Szatmárnémeti

Kevesebb méz lesz az idén

2012.05.17 - 14:20

Május 17–én huszonnyolc méhész vett részt a Szatmár Megyei Agrárkamara által szervezett méhésztanfolyam vizsgáján. A méhészek arról panaszkodnak, hogy rossz év vár rájuk, a tavalyinál kevesebb lesz a méz.

 

Semmi jót nem ígér a méhészeknek az idei év. A hosszú, hideg tél legyengítette a méhcsaládokat, sok méh elpusztult. Az akác– és repcevirágzáshoz fűzött remények sem váltak valóra, ráadásul az importált méz rontja a hazai piaci esélyeket, lenyomja az árat. A száraz ősz, a hideg tél miatt kevesebb a repcevirág. Ez a kultúra máskor kiváló méhlegelő, de idén üresek a hagyományos repcetermő területek. Az akác első két virágzása sem hozta meg az elvárt méztermést. Nagyon gyors volt a virágzás, ráadásul a hideg éjszakák nem kedveztek a pollentermelésnek sem.

 

Támogatási lehetőségek

 

A Szatmár megyei méhészek nagy része kedvtelésből méhészkedik. Kevesen tudják, hogy az egyesületi tagok jogosultak gyógyszerekre, anyaméh vagy család vásárlására, vándorméhészek esetében a megrongált kaptárok javítására költött pénz egy részének megtérítésére.

Tavaly a gyógyszer árának 75 százalékát térítették meg. Újdonságként támogatják a méhek varróatka elleni kezeléséhez szükséges fruktóz– és glükózkeverék vásárlását is. Az idei támogatás mértéke a rendelkezésre álló országos keretösszeg és leadott igénylések függvényében alakul. A kéréseket augusztusig fogadják, a kifizetésre csak októberben kerül sor. Hírek szerint a közelmúltban ezer tonna mézet importáltak Kínából, ami jelentősen leszorítja a hazai piaci árakat. Tavaly egy kiló repcemézért hét lejt adtak, a vegyes méz kilója nyolc lej volt, a legtöbbet, kilónként tizenegy lejt az akácmézért adtak. Az idei gyenge méztermést figyelembe véve számítani lehetne a felvásárlási ár növekedésére, de az importált méz ezt az esélyt nagyban csökkenti. A következő hetekre szintén hideget jósolnak, majd kezdődik a méhek rajzása, ami ugyancsak csökkenti a méztermelést.

 

Találkozó a méhészekkel

 

A csütörtöki vizsga megnyitóján jelen volt Csehi Árpád, a Szatmár megyei tanács elnöke, aki válaszolt a méhészek kérdéseire. Bár legtöbben tíz–húsz méhcsaládot tartanak (egy méhész volt, akinek hetven méhcsaládja van), valamennyien értékesítési gondokkal küzdenek. Vannak felvásárlók, de ezek olcsón vásárolják fel a mézet, ezért a méhészet nem nyereséges, nem lehet megélni belőle. A megyei tanács elnöke, megígérte, hogy létrehoz egy találkozót a méhészek és a gyógyszeripar képviselői között, mert a gyógyszergyárak aránylag jó áron vásárolják fel a minőségi mézet. A gyógyszergyártók viszont csak akkor kötnek szerződést, ha a méhészek egyesületet hoznak létre és közösen végzik a méhgazdálkodást.

 

Elek György