Szatmárnémeti

Kinyírja a nyár a tujákat, csak rendszeres és kiadós öntözéssel maradnak meg

Sok oka lehet a tuja halálának, de nyáron a hőség kínozza a leginkább Fotó: webkert.hu
2022.06.09 - 16:34
Van elég kártevője a tujának, de manapság már nem csak az élősködők és különféle gombás betegségek támadják meg a kertes házak eme nyalka díszeit, de a nyarak is egyre nyomasztóbbak számukra, mivel nem gyökerezik mélyre, felszínközel, bojtos gyökérzete van.

Tetvek, atkák, szúfélék, gombák és bogarak egyaránt tizedelik a vidékünkön annyira kedvelt tujafákat, ám a kertészek most új veszedelemre figyelmeztetnek: végzetesek lehetnek a kertek zöld oszlopai számára a mostani forró, száraz nyarak. Ahogy a mediterrán viszonyok északabbra költözésével Szatmár is alkalmassá vált arra, hogy élettere legyen olyan délszaki növényeknek, mint a füge vagy a datolya, úgy egyre kevésbé alkalmas a kevésbé melegkedvelő növények számára.

Nyakon kell önteni

A nyár tujákra gyakorolt káros hatásaira Kulitár Mihály, a szatmárnémeti E-Verde kertésze hívta fel a figyelmet, véleménye szerint csak rendszeres és kiadós öntözéssel lehet elejét venni a kánikula okozta kiszáradásnak. Kulitár rámutatott, hogy a smaragdzöld színe alapján elkeresztelt tujafajtának az az egyik tulajdonsága, hogy nem gyökerezik mélyre, felszínközeli, bojtos gyökérzetet nevel. Ha csöpögtetős rendszerről kapja nyaranta a vizet, az ahhoz vezet, hogy a felszín közeli nedvesség hatására még inkább elhagyja a mélységi gyökereit, ami miatt elég neki 1–2 nap csepegtetés nélkül, és megindul a kiszáradás — figyelmeztetett a kertész. Kulitár szerint az a legjobb, ha a csepegtetés helyett hetente egyszer kap áztatós öntözést, 10–15 liter víz elég kell legyen a növény számára. Nem kell túlzásba vinni a kényeztetést, a heti egy alkalommal való áztatásnak elegendőnek kell lennie. Slagról is meg lehet határozni a számára szükséges vízmennyiséget, amennyi idő alatt megtelik egy vödör locsolóvízzel, annyi ideig kell a slagot a növényen rajta tartani. Legjobb a lombjába szórni a vizet, hogy az is hűsítve legyen, és abban is kialakulhasson egy párás-nedves légkör.

Inkább az árnyék

Az öntözést lombtrágya-kipermetezéssel is meg lehet támogatni, a tápanyagszórás tovább növelheti a fa túlélési esélyeit a forró, száraz időszakok idején, csak a lombtrágya kijuttatása ne történjen 25 foknál melegebb időben, pláne ne, ha napon áll a kiszemelt fa! Nehezebb helyzetben van árnyékos helyen növő társánál a napos helyre kiültetett tuja, a tűző nap nem annyira neki való, a hűvösebb, árnyékosabb részét szereti az udvarnak.

Princz Csaba

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Megint nyakunkon a kánikula

Sárga hőségriasztás van érvényben szerdán és csütörtökön
Szatmár megye

Megnőtt a vízfogyasztás a meleg időben

Tízszázalékos többletigényt regisztrált az Apaserv Rt. az utóbbi időszakban.
Szatmár megye

Kohó üzemmódba kapcsol a nyár!

Csütörtökre Szatmár megyébe is „bekapcsolja” a perzselő üzemmódot a nyár, az eddig csak a déli megyékre kiadott hőségriasztás keddtől érvényes lesz mifelénk is.