A Szatmár Megyei Törvényszék melletti Ügyészség 2021-es évértékelőjéből úgy tűnik, nagyon eredményesen végezték munkájukat, figyelembe véve azt a nagy mértékű és folyamatos emberhiányt, amellyel az ügyészség már hosszú évek óta küszködik: a megye 31 ügyészi tisztségéből alig 20 van betöltve — a legrosszabb helyzetben maga a főszerv, azaz a Szatmár Megyei Törvényszék melletti Ügyészség van, ahol tizenkét ügyész helyett mindössze hat látja el a feladatokat, de lefedettség szempontjából „félgőzzel” működik a Nagykárolyi Bíróság melletti Ügyészség is, ahol négy helyett két ügyész látja el a feladatokat, az Avasfelsőfalui Bíróság melletti Ügyészség háromfős stábjából pedig egy hiányzik. Hajszálnyival jobb a helyzet a Szatmárnémeti Bíróság melletti Ügyészségen, ahol egyébként a legtöbb ügyésznek lenne hely, viszont a 13 tisztségből csak 10 van betöltve (igaz, itt a korábbi években még rosszabb volt a helyzet, amikor öt-hat fős létszámhiánnyal küszködtek).
Mindezen nehézségek ellenére a létszámhiány szerencsére nem érzékelhető sem a felgöngyölített ügyek, sem a bírák elé állított elkövetők tekintetében: tavaly az ügyészség 12 553 ügyet vizsgált és 6094 esetet oldott meg — ezek közül 995 esetben állítottak össze bűnvádi iratot, 1779 esetben megszüntették a büntetőjogi eljárást, 3301 ügyet beszüntettek, míg 19 esetben a vádlott beismerte bűnösségét. Ugyanakkor ezek a számok egyrészt azt is jelentik, hogy tavaly 16,6%-kal több elkövetőt állítottak bírák elé, mint egy évvel korábban — másrészt pedig azt, hogy egy ügyészre 406 eset jutott. S figyelembe véve, hogy az ügyész az egyetlen olyan állami szereplője a büntetőeljárásnak, amely annak egészében jelen van, a nyomozás elkezdésétől a jogerős ítéletig, s ez nem kicsi feladat, pontosabban nem kicsi leterheltséget jelentett. A súlyos létszámhiány ellenére hatékonyságuk abban is lemérhető, hogy a 6094 eset közül 2456-nak legtöbb hat hónapon belül, 1061-nek egy éven belül, 2151-nek pedig valamivel több mint egy éven belül sikerült pontot tenni a végére.
Az ügyészek közel ezer, személy elleni bűncselekmény után vizsgálódtak, ami bő másfél százzal több, mint egy évvel korábban, s ezek között éppúgy volt gyilkosság, valamint minősített emberölés — például a tartolci kettős emberölés, ahol a 42 éves elkövető június derekán, egy hétköznap késő este erősen ittas állapotban hazafelé tartott, amikor behatolt áldozatai, a 88 éves és 76 éves házaspár portájára. A konyhából magához vett két kést, és az udvar jobb oldalán álló épület földszintjén, az előszobában várta, hogy az idős házaspár lefeküdjön, ekkor támadt az ágyban tévét néző és beszélgető áldozatokra. Előbb a bácsit szurkálta össze és vágta el a torkát, majd hasonló brutalitással támadt a nénire is, akinek szintén elvágta a torkát, aztán nyomait eltüntetendő fel akarta gyújtani a házat, kinyitotta a gázpalack és a tűzhely csapját, meggyújtotta ez egyik szék háttámláján lévő ruhadarabot, a ház ajtaját kulcsra zárta, és távozott. Továbbá volt még gyanús/erőszakos körülmények között bekövetkezett haláleset, gondatlanságból elkövetett emberölés (az esetek zömét a halálos közlekedési balesetek alkották) és testi sértés, magánlaksértés, szexuális erőszak, kiskorúval létesített szexuális aktus és sajnos kiskorú megrontása is.
Szabó Kinga Mária