott ökohátizsák mellett vezethetik iskolatársaikat azon a jutalomkiránduláson, amelyik mindegyik pályaművet készítő diáknak jár, és amelyik idején Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei építészeti és környezetvédelmi nevezetességeket fognak meglátogatni.
Princz Csaba