Kiesett a brazíliai meglepetéscsapat

2018.06.23 - 02:10

Már nem juthat tovább a csoportkörből Costa Rica labdarúgó-válogatottja, miután az E-csoport második fordulójában kikapott Brazíliától, majd Svájc is legyőzte Szerbia alakulatát.

A közép-amerikaiak négy évvel ezelőtt, éppen Brazíliában okoztak meglepetést menetelésükkel, 2014-ben ugyanis a csoportkörből és a nyolcaddöntőből is továbbjutva (búcsúztatva Angliát, Olaszországot, Görögországot) a negyeddöntőig jutottak, ahol a későbbi bronzérmes Hollandia ejtette ki őket.

Most viszont pont és rúgott gól nélkül állnak a széria utolsó helyén. Pénteken a brazilok „fojtogató” fölényben játszottak Costa Rica ellen, de a győzelmet csak a ráadás percekben tudták megszerezni. A közép-amerikaiak kapujában ugyanis Keylor Navas bravúrosan védett, néha még a keresztléc is besegített neki, a védelem pedig hősiesen állta a sarat. Ráadásul a 78. percben Neymar lerántásáért előbb 11-est ítélt a bíró, majd a videóelemzés után visszavonta az ítéletét a hollan Björn Kuipers.

A ráadás első percében azonban Marcelo ívelése után Gabriel Jesusról Coutinho elé került a labda, aki öt méterről, Navas lábai között bepasszolta azt (1–0). A hosszabbítás hetedik percében aztán Douglas Costa passzolt Neymarhoz, aki közvetlen közelről a kapuba lőtt (2–0).

Ez volt egyébként Neymar 56 gólja a brazil válogatottban, ezzel a 26 éves támadó megelőzte a honi ranglistán az 55 találatig jutó Romariót, s már csak Pelé (77) és Ronaldo (62) előzi meg a táblázatban.

Az előző körben a brazilokkal ikszelő Svájc is behúzta első győzelmét, és ezzel hármas csata zajlik majd a szériában a két továbbjutást jelentő helyért. Ehhez viszont kellett Xherdan Shaqiri találata a szerbek elleni találkozó utolsó percében. Szerbia az első fordulóban nyert, így még a döntetlennel is kiegyezett volna a széria európai csatájában. De nem bízta a véletlenre a dolgokat, és a péntek esti találkozón egy gyors góllal köszönt be Svájcnak: az 5. percben az ellenfél térfélen megszerzett labdát Dusan Tadic ívelte középre jobbról, Aleksandar Mitrovic pedig a kapu jobb oldalába fejelt (1–0).

A svájciak lassan találtak magukra, és a játékrész második felében előttük is több lehetőség kínálkozott. A fordulást követően a nagyobb tempóra kapcsolt svájciak hamar egyenlítettek: Granit Xhaka érkezett egy blokkról lecsorgó labdára, és 21 méterről, balról nagy erővel a kapu bal oldalába csavarta (1–1).

A folytatásban kiegyenlített volt a játék, a végére viszont beszorult a saját kapuja elé a szerb alakulat. Így – mondhatni – megérdemelten a meccs legjobbja, Shaqiri révén Svájc megszerezte három pontot érő második találatát, s így a vb-n első csapatként győzött úgy, hogy hátrányban volt: a középpályás a saját térfeléről indulva lefutotta védőjét, és a kifutó kapus mellett a háló bal oldalába passzolt (1–2).

Szerdán Svájc a Costa Rica legyőzésével továbbjut, a másik ágon viszont Brazília és Szerbia egymással küzd majd az utolsó kiadó helyért. De az esélylatolgatásról a csoport meccseinek felvezető cikkében fogunk szót ejteni.