Belföld

Kitiltják a jobb kormányos autókat a forgalomból

2018.08.22 - 16:01

Ezentúl nem helyezik forgalomba a jobb kormányos autókat, számuk ugrásszerűen megnőtt az utóbbi időben, és nagymértékben veszélyeztetik a közúti biztonságot — Szatmár megyében 344-et törzskönyveztek, de több gurul útjainkon, sokat más megyében írattak forgalomba.

A közlekedésügyi miniszter már aláírta a rendeletet, miszerint ezentúl nem helyezik forgalomba a jobb kormányos autókat Romániában, a már bejegyzett gépkocsik tulajdonosait pedig „igyekeznek rávezetni” a kormány s minden egyéb oldalcseréjére — a rendelet a Hivatalos Közlönyben való, napokon belüli megjelenésétől számítva lép hatályba, és kizárólag azokra a járművekre vonatkozik majd, amelyeket az Európai Unión kívülről hoznak be az országba. Ami azt is jelenti, hogy igazi foganatja csak a Brexitet követően lesz, hiszen a jobb kormányos autók zöme Nagy-Britanniából érkezik, de amíg a szigetország az Európai Unió tagja, nem lehet betiltani az onnan behozott autók forgalomba helyezését (Lengyelországban korábban korlátozásokat vezettek be a jobb oldali kormányos autók esetében, az EU pedig szabályszegési eljárást indított az ország ellen).

A júliusban közvitára bocsátott rendelet indoklása szerint a jobb kormányos járművek veszélyesek, mivel a hazai közlekedési viszonyok közt nem biztosítják a környezet megfelelő áttekinthetőségét, és az ilyen típusú autókkal nehézséget okoznak még a legegyszerűbb manőverek is a jobb oldali közlekedésben — számuk viszont ugrásszerűen megnőtt, közel 40 000-re emelkedett a környezetszennyezési bélyegilleték eltörlésének és az alacsony vételárnak köszönhetően. Míg 2015-ben csupán 4874 ilyen típusú autót tartottak számon, 2016-ban pedig 6250-nel nőtt a számuk, 2017-ben már 25 467 jobb kormányos autót jegyeztek be az országban. A gépjármű-nyilvántartó (RAR) összesítése értelmében Szatmár megyében 344 jobb kormányos autót törzskönyveztek, ám a megye útjain guruló „fordított” járművek száma ennél nagyobb, ugyanis sokan más megyében íratták forgalomba a legtöbbször az Egyesült Királyságból olcsó pénzért (átlagosan 2500–3000 euróval kerül kevesebbe egy jobb kormányos, mint hasonszőrű — márka, évjárat, felszereltség — bal kormányos társa) behozott autót.

Hogy miért a bal oldali közlekedés honosodott meg a Brit-szigetek területén, annak sok köze van (volt) a jobbkezes kardhasználat mellett a lovagi tornák alkalmával lezajlott lándzsás bajvívásokhoz is, amelyekkel szintén jobb felől tartva küzdöttek meg anno. Manapság viszont a jobb oldali közlekedésű Romániában súlyos problémákkal is szembetalálja magát az angolosan vezető sofőr, hiszen a jobb oldalon ülve sokkal nehezebb például előzni, de meggyűlhet a baja a körforgalmakban és az útkereszteződésekben is, és a közlekedési balesetek jelentős százalékáért a kormány elhelyezkedési oldala volt a felelős.

Nem mellesleg a gépjármű-nyilvántartó azt tervezi, hogy a már törzskönyvezett és bejegyzett jobb kormányos gépkocsik tulajdonosait „igyekszik rávenni” a balosításra — azaz bármilyen, törzskönyvi módosítást követelő változtatás (például színcsere) esetén kötelezni fogják az autótulajdonost a kormánycserére is. Ami egyrészt igencsak borsos kiadást jelent, másrészt a legtöbb autónál a kormány mellett a teljes kábelezést, illetve elektronikai rendszert is át kell alakítani — ami viszont komoly biztonsági kérdéseket vet fel.

 

 

Szabó Kinga Mária