Az Európai Bizottság kihirdette a következő hat évben támogatott európai Erasmus Mundus mesterképzések kiválasztásának eredményét, és a nyertesek között van a CYBERUS konzorcium, amelyben partnerként együttműködik a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE). Az országból még egy másik egyetem is partnerként szerepel.
A Bretagne-Sud Egyetem (Franciaország) kezdeményezésére elindított, a Brüsszeli Szabadegyetemmel (Belgium) és a Luxemburgi Egyetemmel közösen szervezett program egy kiberbiztonsági IT-ökoszisztémában több partnert (egyetemeket, vállalatokat, nemzeti ügynökségeket stb.) fog össze, több európai egyetemen zajló kiberbiztonság-mesterképzésben részt vevő 100 hallgató szakképzéséből fog állni, őket négy egymást követő felvételi ülésszakból álló nemzetközi versenyen választják majd ki. Partnerként a BBTE részt vesz az oktatási és kutatási tevékenységekben, társszervezi a mesterképzési nyári iskolákat, és hozzájárul a konzorcium gazdasági és intézményi környezettel való kapcsolatának fejlesztéséhez.
„A kolozsvári informatikai iskola a legnagyobb Romániában, és több országos prioritás fejlesztése is itt történik. Amint már korábban is jeleztem, a BBTE már régóta az informatikai ökoszisztémára összpontosít, versenyelőnyeit országos és nemzetközi szinten is hasznosítja (1) a mesterséges intelligencia (AI) területén (pl. Romániában a legtöbb doktor a mesterséges intelligencia területén ebből az iskolából kerül ki, ugyanakkor innovatív szolgáltatásokat is fejleszt, mint pl. a machine learning olyan nagy gazdasági szereplők számára, mint a Banca Transilvania, a megyei kórházak stb.), (2) a big data/data mining/high performance computing területén (együttműködve pl. a Bosch-sal és a SAS-szal — a romániai egyetemek legnagyobb teljesítményű szuperszámítógépén alapuló egyidejű számítási kapacitás tekintetében), (3) a virtuális valóság területén (pl. a mentális egészségnek szentelt technológiák fejlesztése és az ország első VR-központja az amerikai EON Reality céggel partnerségben), (4) a roboterápiában (pl. az első, európai projektek révén fejlesztett, bizonyos mentális rendellenességek kezelésére alkalmas autonóm pszichoterápiás robotok), (5) a stratégiai digitalizálásban (pl. a Microsofttal együttműködve) és a kiberbiztonságban, valamint (6) a Blockchain technológia területén (az egyesült államokbeli a Blockchain Akadémiával együttműködve). A BBTE befogadása az EIT Digitalbe megerősíti, hogy a BBTE ökoszisztémája érett és erős az információtechnológia (IT) területén. A kiberbiztonság ma egy alapvető téma, számos egyetem törekszik a megvalósítására. A BBTE a közelmúltban elindította a Mesterséges Intelligencia, Virtuális Valóság és Robotika Intézetet, azonban az európai képzésben való lehorgonyzás minden bizonnyal a szakterület legújabb nemzetközi gyakorlataihoz kapcsolja a programot. Remélem, hogy sok hallgató kapcsolódik be ebbe az európai programba az országból” — nyilatkozta dr. Daniel David egyetemi tanár, a BBTE rektora. SZFÚ