Vidék

Kinga és Angéla, a legügyesebb magyar diákok

2015.07.10 - 12:00

Grebur Kinga és Czundel Angéla két okos és szép fiatal hölgy: majdnem tökéletesen érettségiztek idén, a nagykárolyi és szatmári tanulók között pedig ők viszik a prímet. Ők azok, akik már a középiskolai évek alatt bejutottak különböző egyetemekre.

A kaplonyi Grebur Kinga, a Nagykárolyi Elméleti Líceum reál szakos végzőse szerepelt a legjobban az idei érettségin Szatmár megyében, 9,93-as átlagot ért el a vizsgasorozaton. Rajta kívül csak egy román tannyelvű osztályban végzett maturandusnak sikerült szintén ezt az átlagot elérni. Kinga egyúttal a legkiemelkedőbb teljesítményt elérő magyar diáklány a 2014/2015-ös érettségin.

Iskolatársai, tanárai nem is csodálkoznak ezen a remek eredményen, hiszen Kinga nem csak az utolsó métereken erősített be, hanem már általános iskolás korától, a kaplonyi Fényi István Általános Iskola diákjaként is minden nap felkészülten jelent meg az órákon, a középiskolában pedig nem csak a napi tananyagból készült fel kitartóan, hanem rengeteg versenyen is bizonyított, öregbítve iskolája hírnevét.

A kémia tantárgyverseny országos szakaszán tizenegyedik osztályban második díjat nyert, ugyanebben az évben a Babeş–Bolyai Tudományegyetem által szervezett, Candin Liteanuról elnevezett országos kémia tantárgyversenyen az első díjat vehette át. Ezzel a kiváló eredménnyel Kinga számára már egy évvel az érettségi előtt ki volt kövezve az út az egyetemre, hiszen már akkor felvételt nyert a felsőoktatási intézmény Kémia- és Vegyészmérnöki Karára.

Ugyan a maturandus reál szakra járt, végig remekelt egyik kedvenc tantárgyából, magyar nyelv- és irodalomból is. Az Implom József Helyesírási Verseny országos szakaszán két évben is képviselhette Szatmár megyét, X. osztályban megnyerte a Mikes Kelemen Magyar Nyelv- és Irodalom Tantárgyverseny országos szakaszát, ami feljogosította az Apáczai Csere János Magyar Nyelv, Irodalom és Kultúra nemzetközi versenyen való részvételre. „A versenyeredmények közül talán erre vagyok a legbüszkébb, itt második helyezést értem el. Magyarból így már nem is kellett érettségiznem, automatikusan járt a tízes jegy” — magyarázta Kinga. Az országos és nemzetközi eredményekért pedig országos elismeréssel is jutalmazta Bukarestben a szaktárca.

„Nagyon jó csapat kovácsolódott össze a középiskolai évek alatt, sokszínű, összetartó osztályom volt, amelynek minden tagja különleges volt valamiért. A tanáraim pedig folyamatosan mellettem álltak, támogattak. Köszönettel tartozok nekik” — mondta Kinga. A végzős fiatal hölgy azt is hozzátette, a diákévek alatt a családja volt a legmeghatározóbb pillér, akik mindig mellette álltak, buzdították és segítették, hogy eljuthasson a különböző versenyekre.

Bár a kolozsvári vegyészmérnöki karon tárt karokkal várják lassan már másfél éve, Kinga a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen szeretne továbbtanulni. Mivel az egyetemre a felvételit csak július második felében rendezik meg, ezért a maturandus egyelőre nem pihenhet: készülni kell a felvételi vizsgára. „Bízom benne, hogy nem jelent majd gondot a felvételi és bejutok az orvosi karra. Nagyon érdekel a kutatás, de a gyermekgyógyászat felé is hajlok. Hat egyetemi év azonban hosszú idő, hogy pontosan mire szakosodom majd, az a jövő titka” — mesélt lapunknak terveiről Grebur Kinga.

A legjobb szatmári diáklány

Az erdődi Czundel Angéláról, a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium végzőséről szintén több ízben olvashattak már lapunk hasábjain, hiszen nem volt olyan tanév, hogy ne ért volna el megyei, országos és nemzetközi versenyeken is kiváló eredményeket. A reál szakon végzett fiatal hölgynek 9,87 lett az érettségi átlaga, magyarból, matematikából és biológiából is maximális, tízes osztályzatot kapott az írásbeli dolgozatára, de románból is remekelt, 9,5-et ért el — ezzel ő érte el a legmagasabb átlagot a szatmári, magyar tannyelvű osztályban végzett diákok között.

Nem csoda, hiszen az elmúlt években nem vette félvállról a tanulást, remek eredményekkel végezte el a középiskolát, nem csak a kedvenc tantárgyaiból — németből, testnevelésből, biológiából és matematikából — bizonyított, hanem mindenből. A szabadidejében pedig rengeteget sportolt, négy éven át volt tagja a főgimnázium kosárlabdacsapatának.

Az utolsó középiskolai évében az egyik legszebb versenyeredményt idegen nyelvből érte el: a Német Nyelv és Irodalom Tantárgyverseny országos döntőjében az egyéni versenyt a középhaladók kategóriájában megnyerte, csapatban pedig második díjat nyert. Angéla már az elmúlt években is remek eredményeket ért el a versenyeken, kitartó munkájának köszönhetően. Tizedik osztályban az aradi országos tantárgyversenyen csapatban második díjat nyert, tavaly Galacon pedig egyéniben második díjas, csapatban pedig harmadik helyezett lett. Tizedikes korában ugyanakkor németországi ösztöndíjat is nyert, amit a későbbiekben gyümölcsöztetett. Kölcseys rekorddal is büszkélkedhet Angéla: a Sprachdiplom nyelvvizsgán ugyanis a maximális 96 pontból az iskola történetében ő szerezte meg a legtöbbet, 92 pontot.

A végzős az idei, remek német eredményével automatikusan felvételt nyert már az érettségi előtt az ország bármelyik egyetemének filológia karára, német szakon. Angéla azonban a tanulmányait nem filológián, hanem a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen szeretné folytatni, csak úgy, mint Kinga. Az orvosin pedig kiváló nyelvtudása minden bizonnyal nagy segítségére lesz a tanulásban, kutatómunkában.

„Számomra az elkövetkező két hét is tanulással, felkészüléssel fog eltelni, hiszen biológiából felvételiznem kell az egyetemre. Egyelőre úgy érzem, a leginkább a szívsebészet vonz, de természetesen az orvosi egyetem hat éve alatt ez még változhat” — magyarázta a diáklány, aki nem mulasztotta el azt sem, hogy köszönetét fejezze ki mindazoknak, akik támogatták kitartó munkáját és segítették abban, hogy ilyen remek eredményekkel büszkélkedhessen.

„Nagyon hálás vagyok a családomnak, a pedagógusaimnak, az erdődi óvónőmnek, a tanítónőnek, valamint az erdődi általános iskolás tanáraimnak. A Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban igazi barátokra tettem szert, nagyon jól éreztem magam a középiskolai évek alatt. A főgimnáziumi tanáraim pedig nem csak oktattak, hanem valóban odafigyeltek rám, segítettek, felkészítettek arra, a diáktársaimmal együtt, hogy megálljuk a helyünket az életben” — mondta Czundel Angéla.

Bumbuluț Krisztina