Szatmárnémeti

Kevesebb a méz, és kicsit drágább is

2014.09.21 - 11:24

Ebben az évben nem volt kegyes az időjárás a méhészek szempontjából, a korábbiakhoz képest az esős időjárás vagy a nagy meleg miatt országosan átlagosan csak feleannyi volt a megtermelt méz mennyisége, és ez nagyjából vonatkozik Szatmár megyére is.

 

 

Országszerte panaszkodnak a méhészek, ugyanis ebben az esztendőben a korábbi átlaghoz viszonyítva csak feleannyi a megtermelt méz mennyisége, ami 10–15 százalékos dráguláshoz vezethet. Az országos szövetség (ACA) elnöke szerint egyes helyeken a sok csapadék, más helyeken pedig a szárazság befolyásolta nagymértékben a méztermelést. „Az ország déli részében a megszokott 4–5 ezer tonna akácméz helyett az idén csak mintegy 1500 tonna van, a többi mézfajta esetében is számottevő a csökkenés, egyedül csak a Duna deltájában nem csökkent a termelés” — nyilatkozta Ioan Fetea, az ACA elnöke.

Szatmár megyében sem volt különb a helyzet, de néhány helyen még nem drágultak meg a keresett mézfajták, legalábbis a nagypiaci standoknál áruló termelőknél. A szatmári Bologa Teodor a nyolcvanas évektől foglalkozik méhészettel, szerinte az utóbbi három évben fokozatosan csökken a méztermelés, ennek oka a kiszámíthatatlan időjárás. „Mikor az akác virágzott, akkor esős volt az idő, utána pedig a nagy meleg nem kedvezett. Nekem 70 család méhem van, korábban egy családra évente 30–50 kilogramm mézet lehetett számítani, ez az idén mindössze 10–15 kg. Drágítani sem tudom, hiszen alig van vásárló, akkor még úgy sem vennék. Én a piacon értékesítem, és mivel nyugdíjas vagyok, jövő ilyenkorig csak eladogatom lassanként. A felvásárlók a vegyes virágmézért 11 lej, az akácért 18 lejt adnak csak” — magyarázta a méhész, aki az asztalánál az akácméz kilójáért 30 lejt, a vegyesért 25 lejt kért, és a lépes méz is 30 lej volt, a méhek a hozzávalót Csanálos és Gombáspuszta környékén gyűjtötték.

A megye legnagyobb méztermelőjének számító, a 400 méhcsaláddal rendelkező pusztadaróci Murvai László termékeivel a hétvégi újfőtéri termékvásáron találkoztunk, ahol a vegyes virágméz 26 lejbe került kilogrammonként, a hárs- 30 lejbe, az akác- és a lilaakác-méz is 35–35 lejbe, ami a korábbiakhoz képest kilónkénti 5 lejes drágulást jelent. Emellett kapható még akác, propolisz, virágpor és anyapempő keverékéből készült immunerősítő méz is 35 lejért kilogrammonként.

A méhész akkor ugyan nem tartózkodott ott a standnál — az unoka árult —, de telefonon elmondta, valóban gyenge volt a termés, főleg azoknak, akik itthon maradtak a megyében, ahol az akácerdők például már nagyon le vannak terhelve, és az időjárás sem volt kedvező ennek a méznek az előállítására. Egyedüliként itt kapható propoliszos krém is, amelyet égési sebek gyógyítására is lehet használni, sőt gyógyításra kapható még propoliszos tinktúra is.

A gyenge hozam miatt a kormány még ebben az esztendőben anyagi támogatást helyezett kilátásba. Az ACA elnöke szerint erre azért van szükség, hogy a téli tápláláshoz szükséges tartalékokat kiegészítsék, különben tavasszal többen is arra ébredhetnek, hogy a családok éhen haltak. A tervek szerint a támogatásra szánt 4,1 millió lej a méhek teleltetéséhez szükséges összeg felét teszi ki, a 70 családnál kevesebbel rendelkezők négy lejt kapnának családonként, az ennél több családot nevelő méhészeket pedig 7,5 lejjel támogatnák.

Romász János