Nem csak Szatmár megyében, de országos szinten is csökkent az önkéntes véradók száma, ezért általános a vérhiány. Napi szinten sokszor még a 30-at sem éri el a szatmári véradók száma.
Az elmúlt három hónap adatait számba véve alig 2600-an mentek el önkéntesen vért adni a Szatmárnémeti Véradó Központba, holott tavaly, ugyanebben a periódusban több mint 3000-en voltak. Dr. Doina Crişan, a központ igazgatója lapunknak elmondta, hogy szinte minden vércsoportból hiány mutatkozik, de leginkább az A2 RH negatív, B3 RH negatív, valamint az AB4 RH pozitív és negatív vércsoportokból van nagyon kevés. Bár a vérközpont számos intézményben és gyárban folytatott kampányt az idén, a lakosság mégsem érzi igazán szívügyének a véradást. A vérre pedig folyamatosan szükség van, nem csak a megyében, hanem az egész országban. Dr. Doina Crişan igazgató azt is elmondta, hogy nagyon sok segítségkérés érkezik Marosvásárhelyről, Nagybányáról, Déváról, és főként Kolozsvárról, ahol még nagyobb mennyiségű vérre lenne szükség, de Szatmár megye csak ritkán tud komoly segítséget nyújtani ebben a tekintetben. „Azt a nagyon régi mondást, amely úgy szól, hogy akár egy csepp vér is megmenthet egy életet, egyre kevesebben ismerik. Pedig jó volna, ha mindenki kötelességének érezné a vér adást, ha mindenkiben tudatosulna ennek a nagy fáradtságot nem igénylő cselekedetnek a fontossága. Mert legyen szó rokonról, ismerősről vagy egy idegenről, nem számít, akárki kerülhet olyan helyzetbe, hogy vérre legyen szüksége, olyankor pedig minden csepp számít, és minél hamarabb kell a segítség” — hangsúlyozta a központ vezetője. A fejlettebb országokban büszkék az emberek, ha lehetőségük van vért adni, Romániában viszont csak nagyon kevesen érzik át ennek fontosságát.
Ki adhat vért?
Minden 18 évet betöltött egészséges felnőtt jelentkezhet véradónak Szatmárnémetiben, a Károlyi út 26. szám alatt található véradó központban. A véradáshoz szükség van érvényes személyi igazolványra, gépjárművezetői jogosítványra vagy útlevélre (de nem mindre, ezek közül bármelyik, önmagában elegendő). A véradónak nem kötelező a városban vagy a megyében laknia, viszont román állampolgárnak kell lennie. Fontos, hogy aki szeretne vért adni, ne szenvedjen valamilyen ragályos betegségben, úgymint szifilisz, TBC, a hepatitisz bármelyik változata, illetve nem lehet HIV-pozitív (AIDS) stb. Azok, akik vért adnak, jogosultak egy orvosi kivizsgálásra is, a véradás napjára egy fizetett szabadnapot kapnak, amelyet a munkáltatónak kötelessége meg is adni, valamint 7 darab ételjegyet is kapnak, rögtön a véradást követően. Mindennek fényében nemcsak fontos, de hasznos is a véradás, amelyre a lakosság minden egészséges, felnőtt tagját buzdítja a városi véradó központ.
Bajnai Botond