Pénteken délután a kolozsvári Bánffy Miklós Operastúdióban tizenharmadik alkalommal adta át az RMDSZ az Erdélyi Magyar Kortárs Kultúráért Díjakat azoknak az alkotóknak, művészeknek, akik az erdélyi magyar kultúra átörökítéséhez, megismertetéséhez kiemelt módon járulnak hozzá.
Irodalom kategóriában Egyed Emese költő, író, irodalomtörténész; előadóművészet kategóriában Fülöp Zoltán „Füles” színművész; képzőművészet kategóriában Siklódy Ferenc grafikus részesült elismerésben.
A kultúra dinamikája és energiája azonban nem önmagától való. Zsongása, forrása, élete, teremtő ereje, terjedése, sziporkázása, hömpölygése nem tényszerű adottság, hanem a kultúra alkotói, alkotásai teszik azzá. Az alkotó teszi zsongóvá, hömpölygővé; az alkotó energiája és dinamikája adja a kultúra energiáját és dinamikáját. E napon az alkotók felé fordul figyelmünk, hiszen mi, a kultúra fogyasztói, szubjektív értékelésünk, ízlésünk és hangulatunk révén viszonyulunk az alkotásokhoz. Amit látunk, olvasunk vagy hallunk, az viszont az alkotó ugyancsak szubjektív, de mindig önmagát adó világának megnyilvánulása. Így válik valóban zsongóvá, forrongóvá mindaz, amit mindannyian kultúrának nevezünk.” — fogalmazott Brendus Réka, a magyarországi Nemzetpolitikai Államtitkárság főosztályvezetője, aki Lövétei Lázár László József Attila-díjas költővel mondott köszöntőt a díjátadón.
A díjátadó ünnepséget a Kolozsvári Magyar Opera Popper Péter, Kodály Zoltán és Bartók Béla műveiből válogatott kamarazene hangversenye zárta.
Hírszerkesztő