Vidék

Kilencven napos határidőt szabtak a Demian-ügy megoldására

2015.09.12 - 09:00

A Szatmár Megyei Földosztó Bizottság háromszor harminc napos határidőt szabott meg Pálfalva és Udvari községek vezetőségének, hogy a Demian-üggyel kapcsolatos irataikat összeszedjék és megoldást találjanak a Demian család problémáinak felgöngyölítésére.

Tegnap délelőtt a prefektus kezdeményezésére a Szatmár Megyei Földosztó Bizottság tagjai, Pálfalvai és Udvari községek polgármesterei, községi jegyzők, helyi földosztó bizottsági tagok és az érintett Marius Demian jelenlétében tárgyalták a Demian család több mint húsz éve húzódó föld-visszaszolgáltatási ügyét. Cosmin Dorle, a prefektúra közigazgatási és jogi osztályának vezetője elmondta, hogy előzőleg egy háromtagú bizottság alakult, hogy a Demian-ügyet alaposan átvizsgálják, s kiderült, hogy Marius Demian Udvari és Pálfalva községekben eddig közel 150 hektár telket és erdőt kapott vissza. Pálfalva községben a család számára megítélt 95 hektár telek helyett 102-őt szolgáltattak vissza, míg Udvariban a 42 hektár földből — 21,5 hektár szántóföld és 20,8 hektár erdő — már csak 5,23 hektárt kell visszaszolgáltassanak. Dorle elmondta, hogy a munkacsoport kidolgozott egy 90 napos programot, melynek alapján a két érintett önkormányzat az első 30 napon belül kell dokumentálja, hogy a Demian család eddig mennyi földet kapott vissza, illetve hogy mennyire lenne jogosult. Ezt követően újabb 30 nap áll az önkormányzatok rendelkezésére, hogy összeírják, a Demian család mennyi földterülettel kapott vissza többet, mint amennyire jogosult lett volna. Majd az utolsó 30 nap alatt el kell készítsék a kártérítési dossziékat, melyeket elő kell terjesszenek az Ingatlanvagyon Visszaszolgáltatási Ügynökséghez (ANRP). A Dorle által felsoroltakat a két önkormányzat vezetősége tudomásul vette, ám a gyűlésen jelen levő Marius Demian nem igazán tűnt elégedettnek a döntéssel. Ő azt szeretné, ha mihamarabb vége lenne a huszonöt éve tartó kálváriának. Ezt követően számos vádat sorolt fel Pálfalva önkormányzatával szemben, azt állítva, hogy rendelkezik 162, végleges és megmásíthatatlan bírósági határozattal a föld-visszaszolgáltatás terén, melyek jelentős részét az önkormányzat a mai napig nem ültette gyakorlatba, ezzel komolyan megsértve hazánk törvényeit. Demian a vádaskodást követően elmondta, hogy ősei örökségét el szándékozik adni vagy elajándékozza, s ő visszatér nyugdíjas éveire Aradra vagy Temesvárra, ám addig is harcolni fog jussáért. „Ha tudott várni huszonöt évet, akkor még 90 napot kibírhat. Célom az, hogy egyszer s mindenkorra pontot tegyünk az Ön és családja ügyének végére” — fogalmazott Eugeniu Avram prefektus.

Bűnvádi eljárás

Azt követően, hogy minden érintett fél elfogadta a hatóság által rájuk erőszakolt munkatervet, Dorle beszámolt arról, hogy Demian hét birtoklap megsemmisítését kérte a megyei földosztó bizottságtól. A bizottság tagjai a pálfalvai önkormányzattól kértek be számos dokumentumot, hogy döntéseiket törvényesen tudják meghozni. Mivel az önkormányzat több hónapon át nem szolgáltatta be a kért iratokat, a megyei bizottság nem tudta eldönteni, hogy Demian kérése megalapozott-e vagy sem. Az „engedetlenség” miatt a megyei földosztó bizottság úgy határozott, hogy értesítik a nyomozóhatóságokat, ezáltal bűnvádi eljárást kezdeményezve Pálfalva önkormányzata ellen. Amíg a nyomozóhatóságok meghozzák döntésüket, Demian kérésének tárgyalását elhalasztják. A megyei földosztó bizottság határozata szemmel láthatóan nem tetszett Pálfalva község polgármesterének és a jegyzőnek, el is mondták, hogy ebben az ügyben már számtalanszor átvizsgálták a község archívumát, de több iratra nem bukkantak a nyomozóhatóságok sem, így értelmetlen újból ugyanazt a dolgot kivizsgálni.

Sógor Beáta