Vidék

Kishatárnyitást kérnek a polgármesterek

2020.09.11 - 16:12

A járvány kezdete óta, azaz több mint fél éve vannak zárva Szatmár megye román-magyar kishatárátkelői, azok az átkelőpontok, amelyek csak szombatonként működtek ugyan, de egyrészt nagyon jó alternatívát jelentettek a petei túlzsúfoltság idején, másrészt az érintett települések, azaz Nagypeleske–Zajta, Szárazberek–Garbolc, valamint Károlypuszta (Horea)–Ömböly lakói számára jelentettek közvetlen könnyebbséget a családi, baráti kapcsolatok tartásában, harmadrészt pedig a Nagypeleske és Zajta közötti átkelő nagyon közel került ahhoz, hogy ideiglenesből állandóvá váljon. Az elmúlt hónapokban a hat település lakói közül sokan tették fel a kérdést — akár hangosan, akár csak gondolatban —: vajon mikor nyílnak meg újra az átkelők, hogy ne kelljen több tíz kilométert autózni, hanem csak biciklire pattanva át lehessen tekerni? A kérdést még aktuálisabbá teszi az a nem sokkal korábban elfogadott törvénytervezet, amelynek értelmében átingázó-igazolványt és külön sávot kapnak az egyik országban élő, de a másikban dolgozó személyek és családtagjaik, ugyanis ha megnyílnának a kishatárátkelők, a petei átkelőnél már nem kellene külön sávot biztosítani számukra.
Természetesen mindezek nem csak a határ mentén, romániai területen élők számára fontosak, hanem a magyarországi területen élőknek is — olyannyira, hogy Ömbölyben tanácskozásra ültek össze az érintett települések polgármesterei, akik kishatárnyitást sürgetnek, és kértek dr. Kontrát Károly belügyminiszter-helyettestől. A határátkelőnél tartott sajtótájékoztatón a miniszterhelyettes kiemelte: a koronavírus elleni küzdelemben a magyar kormány a bevált „fegyverhez”, az utazási korlátozások bevezetéséhez nyúlt, de ebben a témában nagyon fontos a határ menti települések véleménye, Ömbölyben a Garbolc, Zajta, Ömböly és Dombegyház vezetőivel tartott tanácskozásra jöttek. „ Mindegyik település a román határnál fekszik, és kishatárforgalmat bonyolítottak le korábban. A polgármesterekkel közösen úgy határoztunk, az utaknak nem csak visszafelé kell vezetni a településekről, hanem szükséges a határok megnyitása” — hangsúlyozta dr. Kontrát Károly.
Vargha Tamás polgári hírszerzésért felelős államtitkár kiemelte: a kormánytól azt a feladatot kapták, hogy keressék fel a határ menti településeket, és hallgassák meg a véleményüket, problémáikat. „Mindent megteszünk azért, hogy a kéréseiket megvalósítsuk, és az itt élők élete könnyebb legyen azáltal, hogy a kisebb átkelőhelyek megnyílnak” — mondta. Nyomatékosította azt is, hogy a román határ mentén hosszabb tárgyalásokra van szükség, mint például az osztrák-magyar határon lévő Pinkamindszent esetében, ahol gyors egyeztetést követően a határátkelő már másnap megnyílt reggeli és délutáni idősávban: a Belügyminisztérium a határrendészeti feladatokat látja el, a Külügyminisztérium pedig a tárgyalásokért felel, hogy a másik oldalon is legyen fogadókészség. Mint hangsúlyozta, folyamatosak az egyeztetések a román féllel (a múlt héten már megnyílt egy magyar-román határátkelőhely), s mindent megtesznek annak érdekében, hogy ezek a kicsi határátkelőhelyek ismét üzemeljenek, megkönnyítve az apró települések életét.

 

Szabó Kinga Mária

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Itt a válasz, hogy miért nem lehet parkolni a petei vámban

A gördülékenység a kulcsszó.
Belföld

A keresztlevél nem alkalmas határátlépésre

A 2005/248-as törvény értelmében a kiskorú román állampolgárok útlevéllel, illetve (14 év fölött) útlevéllel vagy személyazonossági igazolvánnyal utazhatnak külföldre. A születési bizonyítvány nem minősül úti okmánynak.
Külföld

Felvonult a szlovák rendőrség a magyar határon

Szlovákia hétfő este nagy erőket vonultat fel a Magyarországgal közös határán – jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök és Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter. Szlovákia a Gázai-övezetben kialakult helyzet, valamint a lehetséges biztonsági fenyegetések miatt döntött így.