Néggyel kevesebb családorvosi rendelő működött Szatmár megyében tavaly, mint azt megelőzően, 2024-re ugyanakkor tizenkettőre csökkent a háziorvosi ügyeleti központok száma, fogorvosokból viszont tizeneggyel többen dolgoztak a megyében, mint 2023-ban.
Míg 2023-ban még 167 családorvosi rendelő működött a megyében, addig tavaly már csak 163 rendelést kereshettek fel a szatmáriak, ezek közül 94 városon, 69 pedig vidéken működött — utóbbiak száma hárommal csökkent, városon egy rendelő szűnt meg. A tavalyi esztendőben átlagosan 2320 lakosra jutott egy háziorvos Szatmár megyében.
Nőtt viszont a fogorvosi rendelések száma: 2023-ban 220 rendelő fejtett ki tevékenységet, 187 városi környezetben és 33 vidéken, 2024-ben viszont már 231 rendelő működött, 198 városon és 33 vidéken.
A szakorvosi rendelések száma nem változott a megyében — mutat rá a DSP jelentése. Tavaly 315 rendelő működött a városokban és 10 vidéken.
Szatmár megyében 156 gyógyszertár van, 84 városon és 71 vidéken, ez utóbbiaknak a száma szintén nem változott 2023-hoz képest. Ami az iskolai orvosi rendelők számát illeti, ez ellenben kettővel bővült egy év alatt: jelenleg 18 tanintézeti orvosi rendelő van, 14 városon és mindössze négy vidéken, ugyanakkor ezek mellett egy fogorvosi rendelő is működik.
Négy állami és három magánkórház
A DSP a kórházakra is kitér jelentésében: Szatmár megyében továbbra is négy kórház működik, három általános kórház és egy tüdőkórház. A három közkórházat még 2010-ben vették át a helyi hatóságok: a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházat a Szatmár Megyei Tanács, a Nagykárolyi Városi Kórházat a Nagykárolyi Polgármesteri Hivatal, az Avasfelsőfalui Városi Kórházat pedig az Avasfelsőfalui Polgármesteri Hivatal.
Már három magánkórház tevékenykedik Szatmár megyében, eggyel bővült tavaly ezeknek is a száma: az egyik sebészeti osztállyal ellátott intézmény, a második egy rehabilitációs, balneo-fizioterápiás intézmény, míg az új magánklinika egy szemészeti beavatkozásokra szakosodott.
Bumbuluţ Krisztina