Vidék

Kielégítő a strandvizek minősége

2014.07.17 - 08:40

A DSP vizsgálatainak eredményeiből kiderül, a muzsdaji, apai és józsefházai tavak vize tiszta, azonban a strandi medencékben a víznek csupán 80%-a felel meg a mikrobiológiai előírásoknak.

 

A Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA), a Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság (DSP) és a Szatmár Megyei Fogyasztóvédelmi Hivatal munkatársai vegyes ellenőrzési csoportot alkotva április 30-tól kezdődően ellenőrzik a pihenőövezetek, tavak, strandok területén és környékén a kereskedelmi egységek működésének legalitását, a forgalomba hozott árucikkek állapotát, illetve a fürdőzésre alkalmas vizek minőségét, számolt be tegnap Nicolae Dumuţa, a DSVSA igazgatója. Az igazgató kihangsúlyozta, a tavaszi, nyári hónapok idején fokozottan figyelnek a strandokon, pihenőövezetekben forgalomba hozott ételek és italok minőségére, a megfelelő tárolásra, hogy megakadályozzák a tömeges megbetegedéseket. Szatmár megyében tíz pihenőövezet területén, illetve azok környékén végeznek szúrópróbaszerű ellenőrzést a vegyes bizottság tagjai.

A DSP vezetője, dr. Dorina Dragoş-Guran a gyűlés keretében elmondta, megyénkben egyetlen természetes víz mellett létesített strand sem rendelkezik a közegészségügyi hatóság engedélyével, amiatt, mert az üzemeltetőknek nincs lehetőségük arra, hogy olyan személyzetet alkalmazzanak, amely biztosíthatná az elsősegélynyújtást az esetleges sérülések esetén, ugyanakkor a fürdőzésre alkalmas terület kijelölését sem biztosítják. A legtöbb természetes víz mellett, különösképp a tavak környékén, figyelmeztető táblákon hívják fel a lakosság figyelmét arra, hogy a természetes vizekben való fürdőzés tilos. A szakembertől megtudtuk, hogy mindenki saját felelősségére dönthet a tavakban, folyókban történő fürdőzés mellett. „A DSP munkatársai kéthavonta vesznek mintát a józsefházai, apai és muzsdaji tavakból, mivel ezek a leglátogatottabbak a szatmáriak által. Ugyanakkor a megyében működő hét strand medencéinek vizét is havonta ellenőrzik. Az eddigi adatokból kiderül, hogy a természetes vizek minősége mikrobiológiai és fizikai-kémiai szempontból is tiszta, míg a strandokon a fizikai-kémiai vizsgálatok során semmilyen eltérés nem mutatkozik az előírt értékekhez képest, azonban mikrobiológiai szempontból a medencék vizének csupán 80 százaléka felel meg az előírásoknak. Eddig azonban nem találtunk olyan problémát, amely veszélyeztette volna a lakosság egészségét” — fogalmazott dr. Dorina Dragoş-Guran, aki azt is elmondta, hogy a DSP által végzett vízminőségi vizsgálatokat a strandok üzemeltetői jól látható helyre ki kellene függesszék, hogy azt a strandolók áttanulmányozhassák. „Amennyiben nem megfelelő a vizsgálati adat, elrendeljük a medencék s a mellékhelyiségek tisztítását. Szerencsére eddig nem kaptunk jelentést olyan megbetegedésről, melyet strandon kaptak volna el a lakosok” — összegzett a DSP igazgatója.