Az adatokból az is kiderül, hogy országos viszonylatban 3576 osztály-, óvodai közösség tanult online, Szatmár megyében pedig 18 csoport esetében tértek át online oktatásra, de eddig egyetlen oktatási intézménynek sem kellett online tanításra áttérnie a magas fertőzöttségi arány miatt.
Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter a pozitív esetek kapcsán kihangsúlyozta, hogy a 27 ezer pozitív gyerek közül a legtöbb a nyáltesztek nyomán lett pozitívnak beazonosítva, tehát elmondható, hogy „végre” látszanak az eredményei az iskolai nyáltesztkampánynak. A tárcavezető azt is kihangsúlyozta, hogy jelenleg minden oktatási intézményben 2–3 napra elegendő teszt található, ugyanakkor a megyék több mint felébe eljutottak az utolsó tesztek is az utolsó, 5,6 milliós tételből. „Ezenkívül ötmillió egészségügyi maszkot is eljuttatunk az oktatási intézményekhez, tehát a tesztelés és az egészségügyi előírások betartása továbbra is nagyon fontos marad” — nyilatkozta Cîmpeanu, aki arról is beszámolt, hogy minden iskola megkapta a nyálalapú gyorsteszteket. A készlet február közepéig elég a tanulók, óvodások és tanügyi alkalmazottak tesztelésére. A miniszter ugyanakkor a teszteredmények felelősségteljes jelentését kérte az illetékesektől. Mint elmondta, javulás mutatkozik e téren, az utóbbi napokban az 5000 pozitív nyálteszt eredményét 2000 esetben a PCR-teszt is igazolta.
Az iskolai tesztelés nyögvenyelősen működött eddig, hiszen alig 2–3 tesztelés után leállt a kampány, mivel gond merült fel a tesztek beszerzése során kiírt közbeszerzési eljáráson. A december közepe óta eltelt időszakban hetekig leállt, majd az elmúlt héten ismét beindult a tesztelés, ám időközben ismét változtattak a szabályon, amely alapján eldől, hogy meddig lehet jelenléti oktatást végezni. Az iskolák túlnyomó többsége egyelőre nyitva van az országban, ugyanis a hatóságok a Covid-kórházak leterheltségétől tették függővé az oktatás virtuális térbe költöztetését, s a kórházak telítettsége országos szinten még nem érte el a 40 százalékot múlt hét végén. Elvileg azokban a megyékben kell online folytatni a tanítást, ahol a koronavírusos betegek számára elkülönített kórházi helyek 75 százaléka már betelt. Jelenleg nincs még ilyen megye, az ország térségei közül Kolozs megye került a legközelebb az iskolák bezárásához, ahol a Covid-kórházak leterheltsége 68 százalékos volt. A regionális intézkedésektől függetlenül az egyes tanintézményekben akkor is áttérhetnek az online oktatásra, ha a közösségben megjelenik a fertőzés. Azokban az osztályokban függesztik fel a jelenléti oktatást, ahol egy héten belül legalább hárman megfertőződnek, illetve azokat a tanintézményeket zárják be, ahol az osztályok több mint felében fel kellett függeszteni a jelenléti oktatást.
Adriana Pistol, az egészségügyi minisztérium államtitkára azt nyilatkozta szombaton a nyáltesztekkel kapcsolatban, hogy a gyerekek heti kétszeri tesztelése eredményezheti a különbséget a jelenléti, illetve az online oktatás között, hiszen szerinte ezzel a módszerrel megállítható a koronavírus-gócpontok kialakulása. Az államtitkár ugyanakkor azt tanácsolta a szülőknek, hogy mossanak kezet, amint hazaérnek a munkából, és cseréljék le ruháikat is, mielőtt kapcsolatba lépnének gyerekeikkel, kihangsúlyozva ezáltal is a személyes higiénia fontosságát a betegségmegelőzés szempontjából.
Mindeközben hétfőn sajtótájékoztató keretében újságírói kérdésre válaszolva Raed Arafat, a katasztrófavédelmi főigazgatóság vezetője kijelentette, hogy az oktatási és az egészségügyi tárca szakértői járványügyi szakemberekkel közösen megvizsgálják a Covid-nyáltesztek iskolai használatának eredményességét. A napokban még legalább két hétre elegendő nyáltesztet osztottak ki az iskoláknak, és megvizsgálják eredményességüket. Ha a szakemberek arra a következtetésre jutnak, hogy azok „se nem osztanak, se nem szoroznak”, megtörténhet, hogy beszüntetik az alkalmazásukat — fogalmazott Arafat.
Sógor Beáta