Szatmárnémeti

„Kisokos” kijárási tilalom idejére

2020.03.26 - 08:03

A koronavírus-járvány terjedésének megakadályozását célzó intézkedéseket tartalmazó rendelet szerda hajnalban megjelent a Hivatalos Közlönyben, s délben életbe lépett a kilépési korlátozás.

Szatmárnémetiben tegnap kora reggel még úgy tűnt, szinte semmi nem változott az előző időszak átlagos hétköznap reggeleihez képest, délre azonban elcsendesült a város: többnyire csak azok jártak az utcán, akiknek muszáj volt. A volt Pannónia (Dacia) Szálló előtt a rendőrség és a csendőrség 12 órától közösen ellenőrizte az autósokat és az arra járókat, de ellenőrzéseket tartottak a Batizi úton és a megyeközpont több forgalmas részén is, hiszen életbe lépett a rendelet: mindenkinek tilos elhagynia lakását vagy háztáji gazdaságát.

A rendelkezés alól kivételt képeznek azok, akik a következő okokból hagyják el otthonukat: munkavégzés, életbevágóan fontos vagy a munkavégzéshez nélkülözhetetlen javak beszerzése emberek vagy háziállatok számára, orvosi ellátás igénylése, amennyiben az nem halasztható és nem bonyolítható le kommunikációs eszközök révén, gyermek, idős ember vagy fogyatékkal élő személy gondozása, felügyelete, családtag elhalálozása. Ezenkívül rövid sétát lehet tenni vagy sportolni lehet egyénenként a lakhely közelében.

Kivételt képeznek azok az esetek is, amikor valaki éppen vért adni megy, vagy humanitárius, illetve önkéntes tevékenységet végez. Annak is joga van elhagyni otthonát, akinek mezőgazdasági munkát kell elvégeznie, illetve értékesítenie kell a mezőgazdasági terméket.

A 65 éven felüli személyek munkába járását sem tiltja a rendelet, a szépkorúak egyébként 11 és 13 óra között hagyhatják el otthonukat azért, hogy beszerezzék az alapvető szükségleti cikkeket (beleértve a háziállatok szükségleteit is), ha halaszthatatlan egészségügyi ellátásra van szükségük, továbbá ha kiskorút, más idős személyt vagy fogyatékkal élő személyt kell ellátniuk. Emellett engedélyezett a lakhely körüli mozgás — de nem csoportosan — és a háziállatok sétáltatása. Ez utóbbival kapcsolatban pontosítást is közölt Marcel Vela belügyminiszter, eszerint a lakhelyük környékén kutyasétáltatás vagy egyéni sportolás, mozgás céljából kimenő személyeknek nem szükséges saját felelősségre kiállított nyilatkozatot magukkal vinniük, mivel az igazoltatást végző rendőr ellenőrizni tudja a lakhely címét a személyi igazolványból.

A katonai rendelet azt is előírja, hogy az állampolgároknak munkahelyi igazolvánnyal, a munkaadó által aláírt igazolással vagy saját felelősségre írt nyilatkozattal kell megindokolniuk lakhelyük elhagyását. Nyilatkozatra csak azoknak nincs szükségük, akik a lakhelyük környékén kutyasétáltatás vagy egyéni sportolás, mozgás céljából mozdulnak ki, mivel az igazoltatást végző rendőr ellenőrizni tudja a lakhely címét a személyi igazolványból.

A saját felelősségre írt nyilatkozatban fel kell tüntetni a nevet, a születési adatokat, a lakcímet (esettől függően a munkahely címét), a lakhelyelhagyás okát, a kitöltés dátumát, és alá is kell írni azt. A munkáltató által, illetve saját felelősségre kiállított dokumentum, amely a lakhely elhagyásának szükségességét igazolja, telefonon, táblagépen vagy más, hasonló elektronikai eszközön is bemutatható a hatóságok felszólítására.

A szabadfoglalkozásúaknak és egyéni vállalkozóknak (PFA) is egyéni felelősségvállalási nyilatkozatot kell felmutatniuk, amikor munkába mennek. A munkahelyi igazolványt és a nyilatkozatot telefonon vagy táblagépen is meg lehet mutatni, nem muszáj tehát nyomtatott formában. A rendőrség pecsét nélkül is elfogadja a munkahelyi igazolványt.

Az egyéni felelősségvállalási nyilatkozatban elsőként a nevét kell feltüntesse a kitöltő személy, majd az apja és az anyja nevét, valamint az állandó lakcímét, személyi számát és a személyi igazolvány szériaszámát. Amennyiben a tartózkodási lakcím nem egyezik meg az állandó, az igazolványban szereplő lakcímmel, ezt is fel kell tüntetni. Azt is fel kell tüntetni ezt követően a nyilatkozatban, hogy mettől meddig hagyjuk el a lakcímet, majd a megfelelő négyzetben kell bejelölni a személyes/munkavégzési okot: halaszthatatlan, alapvető fontosságú munkavégzés (munkahelyi igazolás felmutatásával) vagy munkahelyi kiküldetés (kiküldetési rendelvény felmutatásával), amelynek tárgya nem megszervezhető otthoni munkavégzés formájában; halaszthatatlan szakorvosi konzultáció; alapvető szükségleti cikkek bevásárlása a lakcímhez közeli kereskedelmi egységben; idősek, betegek, fogyatékkal élők ellátása, gyerekek/kiskorúak elkísérése; a lakóhely közelében végzett, az egyéni szabadlevegős testmozgást célzó rövid kijárás, kivételt képez bármely csoportos sporttevékenység; a lakóhely közelében megejtett rövid séta a háziállat alapvető szükségleteinek elvégzése érdekében; vagy egyéb sürgősségi eset megoldásával kapcsolatos kijárás — és itt ki kell fejteni, miért hagytuk el az otthonunkat.

Biztos, ami biztos!

Sok kérdés felvetődött az intézkedés hatálybalépése óta, sok lakost érdekel például, hogy mi történhet azokkal, akik nem a személyi igazolványukban szereplő lakcímen tartózkodnak. Ilyen esetben nagyon fontos, hogy a munkaadó által kiállított vagy személyes felelősségre kitöltött nyilatkozatba is azt a lakcímet kell beleírni, ahol reálisan tartózkodik az illető. Jól jöhet, ha esetleg van egy közüzemi számlakivonatunk, amit ellenőrzéskor fel tudunk mutatni az úti cél bizonyítására.

Ha pedig vásárolni megyünk, semmiképp ne dobjuk el a nyugtát a boltból kifelé jövet, hanem tartsuk meg, míg hazaérünk, így bizonyítani lehet, hogy valóban élelmiszert vásárolni mentünk, ezért hagytuk el a lakhelyünket.

A legfontosabb pedig, hogy ha nem muszáj, ne hagyjuk el az otthonunkat. Jelenleg ez a legjobb óvintézkedés és megelőzés a magunk és mások egészségének megőrzése érdekében.

Bumbuluţ Krisztina