Szatmárnémeti

Kevés orvos engedett a CNAS-nak

2018.01.04 - 09:00

A megyei CNAS arról tájékoztatott, hogy tegnap délig 23 családorvos írta alá az idei év első negyedévére vonatkozó keretszerződést. December végén 147-tel állt szerződésben a pénztár.

Az ünnepi hangulat után kellemetlen meglepetés várta mindazokat, akik ma szerették volna felkeresni háziorvosukat, ugyanis a megyénkben a családorvosok 85 százaléka nem dolgozott. A családorvosok ugyanis a több hónapja tartó tiltakozási akciójuk legvégső szakaszába értek, s nem írták alá az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral (CNAS) a 2018-as évre érvényes keretszerződést, ennek eredményeként január harmadikától felfüggesztették a háziorvosi szolgáltatásokat. Călin Bumbuluţ, a Szatmár Megyei Családorvosi Egyesület elnöke elmondta, hogy tegnap reggel gyűlést tartottak az egyesület tagjaival, ahol arra az elhatározásra jutottak, hogy péntekig nem nyitják ki rendelőiket, amennyiben semmilyen pozitív irányú változás nem történik központilag. „Mi az országos tiltakozási akcióhoz igazodunk, és bízunk abban, hogy Mihai Tudose kormányfő közbenjár, és sikerül közös nevezőre jutnunk a háziorvosi rendszer finanszírozását illetően. Tudjuk, hogy Klaus Iohannis államfő jóváhagyta az idei évi költségvetést, ám egyelőre még nem teljesen világos, hogy az egészségügyi rendszer finanszírozása mire elegendő. Mi nyitottak vagyunk a párbeszédre és bízunk abban, hogy meg tudunk állapodni konkrétumokban, s visszatérhetünk a munkánkhoz, a páciensekhez” — fogalmazott Bumbuluţ, aki elmondta, hogy akciójuk nem a betegek ellen irányul, hanem azt szeretnék elérni, hogy a háziorvosi rendszer finanszírozása megoldódjon, ugyanakkor a bürokrácia csökkentését és a betegeknek nyújtott szolgáltatás minőségi javulását is szeretnék elérni. A családorvosok sajnálják, hogy a betegeket ilyen kellemetlen helyzetbe hozták, ám az ő érdeküket is szolgálja, hogy jobb szolgáltatásokban részesüljenek. A megyei egészségbiztosítási pénztártól azt a tájékoztatást kaptuk, hogy tegnap délig 23-an írták alá az idei év első negyedévére vonatkozó keretszerződést, december 31-ig egyébként 147-en álltak szerződésben a CAS-val.

 

Egyezkedések zajlanak

 

A háziorvosok tiltakozási akciója miatt az egészségügyi miniszter, Florian Bodog elnézést kért a páciensektől, s elmondta, hogy az ügyeleti központok működése kapcsán jóváhagyták az órabérnövekedést, melynek értelmében a központokban dolgozó orvosok órabére 12,8 lejről 40 lejre nő, a szolgálatot teljesítő asszisztensek órabére pedig a jelenlegi 8–10 lejről 2022,5 lejre. Ugyanezen központok adminisztrációs és működési költségeire orvosonként 20 lejt biztosítanak óránként (az eddigi 6,4 lej/orvos/óra helyett), a sürgősségi orvosi felszereléshez szükséges fogyóanyagokra pedig 4 lejt óránként (az eddigi 2,1 lej /orvos/óra helyett). Az egészségügyi minisztérium közleménye arról is tájékoztat, hogy az egészségügyi minisztérium illetékesei és a családorvosok képviselői között lebonyolított találkozók eredményeképpen egy sor olyan intézkedésre született javaslat, amelyek az orvosi ellátás bürokráciamentesítését célozzák. „A családorvosokat arról tájékoztattuk, hogy 2018 januárjában rendeletjavaslat kerül a kormány elé. Az egészségügyi miniszter felkérte a CNAS vezetőségét, hogy 2018. január 10-éig ismertessék azokat a bürokráciamentesítést célzó törvénymódosító javaslatokat, amelyeket bele kell foglalni a sürgősségi rendeletbe” — olvasható az idézett dokumentumban.

Úgy tűnik minden fél azt szeretné, ha megoldást találnának erre az áldatlan állapotra, s mindenki hajlandó tárgyalóasztalhoz ülni, ám amíg megszületik a végső megállapodás a pácienseknek türelemre lesz szüksége, hisz a Szatmár megyei háziorvosok egy jelentőr része péntekig nem dolgozik.