Gyönyörű idő volt és egy tiszta kis szállodában kaptunk szobát, ahol udvarias, kedves volt a személyzet, és ahol finom ételekkel traktáltak. Az autó leparkolásával azonban már gond volt, mert a strand tulajdonosa egyáltalán nem alakított ki a strand forgalmának megfelelő parkolási kapacitást, ez pedig parkolási káoszhoz vezet, hát az meg is volt.
Fürdés előtt előbb a fürdő környékét néztem meg nagy kíváncsisággal, hiszen a 70-es években, mikor Tasnádon dolgoztam, még puszta mező volt a strand helyén, és a termálvízről még nem tudtak, azt csak 1978-ban találták. De bár ne nézegettem volna, mert amit láttam, az teljesen elszomorított. A fürdő környéke tele van hotelekkel, panziókkal, szálláshelyekkel, a legnagyobb összevisszaságban, minden elgondolás nélkül építve, ronda, rendetlen kinézetet adva az egész telepnek. Az építmények stílusa is kaotikus, lerí róluk, hogy itt minden a jó ízlés legkisebb igény nélkül épült, csakis a pénzkeresésre. Nagy kár, hogy a tulajdonos távlati elgondolás nélkül, csak ahogy esik, puffan alapon fejlesztette, vagy engedte fejlődni a telepet, mert sok dolog utólag már nem változtatható. Egyetlen hozzáértő, jó ízléssel és esztétikai érzékkel bíró ember megtervezhette volna a kezdetekben egy rendezett fürdőtelep szerkezetét és kinézetét, amely úgy tényleg egy turisztikai gyöngyszem lehetne, de balkáni igényekkel és gondolkodásmóddal az ilyesmi úgy látszik, hogy nem megvalósítható.
Mindenféle árusok teljesen rendezetlen standjai mellett bementünk aztán a strandra, de első mártózóként nehezen találtuk meg a teljesen dísztelen és cégjelzés nélküli bejáratot. Az öltözőkabinok aztán valamilyen nagy ravaszság folytán a strandnak pont a túlsó oldalán vannak, vélhető, hogy így mozgatják meg egy kicsit az embereket. Egyik medencénél sincs láthatóan jelezve, mint ahogy az máshol szokás, hogy hány fokos és milyen mély a víz. Kisgyermekmedence nincs. Elsősegélypontot nem láttam, ha van is valahol, oda irányító jelzések nincsenek. Ivócsapok nincsenek. Úszómesteri felügyelet nincs, egy igen tömény asszonyon volt egy felirat, hogy medencefelügyelő, akiről nem hiszem, hogy baj esetén a vízbe vetné magát. Kerestem egy táblát, hogy milyen a víz vegyi összetétele, de látható helyen ilyent nem találtam. A medence mellett kiírták, hogy milyen bajra jó a gyógyvíz, és milyen bajoknál ellenjavallt, de ez a bejáratnál kellene legyen, mert aki már bement és nem fürödhet, a 30 lejes taxát vissza már nem kapja. Mindezeket figyelembe véve, nem tudom elképzelni, hogy ki és hogy adja ki a strand egészségügyi és egyéb működési engedélyéit.
A tasnádi strandon semmilyen fürdőkultúra nincs, az emberek csak állnak a vízben, ha egyesével, akkor bámulnak, ha csoportosan, akkor beszélgetnek, nem igényesek, másra nincs szükségük. Nincs egy vízicsúszda, nincs hullámfürdő, nincs bugyborékoló medence, nincs vízsugármasszázs, nincs vízben torna, és még rengeteg dolog nincs, ami máshol, strandokon már megszokott. A napi bevétel akár 100000 lej is lehet, annak egy részét bizony illene visszafordítani fejlesztésekre.
Egyetlen ténylegesen jó dolog ezen a strandon a gyógyvíz, de az nem az üzemeltető, hanem a természet érdeme. Brómos és jódos tartalmával csakis idült mozgásszervi, esetleg nőgyógyászati betegségeknél hasznos lehet, és ez csal oda sok ezer embert.
A strandon kizárólag román nyelvű feliratok vannak, azok is hiányosak, teljesen nyilvánvaló, hogy semmilyen más nyelven beszélő embert nem szívesen látnak ott, még anyagi veszteség árán sem... Mindez Tasnádon, ahol az 1890-es évben csak egyetlen román lakos volt.
Szakmai deformitás, hogy megnézem az emberek testét, hát a strandon aztán volt alkalmam rá. A felnőttek 2/3-a túlsúlyos, ennek a fele kimondottan kövér. Rengeteg a hatalmas, vagy lógó has, a körte alakú nagy fenék, férfiaknál a hájas lógó mell, a járást akadályozó kövér combok, de ez a strandolókat látszólag egyáltalán nem zavarja. Jobb helyeken kevés ilyent látni, mert az emberek adnak a kinézetükre. Apró megfigyelés, hogy a kövérek szinte kivétel nélkül a dupla adagú fagylaltot vették. Kedves ifjú orvosok, ne búslakodjatok, hogy nem lesz amit dolgozzatok, hiszen a környezetünkben rengeteg a jövendőbeli ér-, szív- és vérnyomás beteg, és a zsírmáj, köszvény, de főleg a 2. típusú cukorbeteg várományosa.
Ottlétemkor megfigyelhettem az életszínvonal javulását is. Vasárnap reggel a fürdőtelep kukáit rendező cigányember rózsacsokorral a kezében taxival jött dolgozni valahonnan.
Summa summarum, ha lesz még Sodexo-kártya, talán még eljövünk Tasnádra.
2023. május
Dr. Zagyva Miklós