Szatmárnémeti

Kevesebb osztály indul

2019.04.04 - 08:00

A csökkenő diáklétszámhoz igazította a következő tanévre vonatkozó beiskolázási tervet a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség, középiskolai szinten öttel kevesebb osztályt hirdettek meg a 2019/2020-as tanévre — tudtuk meg Kallós Zoltán főtanfelügyelő-helyettestől.

A jelenlegi iskolai évben indult 111 kilencedik osztállyal szemben ősszel 106 indulhat, ebből 35 elméleti líceumi, 10 vokacionális (művészeti, sport, felekezeti), 21 technológiai és 40 szakiskolai osztály lesz, s közülük 13,5 osztály duális képzést biztosít majd. Mivel egyre kevesebb a diák, az évtizedek óta megszokott hat osztály helyett a következő iskolai évben már csak öt kilencedik osztály indul a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban. Pataki Enikő iskolaigazgató szerint ez a lépés a színvonal emelkedéséhez fog vezetni.

— Az eddigi hat helyett öt kilencedik osztállyal kezdi a következő tanévet a Kölcsey. Miért?

— Ennek elsődleges oka a diáklétszám csökkenése. A statisztikák is azt mutatják, de mi is azt tapasztaljuk, hogy egyre kevesebb a diák. Éppen ezért a tanfelügyelőség úgy döntött, a kevesebb középiskoláshoz mérten kevesebb középiskolai osztályt indít. Az iskola elfogadta a tanfelügyelőség javaslatát, viszont ezt követően mi döntöttük el, melyik osztály szűnik meg. Bár végül is egyik sem, mert egy fél matematika-informatika és egy fél természettudományok osztállyal lesz kevesebb a következő tanévtől.

— Mit jelent ez a gyakorlatban?

— Ez azt jelenti, hogy egy és fél matematika-informatika, illetve egy és fél természettudományok osztály indul, valamint két társadalomtudományok profilú szak. Az eddigiekhez képest továbbá annyiban változik a rendszer, hogy mind az öt osztályban intenzív, emelt szintű, csoportbontásos nyelvoktatás fog zajlani. A matematika-informatika szakból az egyik osztály intenzív informatikaoktatású lesz, itt emelt szintű informatikaoktatás zajlik majd, illetve angolt és németet is tanulnak majd a gyerekek.

A másik osztályban egy fél matematika-informatika és egy fél természettudományok osztály indul. Ebben korábbról már van tapasztalatunk, mivel a társadalomtudományok osztály esetében osztott angol, illetve német profilról beszélhetünk.

Az osztott matematika-informatika és természettudományok osztály is intenzív nyelvoktatású lesz heti 4 angolórával és egy második nyelvvel. Tizedik osztályig ugyanaz lesz a tanterv mind a két profil számára, tizenegyediktől viszont csoportbontásban fognak tanulni több tantárgyat is.

Azért döntöttünk emellett, mert azt tapaszaljuk, hogy az iskolánkba bekerülő diákok tudása is évről évre gyengébb, ami egyébként egy országos jelenség, és ezektől a tantárgyaktól, mint a matematika, természettudományok stb. némileg el is fordultak a diákok. Nagyon sokan nem is akarják bevállalni a reál szakokat épp azért, mert nehéz a matek, holott a matematika valóban az egyik olyan alapvető tantárgy, amelyik nélkül a mi diákjaink jövője nehezen elképzelhető.

Ha azt szeretnénk, hogy ezek a gyerekek a jövő értelmiségi generációi legyenek, hogy a jövő alakítóivá váljanak, az általunk kínált tantárgyakat nem kerülhetik meg. Például a matematikát, az informatikát, a nyelveket, a különböző társadalomtudományokhoz kapcsolódó tantárgyak egyikét sem, mert ezek jelentik majd a jövőt olyan szakmákban, amiket talán még ki sem találtak.

Az utóbbi években azt látjuk, hogy van a diákoknak egy olyan rétege, amelyik megbirkózik ezzel, és dolgozik, és van egy részük, amelyik kicsit leszakad, számukra nehezebben megy. Ez utóbbiaknak előnyt fog jelenteni, ha a kilencedik-tizedik osztályos alapozás után csoportbontásban fognak tanulni, mert egy matematika-informatika osztályban 14 gyerekkel tanulni a matekérettségire vagy egy természettudományok osztályban 14 gyerekkel tanulni a biológiaérettségire nyilván sokkal nagyobb előnyt fog jelenteni, mint hátrányt.

Ezért én elsősorban arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy a diákok ne féljenek megcélozni a Kölcseyt, mert bár kevesebb diák végez, és így nálunk is kevesebb osztály fog indulni, mégsem történt nagy változás, mindössze azok, akik ezekbe az osztott osztályokba fognak kerülni, csoportbontásban fognak tanulni az utolsó 2 évben.

Ami a társadalomtudományokat illeti, marad a 2 bilingv osztály, illetőleg az ötödik osztály is intenzív angol osztály lesz, ahol már nem heti 3 órában, hanem 4 órában, csoportbontásban tanulják majd az angolt. Egyébként néhány évvel ezelőtt anyagi megfontolásból felszámoltuk ezeket a csoportbontásos órákat, de most újból beindíthatjuk őket, mivel nagyon fontosnak tartjuk, hogy a nyelvet csoportbontásban oktassuk, mert ennek van igazán eredménye.

