Szatmárnémeti

Kié lesz a Lónyai-várkastély?

2015.04.23 - 08:33

Romániai Pál herceg (Paul-Philippe Hohenzollern), II. Károly román király törvénytelen unokája visszaigényli az aranyosmeggyesi Lónyai-kastélyt, de nem ragaszkodik feltétlenül magához az épülethez — 500 000 dollár kárpótlási összegért meghagyná azt az önkormányzat tulajdonában. A jelenleg is zajló visszaszolgáltatási per leállópályára tette a kastéllyal kapcsolatos terveket és szinte teljesen lehetetlenné teszi, hogy a helyi önkormányzat bármiféle uniós támogatást is megpályázhasson a csodaszép, de rohamosan romló állagú, A kategóriás műemlék épület felújítása, további régészeti feltárása és valódi turistacélponttá alakítása érdekében.

Szatmár megye egyik (ha nem a) legszebb reneszánsz épülete, a düledező romjaiban is különleges és vadregényes aranyosmeggyesi Lónyai-várkastély, melynek pontos építési ideje máig nem ismert, de 1278-ban már oklevelek említik. Az évszázadok során a várat folyamatosan bővítették a szintén folyamatosan változó, Erdély történelmi neveit viselő tulajdonosai, 1630-ban sáncokkal, bástyákkal, felvonóhidakkal erősítették meg — többször lerombolták, újjáépítették, felégették, és felgyújtották, utoljára a II világháború végén visszavonuló német csapatok. Az azóta eltelt hetven év során csak minimális, állagmegóvási munkálatokat végeztek rajta… Aranyosmeggyes jelenlegi polgármesterének, Silviu Zeteának azonban mondhatni „vesszőparipája” a várkastély, az elmúlt két és fél év során (beiktatása óta) számtalan apróbb munkálatot végeztetett el, tavaly parkot alakítottak ki a romok körül, padokkal, a hangulatához illő gránit-kockaköves sétánnyal — többre nem futotta saját zsebből. S több uniós pénzforrást is meg akart pályázni a következő lehívási időszakban annak érdekében, hogy az épületet felújítsák, régészeti ásatásokat folytassanak a környékén és végül egy olyan turisztikai célpontot hozzanak létre, amely nem csak a megyéből, de az egész régióból vonzaná az érdeklődőket. A dicséretes terveknek azonban most gátat szab egy olyan esemény, amellyel az aranyosmeggyesi önkormányzat is csak nemrégiben szembesült: a várkastélyt visszaigényli Romániai Pál herceg, II. Károly román király törvénytelen unokája — ugyanis 1948-ban, az államosításkor az épület a királyi család tulajdonában volt. (Az épület a XX. század elejéig a Teleki Sámuel örököseié volt, majd Mária román királyné birtokába került, aki egy jelképes összegért eladta Károly román királynak — szerepel a visszaigénylési dokumentumokban.)

Az ingatlant II. Károly egykori román uralkodó örökösei a 2001/10-es restitúciós törvényre hivatkozva már 2002-ben visszaigényelték, az igénylés végül 2003-ban jutott el az Aranyosmeggyesi Polgármesteri Hivatalhoz …és azóta is megoldatlan maradt, senki nem foglalkozott vele, maguk a visszaigénylők sem. 2012-ben a Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszék érvényesítette a Lisszaboni Törvényszék határozatát, melynek értelmében Romániai Pál herceg és testvére, Alexander a román királyi család elismert örökösei s így jogukban áll a királyi családtól elvett ingatlanok visszaigénylése. Amit aztán Pál herceg el is kezdett sorra visszaigényelni (nem a királyi család, csak a saját nevében s olyan ingatlanokat is, amelyeket I. Mihály király nem szándékozott visszaigényelni): országszerte több négyzetkilométernyi területet s 50 kastélyt és műemlék épületet – köztük a Lónyai-várkastélyt is. Mint azt Silviu Zetea polgármester lapunknak elmondta, a herceg nem ragaszkodik feltétlenül az omladozó épülethez — 500 000 dollár kárpótlási összegért meghagyná azt az önkormányzat tulajdonában. „Természetesen az önkormányzatnak nincs ekkora vagyona, ha végül megnyeri a pert, kénytelenek leszünk átadni neki a várkastélyt. Mivel azonban A kategóriás műemlék épületről van szó, nem rombolhatja azt földig, hogy bármi mást építsen helyébe. S az is lehet, ő nagyobb sikerrel tudná megszerezni a felújításhoz szükséges pénzt. Bár kétlem, hogy neki az épület kellene, maximum eladás céljából … Remélem, hamarosan (kedvező) ítélet születik a perben, tisztázódik végre az épület jogi hovatartozása, hogy el tudjam indítani a pályázatokat. Az idő sürget! Sajnos nagyon romlik az állaga, folyamatosan hullanak a téglák, érződik, hogy hosszú évtizedekig teljesen elhanyagolták. Nagyon gyorsan kellene közbelépni, amíg nem lesz teljesen romhalmaz. Tudja, engem sokan és sokszor megszólnak, kritizálnak, mondván, hogy a településen nincs vezetékes ivóvíz, nem a legjobbak az utak és én ennyit foglalkozom ezzel a várkastéllyal. De ez a különleges épület megérdemli! És ha sikerülne úgy rendbe tenni, ahogy az méltó hozzá, nagyon sok turista jönne ide - akik fellendítenék a település gazdaságát, hasznot hoznának a közösség számára.” — fogalmazott a polgármester.

 Szabó Kinga Mária