Sport

Kínában folytatódik a pontvadászat

2013.04.12 - 17:17

Rendszerint kiszámíthatatlan, hogyan alakulhat a Kínai Nagydíj, ugyanis az alacsony hőmérséklet miatt nehéz eltalálni az optimális beállításokat, a gumik kopása is nagy, ráadásul az eső is beszólhat a végső sorrendben. Izgalmas vasárnapi futam elé nézzünk.

Három hét pihenő után ismét felbőgnek a motorok, és Sanghajban küzdenek a világbajnoki pontokért a Forma–1 pilótái.

A csapatok már megszokhatták, hogy a Kínai Nagydíjra utazva érdemes meleg holmit is pakolni a bőröndbe. Nem szokott kellemetlenül hideg lenni, de a hőmérséklet ilyenkor ritkán haladja meg a 20 Celsius fokot, és csapadék is bármikor jöhet a tenger felől érkező felhőkből. Ettől értelemszerűen a pálya sem melegszik fel nagyon, ami hatással van a gumik viselkedésére. Ezért a Pirelli a lágy és a közepes keménységű keveréket szállítja Kínába. Idén először választották ezt a párosítást, sőt a tavaly oly sokszor használt lágy keveréket most először vetik be 2013-ban. A gyártó autónként két-három kerékcserét vár a versenyen.

A vonalvezetés a modern kori pályák atyjától, Hermann Tilkétől származik. A német szakembernek ez volt a harmadik alkotása a malajziai és a bahreini pálya után. Sanghajban szinte hiányoznak a gyors kanyarok – mondta a Lotus technikai igazgatója, James Allison. – A lassú kanyarok közül ráadásul több nyújtott, és egyre szűkül az ívük.” A legjellegzetesebb a hét-nyolc másodpercen át tartó, 1-es és 2-es számmal jelölt jobbos kanyar, amelyben a versenyzők a célegyenes után fokozatosan lassítva leírnak egy háromnegyed fordulót. Ugyanígy nyújtott a 7/8-as kombináció, ahol általában csak gázelvételre és csipetnyi fékezésre van szükség, és szintén sokáig tart a hátsó egyenesre vezető, befelé dőlő, 12-es és 13-as számú forduló teljesítése. „Nehéz jól bevenni, kifinomult technika kell hozzá” – magyarázza Sebastian Vettel, a Red Bull Racing címvédő pilótája.

A kanyarok átlagos szöge 134 fok, ami kimagasló érték az egész szezont tekintve. Ez azért említésre méltó, mert a nyújtott kanyarokban komoly terhelést kapnak a gumik. Főleg az elsők kopása lehet probléma, de a hátsókat is hamar szét lehet nyúzni, ha valaki túl durván bánik a gázpedállal a kigyorsításoknál.

A csapatoknak az előző két és fél hétben kellett megvalósítaniuk rövid távú terveiket, ugyanis a Kínai Nagydíj után nem jön szünet: a következő hétvégén már Bahreinben lesz a mezőny. „A második és a harmadik verseny közötti háromhetes szünet hasznosan telt. Teljesen belemerültünk az MP4–28 fejlesztésébe, és bízunk benne, hogy a hétvégén olyan változtatásokat tudunk majd végrehajtani, amelyekkel szélesítjük az autónk működési tartományát, és javítjuk a teljesítményét” – közölte Martin Whitmarsh, a McLaren csapatfőnöke.

Közben nyilván a Red Bullnál, a Mercedesnél és a Ferrarinál sem tétlenkedtek, bár előbbi két csapatnál a versenyzők fegyelmezésére és a lelkük ápolására is energiát kellett fordítani.

Mint ismeretes, három héttel ezelőtt „furán” alakult a Malajziai Nagydíj, és a dobogóról három komor arc tekintett le. A győztes Sebastian Vettel tudta, hogy fejmosásban lesz része, amiért a Red Bull határozott utasítása ellenére megelőzte csapattársát, Mark Webbert, aki abban a hitben volt, hogy a futam utolsó szakaszában már nem kell támadástól tartania, míg a Mercedesnél az szította a feszültséget, hogy Nico Rosberg kitartóan, de hiába könyörgött, hogy elmehessen a benzinnel spóroló Lewis Hamilton mellett, s átvehesse tőle a 3. helyet. A Red Bull és a Mercedes nem győzi hangsúlyozni, hogy azóta mindent átbeszéltek, és lezártnak tekintik az ügyet.

A Lotusnál Romain Grosjean is megkapja az új fejlesztésű kipufogót, melyet eddig csak csapattársa, Kimi Räikkönen használt. Az istálló az első légterelőn, a hátsó szárnyvéglapon és az oldaldobozon is változtatott.

A kínai pályán nem sokszor lehet egyértelmű favoritokat megnevezni a nagydíjhétvége előtt, évről évre változni szokott.