Szatmárnémeti

Ki kerül majd kormányra?

2015.11.05 - 09:42

Végre lemondott Ponta miniszterelnök s kabinetje — hipp, hipp, hurrá! De valóban annyira örvendetes ez a bejelentés? Az új kormány a társadalmi elvárásoknak megfelelően lesz új és erkölcsös?

 

Pataki Csaba: „Nem röppent fel a sajtóban, s így kevesen tudtak róla, de Gabriel Opreatól a szenátus már megvonta a bizalmat. Óriási hiba volt, hogy nem menesztették, de már jó ideje érződött, hogy végnapjait éli a mesterséges balliberális koalíció. Ilyen stílusban nem lehet országot vezetni — nagy szavak, ígéretek, számolatlan pénzek, s közben mindezeket az emberek nem érezték saját bőrükön, a mindennapi életben. Három éve mind csak nőtt az ország hitelállománya, azok voltak motiválva, akik nem tevékeny szereplői a gazdaságnak, s közben a szociális érzékenységi küszöb sokkal magasabbra került — nem lehet x %-os fizetésemeléssel pótolni a más szegmensekben tapasztalható, masszív hiányokat. El kell ismerni: igen, voltak ennek a kormánynak pozitív eredményei is, de ezek az egész társadalomnak is köszönhetőek. Az ügyvivő, avagy ideiglenes kormány korlátozott jogkörökkel rendelkezik az új kormány megalakulásáig, melyre 45 napot ír elő az alkotmány. Az új kormányalakításra négy megoldás lehetséges, de a labda pillanatnyilag Johannis államelnöknél van, az ő döntésétől függ minden: a jelenlegi koalíció ragaszkodik a további kormányzáshoz és ők ajánlják az új miniszterelnököt (szerk. megj. mint ahogy Dragnea be is jelentette: a PSD kormányon kíván maradni és Mircea Duşă honvédelmi minisztert javasolták) – ettől a megoldástól az RMDSZ teljesen elzárkózik és az emberek sem ezt akarják. Számunkra elfogadható megoldás egy kisebbségi, azaz a mostani ellenzékből összeálló kormány — ami szintén nem a legegyszerűbb megoldás, viszont volt már rá példa és működött —; vagy szakértői, azaz technokrata kormány lenne, illetve az előrehozott választások. Ezzel azonban egy baj van: az új választási törvény csak jövő nyáron lép életbe, a régi pedig már nincs életben — jelen pillanatban nincs választási törvény Romániában. De ha van politikai akarat, rendkívüli törvénykezéssel ki lehet(ne) göbözni ezt is. Az RMDSZ minden megoldásra törekvővel tárgyal és nem zárkózik el semmitől, ám végleges döntés csak az SZKT szombati, kolozsvári ülésén születhet. Szatmár megyei szinten tudathasadásos állapotok vannak: míg Bukarestben az ALDE és a PSD teljesen szembe megy egymással, itthon tombol a testvéri szeretet közöttük. Egy biztos, ha Johannis PSD-s politikust nevez ki miniszterelnöknek, mindenkit maga ellen fordít, aki rá szavazott. Lengyelországban bebizonyították 25 év után: nem áll meg az élet, ha egy baloldali párt sincs a parlamentben — a térségi folyamatokat is figyelni kell, hiszen Románia a világ része. Minden politikusnak fel kell fognia: az utcára vonuló fiataloknak elegük van a hazugságokra épült országból, társadalomból. Mélységi folyamatok indultak el, s ezeket kell jó irányba terelni.

 

Mircea Govor: „Nagyon sajnálom Victor Ponta lemondását. Magát a lépést nem kommentálom, hiszen az ő döntése, tudja mit kell tennie és ezt nekünk tiszteletben kell tartanunk. Nem tudom, sőt nem hiszem, hogy ez a kormányválság hasznos az ország számára, hiszen a Ponta-kabinet tíz évnyi Băsescu-rezsim után számtalan, a lakosság számára kedvező döntést hozott, elég csak a fizetésemeléseket, az áfa-csökkentéseket említenem. Mélységesen fájlalom a péntek esti, bukaresti tragédiát és őszintén együtt érzek minden szenvedővel, viszont elég gyalázat, hogy egyesek ki, illetve felhasználják az emberek szerencsétlenségét. Remélem, hogy a napokban korrekt döntéseket fognak hozni, hiszen a politikusokra óriási felelősség hárul. Akik most a kezüket dörzsölve remélik, hogy újra hatalomra kerülnek, azok ne feledjék: előbb-utóbb mindenki sorra kerül és ez a nép már nem fogja tűrni a hazugságokat, a folyamatos megalázást.

 

Erdei D. István: „Ponta meglépte, amit elvártak tőle, szinte elegánsan, nem várva meg, amíg súlyosbodik a helyzet. S hogy mi lesz ez után? A politikai instabilitás mindig rossz, főleg, ha az ország gazdasága elkezdett végre — nagyon lassan ugyan — de fejlődni. Most valószínűleg megtorpan. Tény, hogy az ideiglenes kormány csak a folyó ügyeket intézheti és kérdéses, hogy az új kormány mikor fog tudni hozzányúlni és hogy fogja levezényelni az adótörvénykönyv 2016 január 1-re előrehozott kedvezményeit (például 5%-os osztalékadó, 9%-os vízáfa, fizetésemelések). Johannis államelnök a napokban fog tárgyalni a pártok vezetőivel és én sok mindent el tudok képzelni, hiszen Johannis hozzáállása sok esetben kiszámíthatatlan — rávette a liberálisokat is a bizalmatlansági indítvány benyújtására, pedig tudta, hogy esélytelen. Nos, ha marad a PSD–UNPR többség, ezzel szembe miniszterelnököt állítani nagyon nehéz. A lehetőségek tárháza végtelen.

 

Kereskényi Gábor: „Ez a kormány már egy éve erkölcsi legitimitási válságban van. Johannis megválasztása óta folyamatosan fel-felvetődik Ponta, illetve egyes miniszterek lemondása a nagyzási hóbort, hanyagság, nemtörődömség miatti botrányokból kifolyólag. Oprea rögtön le kellett volna mondjon a balesetet követően, Ponta először a plagizálás-botrányt követően, de ebben az országban senki semmiért nem vállalja a felelősséget, sajnos. Most a nép nyomására megtette végre, nem is volt más lehetősége. S bár négy lehetséges módja is van az új kormányalakításnak, az előrehozott választások több törvényi akadályba is ütköznek, viszont kisebbségi kormányra volt már példa. Nem vagyok híve az utcai politizálásnak, de vannak dolgok, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Johannis államelnöknek most nagyon nagy felelőssége van és nagyon bölcsen kell döntsön.”