Szatmárnémeti

Kistérségi társulások tanácskozása

2013.02.12 - 09:48

Február 7. és 10. között az északnyugati kistérségi társulások (GAL), a LEADER-karaván tagjai regionális konferencián vettek részt a Máramaros megyei Şuioron.

Az első alkalommal megszervezett regionális munkamegbeszélésen az ország északnyugati részéből mintegy 140 személy vett részt, többek között az Országos Vidékfejlesztési Programot (PNDR) menedzselő hatóság képviselője, Gelu Roşu szakértő, a Kistérségi Társulások Országos Konföderációjának elnöke, Alexandru Potor, valamint az Országos Vidékfejlesztési és Halászati Kifizetési Ügynökség (APDRP) megyei és regionális központjainak munkatársai. Szatmár megyéből a Mezőpetri központtal működő Nagykároly és Tasnád, a Szatmárnémeti, az Avas, a Bükkalja környéki kistérségek tagjai, Cosmin Bota, a Szatmári Vidékfejlesztési és Halászati Regionális Központ igazgatója, Magyar Lóránd, a Szatmár Megyei Vidékfejlesztési és Halászati Kifizetési Ügynökség munkatársa, LEADER-projektekért felelős szakember. A konferencia keretében elemezték a helyi fejlesztési stratégiák gyakorlatba ültetésének folyamatát a kistérségek szemszögéből, ugyanakkor megfogalmazták a GAL-ok működésében és a finanszírozási szerződések aláírása során tapasztalt nehézségeket, esetleges fennakadásokat. A problémák megoldása érdekében módosításokat eszközöltek a Pályázati Útmutatóban és az eljárási kézikönyvekben. Az elhangzott beszámolók kapcsán szakmai beszélgetések zajlottak, figyelembe véve az Országos Vidékfejlesztési és Halászati Kifizetési Ügynökség, illetve az Országos Vidékfejlesztési Programot (PNDR) menedzselő hatóság képviselőinek meglátásait, javaslatait. A szakmai találkozó során csoportmunkák zajlottak a regionális és országos együttműködéseket célzó projektek, illetve új GAL-ok létrehozása kapcsán. A GAL-ok képviselői helyi termékek bemutatását is vállalták: minden kistérségi társulás az általa képviselt vidékre jellemző ételeket, italokat mutatott be.

Amint arról már beszámoltunk, a Szatmár megyei önkormányzatok mintegy 60%-a élhet a LEADER-program keretében biztosított támogatásokkal. Az említett kistérségek egyfajta irányító hatóságként működnek, meghatározott stratégia keretében hirdetik meg a pályázatokat, vannak kiírások, amelyek önkormányzatoknak szólnak, de magánvállalkozások és civilek is pályázhatnak. A LEADER-program lényege éppen az, hogy a vidéki civil szervezetek és közszereplők közötti együttműködést elősegítse, az eltérő adottságokkal rendelkező térségek pedig egymással kooperálva komplex módon alakítsák térségük fejlődésének irányvonalát.