Szatmárnémeti

Kisebb forgalom, több csempészáru

2021.02.04 - 06:53

Bár több mint felével csökkent a forgalom, távolról sem unatkoztak, sőt, az egyik legszokatlanabb és kihívásokkal no meg változatos akciókkal tele évet tudnak a hátuk mögött a határrendészek — cigaretta-, szesz- és drogcsempészek, külföldről lopott luxusautók és mezőgazdasági gépek, illegális határátlépők, nemzetközileg körözött személyek mind megtalálhatók a bevetési akciók palettáján, derült ki a Máramarosszigeti Területi Határrendészeti Felügyelőség 2020-as évértékelőjéből — e felügyelőség alárendeltségébe tartozik a Szatmár Megyei Határrendészet, valamint a Máramaros megyei és a Suceava megyei is.

Tavaly a területi hatóság felügyelete alá eső határszakasz átkelőin drasztikusan csökkent ugyan a forgalom a koronavírus-járvány miatt, ám épp a pandémia miatt a napról napra vagy egyik hétről a másikra módosuló és változó szabályok és előírások okán sokkal nagyobb volt a zűrzavar: mindössze 3 350 000 utazó (2 400 000 európai uniós és 950 000 nem európai uniós állampolgár) érkezett, illetve hagyta el az országot, 1 300 000 közlekedési eszközön — míg az utazók száma egy évvel korábban meghaladta a 7 400 000-et.

Az alacsonyabb utaslétszám persze távolról sem jelenti azt, hogy kevesebb kihágás és bűncselekmény történt, a határrendészek 1363 személy által elkövetett 1610 bűncselekményt fedeztek fel, s az általuk elkobzott javak értéke elérte az 54 300 000 lejt — azaz közel 11,3 millió eurót. A három megyére lebontva Szatmár az utolsó helyen áll most is a maga 3,1 millió lej értékű elkobzásaival, Máramaros megyében 11,7 millió, míg a listavezető Suceava megyében 39,5 millió lej értékben koboztak el és foglaltak le javakat — a tárgyak palettája pedig változatos és bőséges: 2 730 000 csomag cigaretta, 137 jármű (csempészett, valamint lopott, rendelésre lopott és körözött, vagy elkobzásra való ingóságként keresett), 250 kiló borostyán — októberben a lajosvölgyi szerpentineken ralizott vele az ukrán-magyar állampolgárságú fiatal csempész —, 453 számítástechnikai és elektronikai eszköz, 13 525 darab kozmetikum (eredeti és hamisított parfümöktől kezdve, krémeken és testápolókon át rúzsokig, púderekig), 2312 darab ruházati cikk (hamisítványok és eredeti, butikokból lopottak vegyesen).

Továbbra is a cigaretta viszi a prímet

Szatmár megye a lefoglalt csempészcigaretta mennyisége tekintetében is az utolsó helyen áll: az összességében lefoglalt 2,73 millió csomagból 155 000 csomagot koboztak el megyénk területén, közel 25 000-rel többet, mint egy évvel korábban, s ennek a relatív kicsi mennyiségnek a magyarázataként talán elfogadható (lenne) az is, hogy tranzitmegye vagyunk: az Ukrajnából csempészett cigarettát gyorsan továbbviszik Magyarországra vagy az ország belsejébe, természetesen miután a megye területén letudták a megfelelő helyeken és megfelelő személyeknek a sápot. Máramarosban 608 000, míg Suceava megyében 1 967 000 csomag cigaretta került a hatóság birtokába. Egyébként kimondottan cigaretta vonalon a határrendészek 311 bűnvádi eljárást indítottak 207 személy ellen, összesen 400 bűncselekmény elkövetése miatt, 14 házkutatási akciót hajtottak végre, és 3,5 millió lej értékben rendeltek el vagyonzárlatot.

A külföldről ellopott és Romániába hozott gépkocsik felkutatására irányuló akcióik során 30, több mint 2 770 000 lej értékű gépjárművet találtak meg, és 30 személy ellen indítottak bűnvádi eljárást ezzel kapcsolatban. Természetesen nemcsak a cigi és az autó csempészése jól jövedelmező biznisz, hanem a tudatmódosító szereké is: a tavalyi év során 315 gramm és 47 pasztilla kannabiszra, 37 gramm amfetaminra és 120 tabletta különböző típusú tudatmódosító szerre (dizájnerdrog, hasis stb.) bukkantak az átkelőpontokon, és 47 személy ellen indítottak bűnvádi eljárást.

Majd' 400-an indultak a zöldhatárnak

A határrendészek tavaly 397 illegális határátlépőt vagy határátlépést megkísérelni tervezőt fogtak el a 109 egyéni, valamint más hatóságokkal közös akciójuk alkalmával, és 15 lélekkufárt (öt ukrán, nyolc román, egy török és egy német állampolgárt) vettek őrizetbe — de az elmúlt évekhez viszonyítva nem csak a lebukott embercsempészek száma négyszereződött meg, hanem változott és változik az illegális határátlépés formája is, ugyanis egyre ritkábban vágnak neki a zöldhatárnak az egy-két fős csapatok, s egyre gyakrabban az öt-tíz fősek vagy annál is népesebbek. Mint ahogy történt tavaly június 29-én éjszaka, amikor a nagykárolyi határrendészek a Horea–Piskolcliget vonalon két mikrobuszban 33 szíriai, szomáliai és líbiai, Magyarországra átjutni akaró menekültet találtak, illetve alig pár nappal később, július 2-án a petei határátkelőnél egy tehergépkocsi rakterében, a ponyva alatt 23 palesztin és szír állampolgárt találtak.

Szabó Kinga Mária

Fotó: Román Határrendészet

Ajánljuk még a témában:

Belföld

A keresztlevél nem alkalmas határátlépésre

A 2005/248-as törvény értelmében a kiskorú román állampolgárok útlevéllel, illetve (14 év fölött) útlevéllel vagy személyazonossági igazolvánnyal utazhatnak külföldre. A születési bizonyítvány nem minősül úti okmánynak.
Külföld

Felvonult a szlovák rendőrség a magyar határon

Szlovákia hétfő este nagy erőket vonultat fel a Magyarországgal közös határán – jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök és Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter. Szlovákia a Gázai-övezetben kialakult helyzet, valamint a lehetséges biztonsági fenyegetések miatt döntött így.
Külföld

Schengen: nem lesz eltörölve a Romániát kizáró döntés

Az Európai Unió Bírósága (EUB) „nyilvánvalóan elfogadhatatlanként” elutasította Eugen Tomac keresetét, amelyben a román európai parlamenti képviselő az EU Tanácsa Románia schengeni csatlakozását elutasító tavaly december 8-i határozatának megsemmisítését kérte.