Belföld

Elakadt a kisvállalkozás-mentés

2020.04.23 - 08:00

Április tizenhetedikén tíz órára volt meghirdetve az imminvest.ro internetes oldal aktiválása, de a honlap már az első percekben összeomlott. Az oldal azt a célt szolgálja, hogy az ezen keresztül feliratkozókat listázza a Kisvállalkozói Hitelekért Jótálló Alap (FNGCIMM), amelyik tulajdonképpen egy részvénytársaság, és amelyik állami garanciát kínálva a felvett hitelre megkönnyíti a vállalkozások és egyben a bankok dolgát is.

Hároméves futamidő

A kis- és középvállalkozások szükségállapot utáni lábra állítása érdekében bankok által nyújtott hitelek nyolcvan százalékát az állam garantálná, a hitelek kamatterheit teljes mértékben átvállalva, mint ahogy az a már megjelent alkalmazási normában (bit.ly/zydnher) szerepel. Az imminvest.ro csak nyilvántartási célokat szolgál, a hitelekről a programban részt vevő bankok döntenek majd. Az évi egymillió eurós bevételnél kevesebbet termelő mikrovállalkozások legtöbb 500 ezer lejig kölcsönözhetnek, az évi tízmillió eurónál kevesebbet termelő kis cégek meghitelezésének felső összeghatára egymillió lej. A hitel visszafizetésének futamideje 3 év, ami újabb 3 évvel meghosszabbítható.

A bankoknak is jó

Az ajánlat jónak tűnik, még akkor is, ha olyan célja is van, hogy a bankok eredményein is javítson, és kicsit felpörgesse a céges hitelezést, ami 2008 óta nem akart a tizenkét évvel ezelőtti pénzügyi válságot megelőző szintre felkúszni. Viszont egyelőre még semmi nem történt az ügyben amiatt, hogy a weboldal indulásának első perceiben össze is omlott. A jótállási alap mérései szerint a 17-én délelőtt tíz órára bejelentett „nyitás” előtt jóval, már hajnali fél hatkor elkezdték az emberek megnyitogatni a weboldalt, fél nyolcra már majdnem háromezer látogatót mértek. Tízkor aztán elszabadult a pokol, percenként 397 ezer elérést számolt a szerver, amelyek 132 ezer számítógépről érkeztek. Azt írja egy közleményében az oldal kezelője, hogy teljesen értetlenül áll a kudarc előtt, hiszen az élesítés előtt két hétig is tesztüzemmódban volt a weboldal, amelyen másfél ezer próbafiókot hoztak létre, és közel kétezer külsős is terhelés alá vette. A FNGCIMM hivatalos álláspontja szerint terheléses hackertámadás érte az oldalt a nyitás pillanatában, ez tette lehetetlenné az ezen való regisztrálást.

Működni fog

Megkeresésünkre, hogy mikorra várható a weboldal újra működőképessé tétele, a jótállási alap kommunikációs részlege kitérő választ adott: a technikusok dolgoznak a technikai problémák elhárításán, hogy mielőbb újraindíthassák a regisztrációt. Ha működik az oldal, a sajtón keresztül fogják értesíteni a vállalkozásokat.

A programban részt vevő bankok
 

BANCA TRANSILVANIA, BCR, CEC BANK, RAIFFEISEN BANK, BRD GSG, UNICREDIT BANK, ALPHA BANK, INTESA SANPOLO BANK, EXIM BANK, OTP BANK, BANCA ROMÂNEASCĂ, ING BANK, FIRST BANK, CREDIT AGRICOLE, PATRIA BANK, LIBRA BANK, PORSCHE BANK, BANCA ROMÂNĂ DE CREDIT ŞI INVESTIŢII, PRO CREDIT BANK, VISTA BANK, IDEA BANK, BANCA FEROVIARĂ, BANCA COOPERATISTĂ, ELTACOOP TULCEA, GARANTI BANK.

Princz Csaba

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Mezőgazdasági szakszervezeti vezető: ha nem intézkedik sürgősen a kormány, számos kisvállalkozás megszűnik

A mezőgazdasági, élelmiszer- és dohányipari szakszervezeteket tömörítő Agrostar szövetség vezetője szerint tömegesen fognak bezárni a kisvállalkozások, ha a kormány sürgősen nem lép közbe.
Belföld

Évi 3,05 százalékra nőtt a három hónapos bankközi hitelkamatláb

A szerdai 3,04 százalékról 3,05 százalékra nőtt csütörtökön a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) - közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Belföld

Jóváhagyta a kormány az EB által nyújtott 14,94 milliárd eurós hitel lehívását

Jóváhagyta a kormány szerdai ülésén azt a sürgősségi rendeletet, amely lehetővé teszi az Európai Bizottságtól (EB) érkező 14,94 milliárd eurós hitel felvételét. A kölcsönt az uniós helyreállítási alapból kapja Románia.