Magyar Lórándot, az Identitás Alapítvány elnökét kérdeztük egy, nemrég napvilágot látott és a szerkesztőségbe is eljutott kiadvány kapcsán.
- Július 11-én, pénteken, az Identitás Alapítvány székhelyén mutatták be a Kisebbségi nyelvi jogok Romániában – gyakorlati kérdések és válaszok című kézikönyvet - ahogy ott nevezték: kisokost. Miről és kinek szól ez a kiadvány?
- A kiadvány egy úgynevezett nyelvhasználati kisokos, egy kézikönyv, amely a leggyakoribb kérdéseken keresztül a Romániában élő nemzeti kisebbségek nyelvi jogait foglalja össze. A Magyarország-Szlovákia-Románia-Ukrajna Határmenti együttműködési Program keretében pályázott az Identitás Alapítvány nyíregyházi és beregszászi partnereinkkel egy olyan projekt megvalósítására, amelyben azt kívántuk megvizsgálni, hogy hogyan érvényesülnek a kisebbségek nyelvi jogai a mindennapokban. A projekt egyik tevékenysége ennek a kiadványnak az összeállítása volt, amiben az anyanyelvhasználati jogokkal kapcsolatos legfontosabb kérdéseket akartuk megválaszolni.
A Határokon átnyúló nyelvi akadálymentesítés a közéletben megnevezésű projekt vezető partnere a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, projekt partnerek a Kárpátaljai Magyar Főiskoláért Jótékonysági Alapítvány és az Identitás Alapítvány. A 2025 január 1-jétől 2025 december 31-éig futó pályázatot az Európai Unió összesen 269.416,85 Euróval támogatta. Fő célkitűzése rávilágítani a többnyelvűség fontosságára a határmenti régiók mindennapi életében és olyan adatbázisok összeállítása, amelyek segítenek bemutatni a többnyelvűség gyakorlati hasznát a régiók társadalmi, gazdasági életében.
Ez a hirdetés az Európai Unió pénzügyi támogatásával jelent meg. A hirdetés tartalmáért kizárólag az Identitás Alapítvány felelős, az nem tükrözi feltétlenül az Európai Unió álláspontját.
PARTNERSÉG HATÁROK NÉLKÜL