Miért nincs szelektív hulladékgyűjtés Szatmár megyében? Azért nincs, mert a rendszer túl van bonyolítva, azért nincs, mert két évvel ezelőtti bevezetésekor nem volt rendesen népszerűsítve, azért nincs, mert a lakosokban nem tudatosították, hogy mi értelme is van a szelektív gyűjtésnek és azért sincs, mert a legtöbb szatmárnémeti tömbházlakásban nincs elég hely legalább két kukát tartani. De nem csak a civilek legnagyobb hányadának van látókörén kívül a szétválogatva gyűjtött szemét, nincs szelektív hulladékgyűjtés a szatmári közintézményekben sem, a nagy hulladéktermelő cégek is csak a látszat kedvéért tartanak külön zsákot a szerves és külön zsákot a szervetlen hulladéknak, nehogy megbüntesse őket a környezetvédelmi őrség.
Hibást keresni az ömlesztve kidobott szemét miatt felesleges dolog lenne. Ebbéli igyekezetem jelenleg így áll: ha a városlakót kérdeztem, a Florisalt hibáztatta, ha a Florisalt, akkor az a polgármesteri hivatalt. Ha a polgármesternek tettem fel a kérdést, az az előző környezetvédelmi minisztert tartotta hibásnak, ha a minisztert kérdeztem volna, az biztos az akkori kormány felé mutogatott volna, ha pedig az akkori kormányt, akkor az az előző országvezetést vagy éppen az Európai Uniót okolta volna.
Ide kommunikációs csodamasina kellene, amelyik addig sulykolja az emberek fejébe a szelektív hulladékgyűjtés fontosságát, amíg azok alig várják, hogy elkezdhessék végre. Ide logisztikai különítmény kellene a Florisalhoz, hogy a túlszervezett szelektív gyűjtésből érthetővé és fenntarthatóan szervezetté tegye a hulladékgyűjtést. Mert ha én már külön gyűjtöttem a komposztnak valót és az újrahasznosíthatót, akkor mit dobjak a színes „harangokba”, mit is keres a város néhány pontján a felhajtható tetejű sötétzöld, kerekes, „mindenevő” konténer, illetve ha szelektíven gyűjtünk, akkor a járdaszéli szemétkosarakból miért ugyanaz van kitéve a banánhéj számára, mint ami a műanyag palack begyűjtésére?
Princz Csaba