II. Erzsébet királynő hetven éve, 1952. február 6-a óta Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának, valamint a nemzetközösségi királyságoknak az uralkodója, az anglikán egyház feje. VI. György brit uralkodó halálának napjától érvényesítette trónörökösi jogát, bár csak hónapokkal később, június 4-én foglalta el az uralkodói trónt, és a korona csak a következő évben került a fejére. Platinajubileuma, uralkodása hetven esztendejének a megünneplése most kezdődik, és mintegy fél évig tart. A fő ünneplést és megemlékezést — akárcsak a korábbi évfordulók esetében — június első hetében tartják a jobb időjárás reményében, a példátlan ünnepség programsorozatának legkiemelkedőbb része egy négynapos hétvége lesz. A BBC információi szerint június 4-én a szórakoztatóipar legnagyobb sztárjai találkoznak, hogy köszöntsék a királynőt, másnap pedig művészek, zenészek, katonák és önkéntesek állnak össze, hogy egy kreatív fesztivál keretében meséljék el II. Erzsébet 70 éves uralkodásának történetét.
II. Erzsébet a leghosszabb ideje regnáló brit uralkodó és egyben a legrégebb óta trónon lévő nő a világon. Ha a férfi uralkodókat beszámítjuk, a brit királynő a negyedik helyet foglalja el a szuverén államok globális listáján XIV. Lajos francia király és IX. Ráma thaiföldi király, valamint II. János liechtensteini herceg után. Az 5. életévében trónra kerülő „Napkirály” 72 évig tartó uralkodásával a csúcstartó. Talán ez a rekord is megdönthető…
A 96. életévében járó királynő jó egészségnek örvend, továbbra is színesen öltözködik, „helyén van az esze és a szíve”. Lemondása nem valószínűsíthető, hiszen arra esküdött, hogy haláláig szolgálja a brit koronát. És immár azért is szurkolhatunk neki, hogy túlhaladva az uralkodói rekordot, édesanyja nyomdokait követve érje meg a századik születésnapját, amitől tavaly csupán két hónap választotta el szeretett férjét. (Emlékeimet felidézve hasonló „csalódás” ért ifjúkoromban, amikor a nagybányai festőiskola jeles képviselője, Csíkos Antónia két nappal a századik születésnapja előtt távozott szerettei és tanítványai köréből. Maradandó élmény maradt ugyanakkor, amikor néhai Buthy Sándor református püspök édesanyjának a születésnapján száz szál gyertyát gyújtottak meg a jelenlevők.)
Nyugodtan kijelenthető, hogy a néhai Fülöp herceggel kötött, több mint 73 évig tartó házasságuk legalább annyira példaértékű, mint maga a tartalmas uralkodás, amely immár jócskán túllépte a 63 évet trónon levő Viktória királynő hivatali idejét, amiből négy évtized özvegyen telt. A XIX. században öt földrészre kiterjedő brit korona dicső királyságot tartott egyben. Bár később a hatalmas Brit Gyarmatbirodalom földrajzilag beszűkült, a brit (angol) kultúra és civilizáció hatása hosszú ideje érződik az egykori domíniumok életében. Sőt, magában az egyetemes kultúrtörténetben.
Az Egyesült Királyság államfője, II. Erzsébet 25 évesen, kétgyermekes anyaként került a trónra apja halála után, mint az uralkodó legidősebb leánygyermeke. Uralkodóként újabb két gyermeket hozott a világra. Édesanyja, aki másfél évtizeden át királyné, később fél évszázadon át anyakirályné volt, 102 évesen hunyt el. Mindannyian nagy megbecsülésnek örvendtek a lakosság, a nép körében. Hiszen az angolokat, skótokat, íreket és walesieket nem foglalkoztatta olyan mértékben a királyság felváltása más államformával, hogy a brit korona léte veszélyeztetve lett volna. Legalábbis II. Erzsébet idejében és életében, immár a Brexit korszakában. A számos belső és külső konfliktus ellenére sem, melyek némelyikére alaposan rávilágít a Netflix egyik legnépszerűbb sorozata, A korona.
1994-ben alkalmam volt élőben látni az Egyesült Királyság és Észak-Írország királynőjét, a Brit Nemzetközösség uralkodóját, az anglikán egyház vezetőjét, a királynő születésnapjának a tiszteletére megrendezett zászlós díszszemlén, az amúgy hagyományosan júniusban sorra kerülő „királyünneplésen”. Ilyenkor lakhelyétől, a Buckingham-palotából a lovas testőrség laktanyájához hajtat a királynő és kísérete a brit zászlókkal kidíszített, tömeggel övezett sugárúton. Akkoriban, 68 évesen lóháton fogadta a laktanya udvarán a katonazenekarok masírozása közben a különböző gyalogosszázadok és díszes lovascsapatok tisztelgését. A katonai ceremóniát követően a forgatókönyv szerint a királynő visszahajtat a királyi rezidenciára, majd családtagjai kíséretében rövid ideig megjelenik az erkélyen, és üdvözli a rajongókat, mint a valamikor alattvalóknak nevezett mai választópolgárok többségének a szeretett királynője, akit nem a viszonylagos hatalma, annál inkább a királyi etikett emel piedesztálra.
Ilyenkor jó látni, a mifelénk megszokott gyakorlattal ellentétben, hogy az „utca népe” nem kényszerből, hanem szívből fakadóan szereti uralkodóját. Szereti, mert szeretnivaló. Tiszteli, mert tisztelnivaló. Kívánjunk hát mi is jelképesen jó egészséget, munkabírást és életkedvet II. Erzsébetnek platinajubileuma alkalmából!
Dr. Ábrám Zoltán
A szerző szatmári származású orvos, egyetemi tanár, közíró.