Szatmárnémeti

Kevesebb jelzés érkezett tavaly

2014.02.01 - 07:44

A Szatmár Megyei Társadalom- és Gyermekvédelmi Igazgatóság keretében működő, kiskorúak elleni erőszakkal foglalkozó osztály tavalyi tevékenységéről tájékoztatott Octavian Apan igazgató.

 

A Szatmár Megyei Gyermekvédelmi Igazgatóság (DGASPC) keretében már több éve, pontosabban 2006. március 1-jétől működik kiskorúak elleni erőszakkal foglakozó osztály. Ennek célja a gyermekek/fiatalok ellen elkövetett visszaélések beazonosítása, nyilvántartása, valamint a további bántalmazás megakadályozása, és ami ugyancsak nagyon fontos: az áldozat rehabilitációja. Mint az intézmény vezetője, Octavian Apan elmondta, 2012-ben 358 esetben vizsgálódtak, az elmúlt évben viszont kevesebb jelzés érkezett be: 331 esetben indították el az ilyenkor szokásos eljárást. Azt is megtudtuk, hogy milyen fajta bántalmazásnak s hányszor estek áldozatul a gyermekek vagy fiatalok: testi fenyítés (23 esetben), érzelmi zsarolás (21 esetben), szexuális erőszak (36 esetben), elhanyagolás (137 esetben), koldultatás (5 esetben), emberkereskedelem (1 esetben), szexuális kizsákmányolás (7 esetben), törvénytelenség elkövetésére való kényszerítés (8 esetben), kiskorú anya (4 esetben), elhagyott gyermekek (20 esetben), családon belüli erőszak (2 esetben). Az anya és gyermek befogadására szakosodott központban 22 anya és 36 gyermek talált menedéket, emellett egy öngyilkossági kísérlet volt, 69 kiskorú esetében kellett sürgősségi eljárással megoldást találni, egyéb szociális eset 26 volt.

 

Tanácsadás is

 

Nagyon fontos a család, a szomszédok, az iskolai közösségek részéről érkezett jelzésekre való odafigyelés. Tehát bárki, aki olyan gyermeket ismer, akiről tudja, hogy a fentebb felsorolt visszaélések valamelyikének szenvedő alanya, értesítheti a gyermekvédelmi igazgatóságot Szatmárnémetiben, a Corvinilor 18. szám alatt működő székhelyen, a 768360–as telefonszámon vagy a 0261–983-as zöld számon. Ez utóbbi telefonszámra 18 alkalommal érkezett jelzés kiskorú bántalmazásával kapcsolatban. Minden esetet kivizsgálnak, akár telefonon kapnak róla értesítést, akár személyesen keresik fel az intézményt. Minden esetben egy szociális ankét következik, s ha a kiskorú érdeke úgy kívánja akár, bírósági határozat segítségével a természetes családjából is kiemelik a kiskorút. Minden gyermeket és édesanyát, akik életkörülményeik folytán kapcsolatba kerülnek az osztályon dolgozó szakemberekkel, rendszeres jogi, pszichológiai tanácsadással segítenek, vagy ha szükséges, a sértettet bíróságra, rendőrségre, törvényszéki orvoshoz kísérik el. Azért, hogy minél operatívabban menjenek a dolgok, a DGASPC állami és civil intézményekkel kötött együttműködési megállapodásokat, illetve a meglévőket megújítják — magyarázta az igazgató. Figyelemfelkeltő kampányokban is részt vesznek az igazgatóság munkatársai, mert fontos, hogy mindenki tudatára ébredjen annak, hogy könnyebb a bajt megelőzni, mint a fizikai vagy lelki sérüléseket, bántalmazást orvosolni.

 

Karikás Enikő