Szatmárnémeti

Kísérletezik a biztosító a családorvosokon?

2021.04.21 - 10:35

Az új keretszerződés-tervezet alapján a háziorvosi rendelőknek nyújtott finanszírozás ugyan nem csökken, viszont másképp történik az elosztása. A háziorvosi praxisok jelenleg részben a listáikon szereplő páciensek száma, részben az általuk nyújtott szolgáltatások után kapják a finanszírozást — fele-fele arányban. A biztosítóház által előterjesztett új keretszerződés-tervezet szerint viszont alacsonyabb lenne a listáikon szereplő páciensek száma szerinti támogatás, és emelnék a tényleges konzultációkért kapott finanszírozást. A családorvosok szerint a listán szereplő páciensek száma alapján kapott finanszírozásból állják például a rendelőkben dolgozók, az asszisztensek fizetését, a többi alkalmazott bérét, a közüzemi számlákat. Ha ez az összeg csökken, akkor előfordulhat, hogy nem tudják kifizetni a fenntartási költségeiket.
Dr. Raluca Zoiţanu, a Családorvosok Munkáltatói Szövetségének elnöke azt állítja, hogy az elkövetkező napokban minden hazai háziorvos elkezdi saját költségeinek a kiszámítását az új keretszerződés-tervezet alapján, hogy kiderüljön, veszítenek-e vagy nyernek a változások nyomán. „Vannak dühös kollégák, akik azon gondolkodnak, hogy nem fogják aláírni a szerződést a biztosítóval, de ilyen reakciók a keretszerződés minden egyes megváltoztatásakor megjelennek. A számításaink szerint lesznek olyan kollégáink, akiknek az új elszámolás alapján nőni fog a költségvetésük, másoknak viszont csökkenni” — tette hozzá.
Mihaela Tănase, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár szóvivője szerint a háziorvosoknak nyújtott pénzkeretek elsősorban az általuk nyújtott orvosi szolgáltatások volumenét fogják tükrözni. „Igaz, hogy az egy főre jutó (per capita) pont értéke csökken, de a pácienseknek nyújtott szolgáltatásokért nyújtott pont értéke viszont növekedni fog. Az új keretszerződés tervezetében új orvosi szolgáltatások bevezetését is javasolja a biztosító az alapellátó rendszerben, ami szolgáltatásonként jobb finanszírozást jelent. A biztosító célja, hogy ezen javaslatok nyomán a háziorvosoknak nyújtott pénzkeret a lehető legpontosabban tükrözze az ellátás mennyiségét, amelyben a listáikon szereplő pácienseket részesítik. A biztosítópénztár és néhány családorvos által korábban végzett próbaszámítások azt mutatják, hogy a legtöbb esetben nőni fog ezáltal a szakemberek jövedelme” — összegzett Mihaela Tănase.

