Szatmár megye

Kinek és miről szól az Anyanyelvi kisokos kiadvány? Magyar Lóránd válaszol

2025.07.15 - 13:46
A kiadvány létrehozásával az volt a kisebbségvédelmi projektben részt vevők célja, hogy tudatosítsák: nyelvhasználat nélkül mit sem érnek a nyelvhasználati jogok.

Magyar Lórándot, az Identitás Alapítvány elnökét kérdeztük egy, nemrég napvilágot látott és a szerkesztőségbe is eljutott kiadvány kapcsán.

- Július 11-én, pénteken, az Identitás Alapítvány székhelyén mutatták be a Kisebbségi nyelvi jogok Romániában – gyakorlati kérdések és válaszok című kézikönyvet - ahogy ott nevezték: kisokost. Miről és kinek szól ez a kiadvány? 
- A kiadvány egy úgynevezett nyelvhasználati kisokos, egy kézikönyv, amely a leggyakoribb kérdéseken keresztül a Romániában élő nemzeti kisebbségek nyelvi jogait foglalja össze. A Magyarország-Szlovákia-Románia-Ukrajna Határmenti együttműködési Program keretében pályázott az Identitás Alapítvány nyíregyházi és beregszászi partnereinkkel egy olyan projekt megvalósítására, amelyben  azt kívántuk megvizsgálni, hogy hogyan érvényesülnek a kisebbségek nyelvi jogai a mindennapokban. A projekt egyik tevékenysége ennek a kiadványnak az összeállítása volt, amiben az anyanyelvhasználati jogokkal kapcsolatos legfontosabb kérdéseket akartuk megválaszolni. 

hirek/2025/julius/2-1.jpeg

- Honnan jött a Nyelvhasználati kisokos összeállításának ötlete?
- A kisebbségek anyanyelvhasználatának kérdését több jogszabály is érinti. Ezek többször is változtak az utóbbi években, több esetben találkoztam én magam is azzal, hogy az emberek, főleg a fiatalok nincsenek tisztában az anyanyelvhasználati jogaikkal, vagy téves elképzelések élnek a köztudatban, akár a házasságkötés vagy a Kresz-vizsga kapcsán, de kérdeztek már hivatalos szervekkel való kommunikációról is. Erre az igényre válaszként született meg a kisokos. 

- Mit tartalmaz? Mit érdemes tudni róla?
- A legfontosabb anyanyelvhasználati jogokat mutatja be 20 kérdés és az azokra adott 20 válasz formájában. A mindennapi életben felmerülő kérdéseket próbáltunk megfogalmazni és azokra közérthető válaszokat adni. Például, hogy a polgári házasságkötési szertartásnál kérhető-e a magyar nyelvű eljárás. A közérthető válasz mellett minden esetben bemutatjuk a vonatkozó jogszabály szövegét is, magyarra fordítva, hogy alátámasszuk a válaszokat. Mindezt próbáltuk sok képpel és vonzó, színes formában kiadni, hogy minden generáció számára kellemes formát kapjon. Persze online formában is elérhető az Identitás Alapítvány honlapján, a https://identitasalapitvany.ro/nyelvikisokos/ címen. 

- Pontosan kinek szól a kiadvány?
- A kiadvány természetesen minden érdeklődőnek szól, de leginkább a fiatalokat próbáljuk meg elérni vele, hogy megismerjék a jogaikat az anyanyelvhasználat terén. Legjobb, ha ez nem elbeszélésekből, közösségi médiából, hanem konkrét, a jogszabályokra támaszkodó, de mégis közérthető forrásból történik. Ilyen anyagot igyekszünk az érdeklődők kezébe adni. Érzésem szerint akár az iskolák polgári nevelési óráinak segédanyaga is lehet a kézikönyvünk, ezért a magyar nyelvű iskolákba mindenképp el akarjuk juttatni. 

- Mit tartalmaz még ez a projekt?
- A nyelvi kisokoson kívül a kisebbségek nyelvének használatát próbáljuk felmérni:  hogy milyen gyakran használják a többnyelvűséget az online térben, az utcai feliratok között, illetve néhány közérdekű honlap esetében le is fordítani a honlapok szövegét. Mindezzel arra próbáljuk buzdítani az embereket, hogy ismerjék meg a nyelvi jogaikat és éljenek ezekkel. Az Európai Unió soknyelvűségi ajánlásait pedig minél több helyen próbáljuk az életünk különböző területein valósággá változtatni. Elsősorban rajtunk múlik, hogy ez elfogadott, mindenki számára természetes jelenséggé váljon. Bátorítok mindenkit, hogy tanulmányozza a kiadványunkat, legyen világos, hogy milyen jogai vannak egy adott helyzetben. Ha olyan, a kisebbségi nyelvi jogokkal kapcsolatos kérdése merül fel bárkinek, amelyre nem válaszol a kisokos, akkor forduljon bizalommal az Identitás Alapítvány munkatársaihoz, ők minden bizonnyal segítenek majd!

A Határokon átnyúló nyelvi akadálymentesítés a közéletben megnevezésű projekt vezető partnere a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, projekt partnerek a Kárpátaljai Magyar Főiskoláért Jótékonysági Alapítvány és az Identitás Alapítvány. A 2025 január 1-jétől 2025 december 31-éig futó pályázatot az Európai Unió összesen 269.416,85 Euróval támogatta. Fő célkitűzése rávilágítani a többnyelvűség fontosságára a határmenti régiók mindennapi életében és olyan adatbázisok összeállítása, amelyek segítenek bemutatni a többnyelvűség gyakorlati hasznát a régiók társadalmi, gazdasági életében. 

          Ez a hirdetés az Európai Unió pénzügyi támogatásával jelent meg. A hirdetés tartalmáért kizárólag az Identitás Alapítvány                                             felelős, az nem tükrözi feltétlenül az Európai Unió álláspontját.

                                                       PARTNERSÉG HATÁROK NÉLKÜL

hirek/2025/julius/3-1.jpg