Bár Európában már megkezdődött az influenza vírusok terjedése, az egészségügyi minisztérium szerint Romániában még nem regisztráltak influenzás esetet, így nem késő beadatni a védőoltást.
Az európai összesítés szerint a figyelőszolgálatban résztvevő orvosok által beküldött, az influenzaszerű tünetekkel orvoshoz fordulóktól vett légúti mintákban az elmúlt időszakban egyre nagyobb arányban igazolják az influenzavírusok jelenlétét. A jelentés kitér arra is, hogy a légzőszervi, szövődményekhez vezető fertőzések többsége az influenza A(H1N1)pdm09 vírushoz köthető.
Az egészségügyi szaktárca honlapján közölt jelentés szerint itthon még nem terjednek az influenza vírusok, így azok, akik el szeretnék kerülni a kellemetlen tünetekkel, vagy akár súlyos szövődményekkel járó betegséget, még mindig beoltathatják magukat. A védőoltást követően legkevesebb tíz nap, de átlagosan két hét kell, hogy kialakuljon az immunitás, így mire az influenzajárvány eléri Romániát, a beoltottak szervezete már felkészül a fertőzés elleni védekezésre.
A Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság ráadásul ezen a héten újabb védőoltás-szállítmányt kap: mintegy hatezer adag vakcinát fognak szétosztani a háziorvosok között. A vakcinát elsősorban a 60 év fölötti személyeknek ajánlják, mert az életkor előrehaladtával gyengül az immunrendszer. Azoknak a gyerekeknek és felnőtteknek is javasolt, akiknek van valamilyen krónikus betegségük, valamint a kismamáknak és azoknak, akik babát terveznek.
Nem árt tudni, hogy az influenza vírusai főként légi úton terjednek, elsősorban köhögéssel vagy tüsszentéssel, de egyszerű kilélegzéssel is, és leginkább akkor, amikor a levegő száraz és hideg, vagyis ősszel és télen. Az influenza közvetlen testi kapcsolaton keresztül, vagyis érintéssel is továbbadható, például kézfogással. A kezek révén akkor is könnyen megfertőződhetünk, amikor az orrunkhoz vagy a szemünkhöz nyúlunk. Éppen ezért, amikor tüsszentünk, köhögünk vagy éppen csak ásítunk, mindig takarjuk el a szánkat és az orrunkat, gyakran mossunk kezet, és ne feledkezzünk meg a gyakori szellőztetésről sem.
Az influenza hirtelen tör ki, egyik napról a másikra nagyon gyengének érezhetjük magunkat, általában magas lázzal, erős fej-, torok-, illetve izomfájdalommal jár. Szövődményei akár súlyosak is lehetnek — tüdőgyulladás, bronchitis. Ezzel szemben a nátha fokozatos kialakulása napokon át jól érezhető, és hőemelkedés, enyhe torokkaparás, orrdugulás és gyakori tüsszögés jellemzi.
Az influenza nagyon súlyos betegség is lehet, a vírus elleni védekezésben pedig a védőoltásnál hatékonyabb módszer nincs.
A szakemberek az javasolják, hogy járvány idején kerüljük a nagy tömeget. Ilyenkor a kórházakban is karantént rendelnek el, ezért ha tehetjük, ne látogassuk rokonainkat, de másokhoz se menjünk látogatóba vagy szórakozóhelyekre. A terhes nőknek pedig különösen vigyázni kell, mert az influenzával való megfertőződés szövődményeként létrejöhet spontán vetélés is.
Bumbuluţ Krisztina