Szatmárnémeti

Ki miért szeretne Bukarestbe menni?

2020.10.03 - 10:25

Összesítette az RMDSZ a parlamenti képviselői és szenátori jelöltségre pályázók névsorát — jóformán ki sem szusszanták még a helyhatósági választások izgalmait, máris újabb kampányidőszak kezdődik a december 6-ra kitűzött parlamenti választásokra. Persze a kampányt előbb rangsorolók előzik meg, hiszen egy-egy szenátori, de még inkább képviselői tisztségre sokan pályáznak. Igaz, Szatmár megyében nincs akkora tumultus, mint Beszterce-Naszód, Maros vagy Szeben megyében, de jelöltekben azért itt sincs hiány.
A következő négy évben is szenátorként szeretne tevékenykedni Turos Lóránd, s már meg is célozta ezt a tisztséget. „Természetesen folytatni szeretném az elkezdett munkát. Azt gondolom, a szenátusban eltöltött mandátum sikeres volt — az egész szatmári RMDSZ-frakció sikere volt, hogy olyan lépéseket tudtunk eszközölni, amelyekkel a város és a megye fejlődését tudtuk segíteni; pénzt utalni olyan beruházásokra, amelyek évek óta szerepeltek ugyan tételként a költségvetésben, de 0 lejnyi finanszírozással; minden évben pénzt utalni a nagyobb vagy nagyberuházásokra — és gondolok itt a nagykárolyi körgyűrűre, illetve a szatmárnémeti körgyűrűre. Csapatmunka volt, és csapatmunkaként fogjuk folytatni” — fogalmazott. Arra a kérdésünkre, hogy az RMDSZ országos szinten vajon eléri-e a parlamenti bejutáshoz szükséges 5%-os küszöböt, főleg annak tükrében, hogy az épphogy lezárult helyhatósági választásokat követően több régiót is veszteségként kénytelenek leírni, kifejtette: „Azt gondolom, a helyhatósági választás mindig a helyi közösség eredményeiről szól, a parlamenti választás pedig az országos képviseletről. Meggyőződésem, hogy az 5%-os küszöböt átugorjuk — persze rengeteg munka kell hozzá, kell a közösség összefogása. De itt, Szatmárban megmutattuk, alig pár nappal korábban, hogy az összefogásnak milyen hatalmas ereje van.”

Négy aspiráns egy helyre

Hasonló, az elkezdett munka folytatásával kapcsolatos gondolatokat fogalmazott meg Magyar Lóránd Bálint is, aki mint mondta, a szövetségnek még számos törvénytervezete és módosító javaslata van a parlamentben, amelyeket szintén végig kell vinni. „Mindemellett nagyon fontos, hogy valaki Szatmár megyéből képviselje a szatmári gazdákat és kistermelőket — ne feledjük, 2022-től új finanszírozási ciklus indul, és ennek az előkészítésében aktívan részt szeretnék venni annak érdekében, hogy Bukarestben megfelelő képviseletük legyen biztosítva a kis és közepes családi gazdaságoknak. És arról se feledkezzünk meg, hogy Szatmár megye és Szatmárnémeti jó irányba indult, de haladó fejlesztését csak úgy lehet folytatni, ha Pataki Csabának és Kereskényi Gábornak Bukarestben, a parlamentben is van segítője.”
Nem nyújtotta be jelölését, és nyugdíjba vonul Erdei-Dolócki István, aki szerint „öt mandátum egy embernek bőven elég. Azt már egyébként 2016-ban megmondtam, hogy ez lesz az utolsó. Két mandátumban voltam megyei tanácsos, aztán ötben parlamenti képviselő — 'ama nemes harcot megharcoltam, futásomat elvégeztem, a hitet megtartottam'. Már anno, a '90-es évek elején azt mondtam: mérnökként azért vállalom ezt a politikai szereplést, mert amit lehet, ezért a közösségért, magyar közösségünkért meg kell tenni. Úgy érzem, ez többé-kevésbé sikerült. Most átadom a stafétát, és nevelem az unokámat” — summázza.
Az ily módon megüresedett, második képviselőjelölti helyre pedig többen is jelentkeztek: Nagy Szabolcs, az RMDSZ Szatmár megyei szervezetének ügyvezető elnöke, aki jelenleg a megyemenedzseri funkciót is betölti. Mint megkeresésünkre kifejtette: „Immár 13 éve, hogy a Szatmár Megyei Tanács szintjéről törődöm helyi közösségeink ügyeivel, igyekszem megoldani gondjaikat, segíteni, ahol csak lehet. Ezeket a feladatokat az elmúlt hat évben az RMDSZ megyei ügyvezető elnökeként is igyekeztem hatványozottabban ellátni. Településeink fejlesztése, közösségeink megerősítése kulcskérdés számomra, s úgy gondolom, a megyében szerzett tapasztalataimat Bukarestben is ennek az ügynek a szolgálatába tudnám állítani.”
Szőcs Péter városi tanácsos, a Partiumi Magyar Napokat szervező Identitas Alapítvány, valamint a Szent István Kör elnöke, a megyei múzeum aligazgatója, aki úgy gondolja, hogy a szerteágazó tevékenységekkel eltöltött hosszú évek során szerzett tapasztalatait jól tudná hasznosítani Bukarestben is. „Túlzás nélkül merem állítani, hogy a járványhelyzet, a klímaváltozás, a gazdasági változások következtében — mondjam úgy — korszakváltásnak nézünk elébe, ami történelmi léptékű is lehet. Úgy vélem, eddig szerzett tapasztalataimmal szolgálni tudom ott a szatmári közösséget, annak előrehaladását” — mondja.
A Szatmár megyei fiatalok hangját szeretné elvinni Bukarestbe Muresán István városi tanácsos, a Magyar Ifjúsági Értekezlet Szatmár megyei elnöke, a Magyar Ifjúsági Kezdeményezés és a Szatmár Megyei Ifjúsági Tanács elnöke. „Abban szeretném a Szatmár megyei fiatalokat segíteni, hogy az ő életüket megkönnyítő törvények szülessenek — gondolok itt például a fiatal vállalkozókat, a családalapítókat célzó programokra, de azzal az örökzöld és sajnos egyre krónikusabb jelenséggel is magasabb szinten szeretnék foglalkozni, amit a fiatalok elvándorlása, illetve végleges elvándorlása jelent, hiszen sokan, egyre többen úgy indulnak el szülővárosukból, az országból, hogy nem is terveznek visszatérést.”
Az egy megüresedett képviselői tisztségre nyújtotta be jelölését Bura-Maksay István vállalkozó is, és hogy a négy aspiránsból végül ki lesz a szatmári RMDSZ második képviselőjelöltje, azt a jövő hét eleji rangsorolón döntik majd el a küldöttek.

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

RMDSZ: Törvénnyel védjük meg a régi sírhelyeket

Fel akarnak számolni egy-egy régi sírhelyet, mert nincs hely az újaknak.
Belföld

Az RMDSZ kormányozna, de feltételekkel

2028-ban az AUR és az S.O.S. România jelentik majd az alternatívát?
Belföld

Fel akarta gyújtani a parlamentet

Hiába a sok térfigyelő kamera, nem lett meg azonnal az elkövető.