A SNMF hevesen ellenkezik

A Háziorvosok Országos Szövetsége (SNMF) viszont azzal vádolja az Országos Egészségbiztosítási Pénztárat (CNAS), hogy a járványhelyzet okozta krízis közepette az egészségügyi alapellátáson kísérletezik. A családorvosok határozottan kérik, hogy hosszabbítsák meg az év végéig a keretszerződésüket, hogy maradjon idő valós egyeztetésekre a Román Orvosi Kamara és a biztosító között. „Többször is felhívtuk a döntéshozók figyelmét arra, hogy nagyobb alapossággal kezeljék a helyzetet, segítsenek a bürokrácia csökkentésében, támogassák a szakmai függetlenséget, és rendeljenek megfelelő finanszírozást az alapellátó rendszerhez, hogy biztosíthassuk a páciensek hozzáférését a szükséges szolgáltatásokhoz” — írja lapunkhoz is eljuttatott közleményében a SNMF, hozzátéve, hogy mindezeket mégis változatlanul figyelmen kívül hagyták. Azt is kiemeli, hogy a járvány kezdete óta a családorvosok nem kértek túl sokat, illetve csak visszafogott kérésekkel éltek, hiszen ez rendkívül nehéz időszak nem csak az egészségügyi rendszer, de mindenki számára, éppen ezért nem ez a legalkalmasabb időszak a változtatásra sem, amelyet évek óta követelnek.
A meglepetés viszont akkor érte őket, amikor közvitára került az egészségügyi keretszerződés tervezete, amely olyan előírásokat tartalmaz, amelyek merőben eltérnek a jelenleg érvényesektől. „Ezek a változások mímelt konzultációkon, tárgyalásokon alapulnak, és nem az orvosok vagy a betegek javát szolgálják” — hangsúlyozza a SNMF.
A háziorvosok szerint az új keretszerződés, bár nem módosítja az alapellátás finanszírozásának összegét, százalékos arányát, mégis az új alkalmazási normák miatt arra fogják késztetni a családorvosokat, hogy a fennmaradásukra, a praxisuk megmaradására összpontosítsanak. Az új jogszabály szerint csökkentik a családorvosok listáin szereplő 60 éven felüli páciensek fejkvótáját, miközben egy sérülékeny korcsoportról van szó, a megelőzésre pedig csak deklaratív módon koncentrálnak anélkül, hogy finanszíroznák a szükséges laboratóriumi vizsgálatokat, így lehetetlenítve el a megelőző szolgáltatásokat.
„Érthetetlen, hogy a döntéshozók hogyan határozhatnak az alapellátási rendszer újraszervezéséről, miközben a finanszírozáson nem változtatnak. Ráadásul úgy, hogy a járvány kirobbanása óta a háziorvosok arra törekszenek, azért tesznek komoly erőfeszítéseket, hogy biztonságos körülmények között biztosíthassák a páciensek ellátását, szolgáltatásaikat stabilan tudják nyújtani a betegeknek” — írják. Elégedetlenségüket fokozza, hogy az elmúlt több mint egy év alatt a családorvosi rendszert semmilyen támogatásban, elismerésben nem részesítették a hatóságok.
„Emlékeztetjük a döntéshozókat arra, hogy a COVID-19 okozta halálozás kockázata a háziorvosok körében lényegesen magasabb, mint a lakosság körében, és hogy több mint 50 háziorvos esett áldozatul ennek a betegségnek Romániában. Emlékeztetünk arra is, hogy az egyetlen orvosi ág, amely a vidéket is lefedi, a családi orvoslás. Komoly, koherens rövid és hosszú távú stratégia nélkül az egyre fogyatkozó orvostársadalom kiszámíthatatlan kockázatot jelent az ország állampolgárai számára. Mi, családorvosok tiszteletet kértünk, de nem kaptunk. A bürokrácia felszámolását kértük, de nem kaptuk meg. Finanszírozást kértünk, de nem adtak” — hangsúlyozza a háziorvosok közleménye.
A döntéshozók a járványhelyzet miatti kilátástalanság kellős közepén megingatják az alapellátó családorvosi rendszert. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak le kellene mondania a tervezett módosításokról, hogy ne borítsa fel az egyensúlyt, amely egyébként is ingatag lábakon áll. Valós párbeszédre van szükség, nem mellébeszélésre — szögezik le.
A jelenleg közvitán lévő keretszerződés-tervezet egyébként még nem végleges szabályozás, az alkalmazási normák kidolgozása után, a tervek szerint július elsején lépne érvénybe. Addig azonban további tárgyalások következnek.

Bumbuluţ Krisztina

 

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

A kezelő- vagy háziorvos ad igazolást

Pontosította a szaktárca az elkülönített személyek betegszabadság-igazolásának szabályait, a kezelőorvos állítja ki az igazolást.
Belföld

Alexandru Rafila: a Covid-gyanús páciensek családorvosi rendelőben történő tesztelése tehermentesíti a sürgősségi szolgálatokat

Felhívást intézett szerdán Alexandru Rafila egészségügyi miniszter a koronavírus-fertőzés tüneteit mutató személyekhez, hogy a családorvosi rendelőben teszteljék magukat, mert így gyors diagnózisban és megbízható orvosi felügyeletben részesülhetnek.
Szatmárnémeti

Még nem megoldott az ingyenes tesztelés

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár bejelentette, hogy lehetőség nyílt arra, hogy ingyenesen végezzenek gyorsteszteket a családorvosok, azonban míg nem kötnek szerződést a pénztárakkal, ez nem lehetséges — még ne keressék ingyenes tesztekért a szakembereket!