Szatmárnémeti

Kísérleteznek a szatmáriakkal?

2015.11.21 - 12:23

A jelenlegi városvezetés hattyúdala a régi városközpont felének autómentesítése — a gyakorlati kivitelezhetőséggel nem is foglalkoztak, a karácsony előtti tesztelés káoszt okoz.

Bár első hallásra nem tűnik rossz ötletnek, hogy lezárják a gépkocsiforgalom elől a Ştefan cel Mare (Kazinczy) utca sárga kővel borított szakaszát és ennek folytatásaként a Zsidó korzót a Fehér házig és a régi főtér Dacia Szálló előtti szakaszát, számtalan gyakorlati kérdés vetődik fel ezzel kapcsolatban. Sajnos azonban az ötletgazda városvezetőséget nemigen foglalkoztatták ezek a kérdések, mint ahogy az sem: milyen hatással lesz a lakosságra ez a korlátozás — „majd lesz valahogy” alapon kísérleti egereknek nézik a szatmáriakat. „Én voltam az egyetlen, aki felemeltem a terv ellen a hangom, nem is maga a lezárás, hanem az időpont miatt. Ezt nem decemberben, a karácsony előtti forgatagban kell tesztelni! A város északi részének forgalma teljesen be fog dugulni, a Horea és a Mihai Viteazul utcában már most is alig lehet közlekedni, és az építkezések (törvényszék, rendőrség) miatt lezárt sávok nem lesznek megnyitva december 4-től” — mondta Maskulik Csaba tanácsos a Kereskényi Gábor képviselővel és Magyar Lóránd frakcióvezetővel tartott közös sajtótájékoztatón. Maskulik rámutatott arra is: a tömegközlekedés sincs megoldva, 6 menetrend szerinti autóbusz jár a lezárandó szakaszon, reggelente tömve diákokkal, valamint 3 iskolabusz — hogy ezek merre lesznek elterelve, azt még senki nem tudja. A Dacia Szálló elé képzelt óriásjégpálya terve sem életképes, hiszen január 3-án visszaáll a közlekedés, és melyik az a cég, mely tél s vakáció, azaz szezon közepén szívesen felszámolná a jégpályát vagy ilyen feltétellel egyáltalán vállalja a felépítését? Erre az „elnézésre” a városházán is rájöttek, szintén egy tegnap déli sajtótájékoztatón Coica polgármester már megpedzette: lehet, hogy átköltöztetik az új főtérre a jégpályát, mert „a Dacia Szálló romos épülete nem elég biztonságos a korcsolyázók szempontjából.”

Szinte egy időben és azonos témakörben tartottak sajtótájékoztatót a városházán és az RMDSZ-székházban, csak Coica „elfelejtette”, a frakció már tavasszal benyújtotta módosító javaslatát.

Véletlen egybeesés vagy sem, de mindkét helyen a gazdasági társaságok, cégek, vállalkozások számára kiadandó működési engedélyek folyamata volt terítéken — pontosabban az engedélyek igénylésekor benyújtott iratcsomó tartalma. Eddig ugyanis nem kellett kötelezően tartalmaznia a tűzoltóságtól, a közegészségügyi igazgatóságtól, az állat-egészségügyi igazgatóságtól, a környezetvédelmi igazgatóságtól és a munkaügyi igazgatóságtól kapott munkapont-üzemeltetési beleegyezést — a működési engedélyt kibocsátó önkormányzati alkalmazott „elhitte” az igénylő saját felelősségre tett nyilatkozata alapján, hogy birtokában van mindezeknek az engedélyeknek. A bukaresti Colectiv klubban történt tragédia nyomán azonban a városvezetés úgy döntött, jövő évtől a működési engedélyt igénylőnek már kötelező lesz be is mutatni mindezeket az engedélyeket — ami teljesen logikus is. A városházán viszont „elfelejtették” megemlíteni: ezt a lépést már hónapokkal ezelőtt meg lehetett volna tenni, hiszen az RMDSZ-frakció s ezen belül Maskulik Csaba tanácsos még március 5-én benyújtotta az erről szóló határozatmódosító javaslatot, s mivel arra semmiféle választ nem kapott, november 9-én ismételten eszközölte a változtatást. „A polgármesteri hivatal részéről is léteznie kell egyfajta kontrollnak, rálátásnak. A működési engedélyt kibocsátó tisztviselő felelősséget vállal azért, hogy a kérvényező cégnél minden szabályos és rendben van, ha viszont nem látja az engedélyeket, hogy is tudna felelősséget vállalni?” — magyarázta Maskulik Csaba. Hozzátéve, a működési engedélyek kibocsátására vonatkozó, 2008-ban elfogadott tanácsi határozat azon visszás pontját is tisztázni akarják, melynek értelmében (viszont eléggé érthetetlen módon) nincs szükségük tűzoltósági engedélyre az orvos rendelőknek, ügyvédi és közjegyzői irodáknak. „Ez több mint nonszensz, hiszen ezeken a helyeken naponta több száz ember fordul meg! Ráadásul senkinek és sehol nincs egy pontos nyilvántartása ezekről a szolgáltatási egységekről. Egyik nyílik a másik után, teljesen rendszertelenül, tömbházak földszinti lakásaiban. S emellett komoly gondok lesznek az épületek hőszigetelésére biztosított uniós források lehívásával, ugyanis ezek az irodák, rendelők nem részesei a lakóközösségnek” — mondta a tanácsos.

Ráadásként Coica polgármester azt is bejelentette tegnap, hogy a működési engedélyek kibocsátása nemcsak szigorúbb, de olcsóbb is lesz, ugyanis januártól eltörlik azt a 17 lejes illetéket is, amit eddig az önkormányzatnak kellett hogy kifizessen a kérvényező. Az RMDSZ városi frakciója ezt a bejelentést igencsak értetlenül fogadta, több okból is. „Egyrészt: a múlt hónapban szavaztunk a jövő évi adókról és illetékekről, amit nem módosíthatunk minden egyes alkalommal. Másrészt pedig a 17 lej nem akkora összeg, amit nem tudna bárki is kifizetni. Harmadrészt pedig a városvezetés által bemutatott módosítási javaslatban sem szerepel az illeték eltörlése, tehát törvényes úton ez most szóba sem jöhet” — magyarázta Maskulik Csaba.

Magyar Lóránd frakcióvezető a Városi Sportklub és az Oli körüli, jó ideje tartó áldatlan állapotokkal kapcsolatban elmondta, a lemondott Neagu helyét ideiglenesen átvevő Ştefănescutól átvizsgálásra kérték minden egyes szerződés bemutatását, a játékosokétól kezdve a szolgáltatásokig. „Több mint két éve mondjuk: nincs egy határozott perspektíva a szatmári sporttal kapcsolatban, csak kaotikus, elkapkodott döntések és 4 millió lejes költség, közpénzből, eredmények nélkül” — mondta. „Fájó, hogy ekkora összegeket adunk oda a közpénzből, szinte minden látszat nélkül, s még fájóbb, hogy a szatmári sport egyesek számára egyszerű munkahellyé degradálódott” — tette hozzá Kereskényi Gábor képviselő.

 

Szabó Kinga Mária