Belföld

Kevesebb házi feladat kellene

2016.11.26 - 12:11

Szatmár megyei pedagógusok is kifejtették véleményüket a tanügyminisztérium által kibocsátásra szánt rendelettel kapcsolatban, amely a diákok házi feladat mennyiségét szabályozná.

Hétfőn olyan rendelet kibocsátását tervezi a tanügyminisztérium, amely azt szabályozná, hogy az egyes korosztályok mennyi ideig foglalkozhatnak házi feladattal – jelentette be Mircea Dumitru tanügyminiszter. A táravezető szerint nulladik osztályban nincs házi feladat, I-IV. osztályban a házira fordított idő nem haladhatja meg a napi egy órát, az általános iskolásoknak legfeljebb 2 órát javasolnak, a középiskolásoknak pedig valamivel többet. A miniszter a nyári vakációra is kitért, és nem tartotta helyesnek, hogy míg a felnőttek alig várják a nyarat, hogy pihenjenek, a diákoknak a nyári vakációban is iskolai feladatokkal kell foglalkozniuk.

Szejke Ottilia elemi oktatásért felelős szaktanfelügyelő véleménye szerint nem lehet egy minisztériumi rendelettel szabályozni azt, hogy egy gyerek mennyi időt töltsön a házi feladatokkal. Elsősorban azért mert sokszor a diákon múlik, hogy mennyi időt szán a leckére. Van aki egy óra alatt mindennel elkészül, van aki pedig ugyanazt a házi feladat mennyiségek órák alatt készíti csak el. Ez függhet a gyermek aznapi hangulatától vagy motivációjától. A szaktanfelügyelő szerint magyar tagozatos elemi osztályokban amúgy sem divat sok házi feladatot adni, ami jól is van így, hiszen nem szabad egyik gyermeket sem le terhelni. Annyi házi feladatot kell adni nekik, amennyivel minden tanuló képes boldogulni. Azok pedig többet szeretnének dolgozni, mindig van lehetőségük plusz házi feladatot készíteni, vagy többet olvasni. Végezetül az is hozzátette a szaktanfelügyelő, hogy egy rendelet csak arra lehet jó, hogy kimondja, a pedagógusok nem adhatnak sok házi feladatot a diákoknak. Viszont ezt a tevékenységre vonatkozó óraszámban egyszerűen nem lehet meghatározni.

Gaskó Gabreiella a Nagykárolyi Elméleti Líceum matektanára is kifejtette véleményét, és elmondta, hogy a maga részéről egy kifejezetten buta gondolatnak ítéli a minisztérium ötletét. „Hadd döntse el a pedagógus az osztály profiljához, szintjéhez és a diákok képességeikhez mérten, hogy mennyi házi feladatra van szükségük ahhoz, hogy az iskolában leadott anyagot begyakorolják. Mert a matematika is egy olyan tudomány amely egymásba fűződő láncszemekből áll, így ha bizonyos elemeit nem gyakorolják ki megfelelően a diákok, soha nem fognak tudni építeni a tudásukra” – vélekedik a nagykárolyi pedagógus.

 

 

Bajnai Botond