Mi abban bízunk, hogy ez a lépés a színvonal emelkedéséhez fog vezetni, elsősorban azért, mert a kifutó osztályoknak, a tizenegy-tizenkettedikeknek alaposabb felkészülésre lesz módjuk és idejük.

— Az utóbbi időben nem voltak elégedettek az érettségi eredményeivel?

— Ez változó. Nem mondhatjuk azt, hogy nem voltunk elégedettek, de nyilván az elégedettség azt jelenti, hogy egy nagyon magas sikerességi arányt kellene elérni. De azt nyugodtan mondhatom, hogy az utóbbi időszakot tekintve egyetlen okunk sem lehet panaszra, mert messze az átlag fölött teljesítettek a diákjaink. Persze a közvélemény mindig a júniusi érettségi eredményeire figyel oda leginkább, azt viszont sokan nem veszik figyelembe, hogy az első érettségin gyengébben teljesítő diákok alig egy hónap alatt — mivel a két próbát egy hónap sem választja el jóformán — nagyon alaposan fel tudtak készülni, és átmentek a vizsgán. Ennek fényében a tavalyi végzősök számát figyelembe véve az előző tanévben is bőven 90% fölött volt a sikerességi arányunk.

Természetesen az elmúlt öt évet figyelembe véve voltak olyan évek, amikor elértük a 90%-ot, máskor csak a 82%-ot, de összességében nincs okunk panaszra.

— Ősztől tehát nehezebb lesz bejutni a Kölcseybe?

— Az, hogy egy osztállyal, azaz 28 diákkal kevesebben juthatnak be ősztől a Kölcseybe, várhatóan maga után vonja a bejutási átlag növekedését is, tehát nagyobb lesz a verseny, bár ezt előre teljesen megjósolni mégsem lehet, mert ez mindig annak függvénye, hogy mennyire nehéz vagy könnyű a felmérő, mennyire felkészült az adott évfolyam. De tény és való, hogy a gyerekek száma erőteljesen csökken, ehhez pedig alkalmazkodnia kell az iskolának.

Meglátásom szerint azoknak a diákoknak, akik elméleti oktatást választanak, azzal kell számolniuk, hogy ezek az iskolák az érettségire készítenek fel, és az érettséginek akkor van pillanatnyilag igazán súlya Romániában, ha egy egyetemen készül továbbtanulni a diák. Viszont azt is látni kell, hogy a világ átalakulóban van, látom a végzett diákjainkon, hogy már nem annyira egyértelmű, amivel foglalkoznak. Számunkra olykor meglepő vagy egyenesen felfoghatatlan, hogy sokan milyen szakmákban helyezkednek el olyan egyetemekről, amelyek még hagyományos oktatást adnak, de már kezdenek nyitni az új felé.

A tendenciák azt mutatják, hogy a cégek többsége csak nagyjából várja el a szakirányt, az fontosabb számukra, hogy a diáknak legyen meg bizonyos alapfelkészültsége, főként informatikából, különböző gondolkodásmechanizmusokból stb., tovább pedig majd ők fogják a maguk igényei szerint formálni azokat, akiket fölvesznek. De tény, hogy akik magas szintű tudásra tesznek szert, azok válogatni tudnak majd a felkínált lehetőségek között. Ennek az első lépése viszont az, hogy egy elméleti középiskolában tanuljon a gyerek.

— A Kölcseyben soha nem merült fel, hogy más elméleti líceumok példáját követve valamilyen szakoktatást is beindítsanak, vagy meg kívánnak maradni hosszú távon is az elméleti vonal mellett?

— Mi egyelőre az elméleti oktatásban kívánunk megmaradni. Én azt gondolom, a Kölcseynek az a feladata, hogy egy olyan elméleti alapot tudjon biztosítani, amelyre azok a diákok, akik szeretnének továbbtanulni, nyugodtan építhetnek.

A szakmai irány, amerre mi elmozdultunk, az lényegében a posztliceális oktatás, ami alapot nyújt ugyancsak a mi végzettjeinknek is, hogy egy olyan szakmában helyezkedhessenek el, amihez esetleg nem kell főiskolai végzettség, de kell az a tudás, amit egy elméleti profilú líceum nyújtani tud. Jelenleg csak egy osztály működik, de ősztől ismét két posztliceális osztály indul a Kölcseyben, egy általános egészségügyi ápolói képzés, illetve egy gyógyszerészeti szak, mindkettő a tanfelügyelőség jóváhagyásával. Ezekbe az osztályokba is várjuk a beiratkozókat. A beiratkozáshoz nem feltétel az érettségi diploma, de ahhoz, hogy elvégezzék a képzést, mindenképpen szükség van az oklevélre.

Ezek 3 éves, magyar nyelvű képzések, a gyakorlatokat pedig a kórházakban és gyógyszertárakban, magánrendelőkben végzik a diákok, ahol a szakmai román nyelvet is el kell sajátítani. Mindkét képzési vonal a minisztérium által akkreditált szak, így teljes elismerést élvez egész Romániában, s mivel a középiskola keretében végezhető, teljesen ingyenes.

Bajnai Botond