Farsangi mulatság lázában égett egész héten a Pusztadaróci Hagyományőrző Egyesület apraja – nagyja — amíg a három korosztályos tánccsoportok előadásukra készültek a január elejétől náluk tanító Kispál Nándor néptáncoktató irányításával, addig szüleik és az egyesület vezetősége a vidám hangulatú rendezvény „háttérmunkáit” rendezte.
Szombaton este az Ember Géza kúriát megtöltő vendégsereget elsőként az egyesületet vezető Krisztián Erika üdvözölte, majd Găman Mihály polgármester hagyományos farsangi rigmussal köszöntött mindenkit. Reményét fejezte ki, hogy két – három év múlva új, nagyobb kultúrházban mulatozhatnak majd, „de addig sok-sok bált tartunk még itt, és egyéb meglepetések is lesznek az egyesület szervezésében.” – mondta. Mint hangsúlyozta, a hagyományőrző egyesület továbbra is minden segítséget és támogatást megkap az önkormányzattól, „Megalakulásuk első évében, a kezdetekkor 10 000 lejjel kezdtük a támogatást, tavaly már 30 000, idén pedig 40 000 lejjel segítjük őket. Működésükben és minden tevékenységükben részt veszünk, mindenkori aktivitásaikhoz biztosítottuk és biztosítjuk a helyszíneket, az oktatási, szállítási költségekből is kivesszük részünket, segítettük a nyári táborázásokat, idén nyáron pedig az itt Pusztadarócon szervezendő táborokhoz is biztosítjuk a helyszínt.” – fogalmazott, de azt sem hallgatva el: az önkormányzat nem tud mindent fedezni, viszont a különböző pályázatok elkészítésében is segít az egyesületnek.
Az üdvözléseket követően elsőként az egyesület közép-korcsoportosai járták a szilágysági verbunkot, legényest, csárdást és ugrálóst — farsanghoz illően a fiúk fejkendősen, szoknyásan, „kormos” arccal, majd a kiscsoportosok léptek közönség elé Jókai-táncokkal. A táncok koreográfiája meg volt kicsit fűszerezve, s nehéz lett volna eldönteni, hogy a tapsipolka, a padegatta és a Pozsonyi sétatéren lépéseit az apróságok vagy a nézők élvezték jobban; a nagyok falusi farsangi bált idéző, pálinkásüveges bevonulása, magyarpalatkai sűrű magyar, szökős és gyorscsárdása pedig csak még inkább megalapozta a hajnalig tartó mulatság hangulatát.
Mint azt Krisztián Erikától megtudtuk, február elején Sepsiszentgyörgyön a Romániai Magyar Néptánc Egyesület tagszervezetévé váltak, ami egyrészt eddigi munkájuk elismerése, másrészt újabb és újabb tervek megvalósítására, célok elérésére sarkallja őket. „Rengeteg tervünk van idénre, több tábort is akarunk szervezni, a citeraminősítőn részt venni és természetesen a néptáncok terén minél többet tanulni. A kicsik csoportjában 22 apróság tanul (a legkisebb közülük négyéves), a középcsoportban (9 – 12 év közötti korosztály) 18-an, míg a nagyok csoportjában (13 – 21 év közöttiek) 22-en vannak. Nagy sikernek örvend Kispál Nándor, az új oktatónk, és nem csak a gyermekek – ifjak körében, ugyanis nemrég beindítottuk a felnőttek néptáncoktatását is, amelyen keddenként átlagosan 30-an vesznek részt — szóval jelen pillanatban Pusztadarócon több mint 90-en tanulnak táncolni vagy már néptáncolnak az óvoda termében.” – magyarázza. Hozzátéve: bárki, aki szeretne csatlakozni, belekóstolni vagy feleleveníteni a régebbi tánctudását, jelentkezhet nála a 0743964905-ös, vagy Kispál Nándornál, a 0753338449-es telefonszámon.
A mulatságról természetesen nem hiányzott a tombola sem, az ajándéktárgyak zömét a szülői felajánlások tették ki, a jegyek árából befolyt összeg pedig a gyermekek táborozásába pótol, ugyanis szeptemberben szeretnének elmenni (nem csak utónyaralni, de fel is lépni) a görögországi Thassos szigetére, a nemzetközi néptáncfesztiválra.
A báli forgatagból természetesen nem hiányzott a szabad tűzön készült babgulyás, a töltött káposzta („alig” 1200 darabot töltöttek az anyukák szorgos kezei) és a 15 kiló lisztből frissen sütött szalagos fánk sem, pontosabban fánkok, hiszen figyelve a laktózérzékenyekre, számukra külön adagot sütöttek — amiket aztán alaposan megmozgattak a Favorit Zenekar muzsikájára s a vidám mulatozásnak nem is szakadt vége csak hajnalban.
Szabó Kinga Mária