Szatmárnémeti

Kezdődik az iskola — nincs elég pedagógus

2012.09.15 - 10:43

A 2012—2013-as tanév szeptember 17-én indul, Szatmár megyében több mint 60 ezer diáknak csengetnek be hétfő reggel. Többszöri leosztás után sok katedra van még szabadon, Szatmár megyében 192 tanügyi állást kellene még betölteni, ezekből 143 teljes katedra. 

Többszörös leosztási procedúrák után, mondhatni, még mindig ott vagyunk, ahol a part szakad. Szatmár megye több tanintézményében is fennáll az a gond, hogy nincs betöltve minden meghirdetett tanári állás. A Szatmár Megyei Tanfelügyelőség pénteki sajtókonferenciáján Mariana Roman főtanfelügyelő elmondta, hogy összesen 192 szabadon maradt állásról van szó, melyek majdnem háromnegyede, 143 teljes katedrára szól. A főtanfelügyelő elmondása szerint figyelembe kell vennünk azt, hogy az idén központosították a tanári versenyvizsgákat, ezáltal csak egy vizsgára került sor. Mint megtudtuk, elsősorban fizikatanárok és németnyelv-tanárok vannak mínuszban. Bár a 2012—2013-as tanévet tanárhiánnyal fogják kezdeni egyes iskolák, de a helyzet megoldása érdekében szeptember 17. és 21. között újabb versenyvizsgákat szerveznek a fennmaradt állások betöltése érdekében. Ezen versenyvizsgák megszervezéséig a szóban forgó iskolákban a címzetes tanárok óraadóként való leosztására kerül majd sor. A főtanfelügyelő véleménye szerint a szabadon maradt posztok betöltésével nem lesz probléma. A sajtótájékoztatón emellett az iskolakezdéssel kapcsolatos statisztikai adatokat is ismertették.

Megyei helyzetkép

Mariana Roman főtanfelügyelő és Mariana Brumboiu sajtószóvivő pénteken tartott sajtótájékoztatóján kijelentették, Szatmár megye összes tanintézménye teljes mértékben felkészült a tanévkezdésre. Az idén debütáló előkészítő osztályok kapcsán a főtanfelügyelő elmondta, sikerült minden iskolában kellőképen felszerelni ezeket az osztályokat, vannak ugayn olyan helyek vidéken, ahol csak szimultán oktatás révén tudták fogadni az óvodából érkezőket, és olyan eset is felmerült, ahol csak az óvodában tudják végezni az oktatást, ám úgy tűnik, a nulladik osztály, ha nehezen is, de készen áll a tanévkezdésre. Elmondása szerint rövid időn belül segédanyagok is érkeznek az előkészítő osztályban tanítók és tanulók számára. Az iskolák működési engedélyét figyelembe véve, hat olyan vidéki intézmény van, amelyik csak ideiglenes engedéllyel kezdi a tanévet, ezek közül három a vezetékes ivóvíz hiánya miatt, másik három pedig azért nem kapott engedélyt, mert nem nyújtotta be a szükséges dokumentumokat. Emellett a főtanfelügyelő fontosnak tartotta kiemelni, hogy a kötelező oktatáshoz szükséges könyveket 90%-ban már megkapták az iskolák, ahol még hiányosságok vannak, a legrövidebb időn belül pótolják a hiányokat. A szakosztályok indulásáról is szó esett, melyek kapcsán a főtanfelügyelő elmondta, hogy a jelentkező diákok 200 lej értékű tanulmányi ösztöndíjban részesülnek, és az oktatás végén oklevelet is kapnak szakképesítésükről. Ezenkívül kiemelte, hogy minden iskolának szerződése van valamilyen céggel, miáltal azonnali munkalehetőséget biztosítanak ezeknek a diákoknak.

Mészáros Petra