Jegyzet

Kinek kampányol a technokrata kormány?

2016.04.06 - 15:41

Ha most azt mondom, hogy valami nincs rendjén Romániában, akkor sokan felkapnák a fejüket és megkérdeznék: mikor volt? Ez esetben abból indulok ki, hogy számomra érthetetlen az, hogy a technokrata, más szóval szakértői kormány, melynek tagjai elméletileg nem tagjai egyetlen politikai pártnak sem, melynek nem az a célja, hogy részt vegyen egy pártprogram megvalósításában, milyen okból, milyen hátsó szándékkal, milyen érdekből hoz a választási időszakokra jellemző populista döntéseket? Nem irigylem a közalkalmazottakat, akiknek béremelést ígérnek, a gyermeket, gyermekeket vállaló szülőktől sem akarom elvenni a gyermeknevelési támogatást, mint ahogy a más területeken dolgozóknak is kijárna a jobb jövedelem, de attól tartok, hogy minden most elhangzó ígéret csak választási kampányfogás. De ha mégis lesz valami az ígéretekből, azt valahonnan majd el kell venni, az áremeléseket hoz magával és a beetetett választók a több fizetésből sem fognak jobban élni. Most csak találgatjuk, de előbb-utóbb megtudjuk, hogy melyik pártnak dolgozik a technokrata kormány, de az is előfordulhat, hogy a függetlensége megengedi, hogy pártok között lavírozzon.

Ilyenkor akarva-akaratlan elgondolkodik az ember azon, hogy mi a különbség, ha egy párt van kormányon vagy éppen egy technokrata kormány vezeti az országot — elképzelhető, hogy vezényszóra. Próbálkoztunk már minden oldalról megközelíteni a dolgokat, próbáltunk ráhibázni a lényegre, de sohasem sikerült. Nagyon sokan az elnökválasztáskor csodát reméltek a jelenlegi államelnöktől, mi magyarok is azt hittük, ha őt támogatjuk, nem oldódik ugyan meg a kisebbségi kérdés, de javulni fog a magyarság helyzete. Elég korán rá kellett jöjjünk, hogy ő is ugyanannyiba veszi a kisebbségeket, mint elődei.

Kire szavazzunk ezután? Minden jelölt megtanul hamar ígérni, de két-három mandátum sem elegendő ahhoz, hogy valóra váltsa ígéreteit. Egyszer ezért, máskor azért. Amikor ígér, meg se fordul a fejében, hogyan fogja valóra váltani ígéreteit, mandátum végén pedig kér még négy évet. A választók nagyon sok esetben hosszabbítanak. Úgy tesznek, mintha nem érdekelné őket a sorsuk, mintha nem a saját kezükben lenne a sorsuk. Mintha nem a választók, hanem a választottak érdekei miatt szavaznának.

Elek György