Szatmárnémeti

Kezdődhet a kamaszok beoltása

Fotó: MTI
2021.05.31 - 07:00
Ettől a héttől előjegyzés kérhető a 12–15 év közötti gyerekek beoltására — közölte Valeriu Gheorghiţă, a COVID-19 elleni oltáskampányt koordináló országos bizottság (CNCAV) vezetője.

A CNCAV elnöke arról is tájékoztatott, hogy a 12–15 évesek számára ugyanazok az előjegyzési módok, mint a felnőtt lakosság esetében. A 12–15 év közötti tizenévesek beoltásához kötelező a szülők vagy a törvényes gyám beleegyezése. A katonaorvos kiemelte: hétvégén optimalizálták az előjegyzési platformot, hogy ezen a héten már a szülők fiókján keresztül lehessen előjegyezni a kamaszokat az oltásra. A tinik oltáskampányáról még azt is elmondta, esetükben is a már meglévő központokban zajlik az oltás, de a kampányhoz csatlakozott családorvosi rendelőkben, az autós oltópontoknál vagy oltási maratonok keretében is megkaphatják a vakcinát. A tinédzserek a Pfizer/BioNTech vállalatok közösen fejlesztett Comirnaty nevű, koronavírus elleni vakcináját kaphatják meg azok után, hogy ezt az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) a 12–15 éves fiatalok számára is ajánlotta.

Az EMA Humángyógyszer Bizottsága a vakcina vizsgálata során arra a következtetésre jutott, hogy az oltóanyag ugyanúgy viselkedik a gyermekeknél, mint a 16 évesnél idősebb serdülőknél és felnőtteknél, ezért minden 12 évesnél idősebb embernél biztonsággal alkalmazható az oltóanyag a koronavírus-fertőzés megelőzésére. A kétdózisú vakcina második adagjának beadását az első beoltást követő harmadik héten ajánlják. Elmondták, a vizsgálat nem mutatott ki a Pfizer/BioNTech-oltóanyag esetében új, eddig nem tapasztalt mellékhatásokat. A gyermekeknél tapasztalt mellékhatások hasonlóak a 16 éves vagy annál idősebbekéhez. Ezek közé tartozhat az injekció beadásának helyén fellépő enyhe fájdalom, a fáradtság, fejfájás, izom- és ízületi fájdalom, hidegrázás és láz. A hatások általában enyhék, és az oltástól számított néhány napon belül elmúlnak. Kiemelték: a vakcina előnyei felülmúlják a lehetséges mellékhatások kockázatait.

Egyébként attól senkinek nem kell tartania, hogy nem lesz elegendő vakcina a hazai lakosság immunizálására, ugyanis Andrei Baciu, a CNCAV alelnöke tegnap bejelentette: a mai napon rekordmennyiség érkezik a Pfizer/BioNTech vakcinájából, 1 091 610 dózist várnak Romániába. Három repülőgép fogja szétosztani a dózisokat a regionális központok között.

Az oltási kampány rajtja óta vasárnapig összesen 4 279 781 személyt oltottak be az országban a COVID-19 betegség ellen, 3 460 426 személy pedig már a teljes védettséghez szükséges mindkét szükséges dózist megkapta.

Egy fertőzés, haláleset egy sem

Eközben Szatmár megyében hétvégén már a 73 ezret is meghaladta azon 16 év feletti lakosok száma, akiket immunizáltak a COVID-19 elleni oltások legalább első dózisával — jelentette vasárnap kora délután a Szatmári Prefektusi Hivatal. Közlésük szerint Szatmár megyében pontosan 73 471 lakost oltottak be eddig, a hétvégén pedig egyetlen alkalommal sem jelentettek az immunizálást követően mellékhatást.

Péntek déltől vasárnap délig egyetlen olyan haláleset sem történt Szatmárban, amelyiket összefüggésbe lehet hozni a SARS-CoV-2 vírus okozta COVID-19 betegséggel, friss fertőzéses esetet is csupán egyet vettek nyilvántartásba.

Bumbuluț Krisztina

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Már a patikákban várnak az oltakozókra a vakcinák

Hamarosan kezdődik az influenza elleni oltási szezon, az első adag vakcinák megérkeztek a gyógyszertárakba.
Belföld

Érdemes oltatni influenza és szamárköhögés ellen!

Az influenza és a szamárköhögés elleni oltások fontosságára hívja fel a figyelmet az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Szatmárnémeti

Újragyulladhat az éjjel kiégett elektromos autó

Szatmárnémetiben, a Traian sugárúton, a Kossuth-kertnél lévő töltőállomásra kötött villanyautó égett hétfő éjjel mint a fáklya!