Szatmárnémeti

Kézműves tevékenységek húsvétra készülődve

2012.03.26 - 07:50

Az „Iskola Másként” hetén az Aranykapu Kézműves Műhelyben egykori népi kismesterségek fogásait sajátíthatják el a jelentkező iskolás csoportok. Most a foglalkozások a húsvéti készülődés jegyében fognak telni, ahová elsősorban a kisiskolásokat várják.

 

Az „Iskola Másként” hetén április 2-6. között különféle érdekes tevékenységek közül válogathatnak az iskolások, amelyek megfelelnek érdeklődési körüknek, hogy ezáltal különböző területeken értékesíthessék tehetségüket és képességeiket. Az Aranykapu Kézműves Műhely tavaly ősszel indította el tevékenységeit Szatmárnémetiben a Toldi utcai „Fonó-Ház”-ban, ahol egykori népi kismesterségeket oktatnak. Heti háromszor folynak kézműves foglalkozások elsősorban kisiskolás és óvodás gyerekek számára, működik egy építő műhely, kéthetente pedig a Házitündér tanodában sajátíthatják el a gyerekek a különböző házi praktikákat. A kézműves műhely része az Aranykapu Kulturális Egyesület egy átfogóbb jellegű, Aranykapu Fonó-Ház elnevezésű programjának: „Úgy gondoljuk, hogy napjainkban különösen szükség van egy olyan, a XX. század elején még működő fonókhoz hasonló közösségformáló térre, ahol alkalom nyílik megismerni gyökereinket, az alkotás és együttlét örömét, s ahol a közös mesélés, éneklés, táncolás közben megélhetővé válik a néphagyomány” – nyilatkozta lapunknak Takács Andrea, az egyesület alelnöke.

 

Hagyományos készülődés

Az „Iskola Másként” hetén az egyesület hétfőtől csütörtökig egész nap fogadja az iskolás csoportokat a másfél órás foglalkozásokra. A tevékenységek a hagyományos ünnepi készülődés jegyében fognak telni, játékos módon. Ünnepi dísztárgyakat, használati tárgyakat készítenek majd természetes anyagokból, és a tojásfestés hagyományos praktikáit is elsajátíthatják a gyerekek. Az osztályokat 10 fős csoportokra osztják, így több különböző foglalkozás folyhat egyszerre az egyesület oktatóinak irányításával. „Kis létszámú csoportokkal foglalkozunk, így ellenőrizhető a gyermek fejlődése, hogy a technikai ismereteket minél alaposabban elsajátítsa. Közben beszélgetünk a régi szokásokról, hagyományokról az évköri jeles napok jelentőségéről, a gyerekek érdeklődési körének, életkorának megfelelően, hiszen úgy gondoljuk, hogy ez az alapja egy egészséges, hagyománytisztelő, természetközeli életszemléletnek, mondta el Nezezon Enikő, az egyesület elnöke. Ez ideig már több iskolai osztály jelezte részvételi szándékát Szatmárnémetiből és vidékről egyaránt, és várják a további érdeklődőket a 0741151552-es és a 0744687813-as telefonszámokon.

 

Pándi Annamária