Nagykároly

Kiállítás a Vizsolyi Bibliáról

2016.11.01 - 11:32

Nagykárolyba is megérkezett a Samodai József Zuglói Helytörténeti Műhely kiállítása, mely a Vizsolyi Biblia 425 évét mutatja be. A tárlat három hétig látogatható a Károlyi-katélyban.

Nagy érdeklődéssel várták a nagykárolyiak a városuk szülöttének, Károli Gáspárnak a munkáját dicsérő Vizsolyi Biblia köré épülő kiállítást. A vasárnapi megnyitón Tolnay István esperes, a Nagykároly-kertvárosi gyülekezet lelkipásztora köszöntötte az érdeklődőket. Elmondta, hogy a kiállítás a kertvárosi egyházközség és a városi múzeum vezetőségének közös szervezése révén valósulhatott meg. Hágó Attila Nándor múzeumigazgató örömét fejezte ki, hogy helyet adhatnak egy ilyen tárlatnak. Minden évben igyekeznek valamilyen különlegességet elhozni a nagykárolyi közönség számára. Milisits Máté, a kiállítás rendezője elmondta: „A Vizsolyi Bibliát 2015-ben a hungarikumok közé sorolták. A hungarikumok a magyarság csúcsteljesítményei. Ez azonban annál több: csúcs és forrás egyaránt. Az ezeréves magyar keresztyénség történelme során szinte hat évszázadon keresztül törekedtek arra, hogy legyen a Szentírásnak magyar nyelvű fordítása. Bibliarészleteket fordítottak a ferences szerzetesek és a husziták is. Töredékek maradtak fenn ezekből a fordításokból. Az 1590-es esztendő volt az az év, amikor ez az ügy a csúcsára ért, és elkészült a magyar nyelvű bibliafordítás. Ezt követően forrássá vált Károli Gáspár első magyar nyelvű Bibliája, ami a későbbiekben hatással volt a további bibliafordításokra, az irodalomra és az építkezésre is. A tárlat a magyar Biblia évszázadait kívánja bemutatni.”

A megnyitón a közönség meghallgathatta Fazakas Péter és Sălcudean Levente szavalatát, valamint a Carmina Renascentia régizene-együttes kellemes dallamait. A már 49 különböző helyen bemutatott kiállítás három hétig lesz megtekinthető a Károlyi-kastélyban.