Belföld

Kevés az oltóanyag, elhalasztják a kulcsfontosságú intézmények dolgozóinak beoltását

2021.01.26 - 18:42


Az orvos szerint az intézkedés 35 304 személyt érint. CNCAV vezetője azt mondja: a csúszást az okozza, hogy a január 18-a és 24-e közötti héten 117 ezer dózissal (51,3%-kal) kevesebb oltóanyagot kapott Románia, mint az előre tervezett mennyiség.

Ezzel a megoldással nem befolyásolják az idősek és krónikus betegek beoltását, és nem zavarják meg az emlékeztető oltás beadásának rendjét sem. Tulajdonképpen azokat a kulcsfontosságú intézményekben dolgozó személyeket, akiket a január 28-a és február 11-e közötti időszakra jegyezték elő, hogy megkapják az első adag védőoltást, újra programálják február 8-a és 25-e közé — magyarázta az orvos.

Hozzátette: az újraprogramálás automatikusan történik, a megváltozott időpontokról minden érintett értesítést kap.

583 oltási központ

Romániában 583 oltási központ működik, az első szakaszból 269 központ folytatja tevékenységét, a második szakaszba további 212 központot kapcsoltak be, 337 oltóponttal, ez utóbbiak napi 20 220 személy beoltását teszik lehetővé — tudatta a CNCAV vezetője. Ezekhez jön még a védelmi minisztérium saját hálózatában működő 60 központ, illetve a belügyminisztérium 42 központja, amelyek ezer-ezer dózist, azaz a rendelkezésre álló mennyiség 5–5 százalékát kapja naponta.

Nincs szabad időpont

Április 14-éig szinte az összes oltási időpont foglalt, hangzott el a sajtótájékoztón. A második negyedévre (április 1-jétől kezdve) nem készült még el az a beszállítói terv, amely mutatja a naponta, hetente érkező oltásmennyiséget, így erre az időszakra nem lehet programálást kérni.

Dr. Valeriu Gheorghiţă megerősítette: az oltóanyag 72 százalékát a 65 év fölöttiek és a krónikus betegek immunizálására használják.

Hatékonyak az új vírustörzs ellen

A Pfizer-BioNTech, a Moderna és az AstraZeneca által kifejlesztett oltások hatékonyak a nagy-britanniai új vírustörzs ellen is — jelentette ki dr. Valeriu Gheorghiţă. A szakember szerint ebben a helyzetben fel kell gyorsítani az oltáskampányt — ez volt az oka annak is, hogy az eredetileg február elejére tervezett második fázis kezdési időpontját január 15-ére előhozták.

Meglátása szerint előnyben kell részesíteni a idős személyeket és a krónikus betegségben szenvedő betegeket, mert nekik van a legnagyobb szükségük az oltásra.

Nem egyértelmű

Amennyiben valaki megkapja a koronavírus elleni oltás első dózisát, és ezt követően fertőződik meg, előbb meg kell várnia a teljes gyógyulást, és csak azt követően kaphatja meg az emlékeztető oltást — magyarázta a COVID-19 elleni oltáskampányt koordináló országos bizottság vezetője. Abban az esetben, ha a gyógyulás elhúzódik, és az első és a második dózis beadása között 42 napnál hosszabb idő telik el, az immunizálási folyamatot újra kell kezdeni az első dózissal — tette hozzá az orvos, rámutatva arra is, hogy az Egyesült Államok Betegségmegelőzési és Ellenőrzési Központja (CDC) úgy véli, hogy ebben az esetben is csak az emlékeztető oltást kell beadni.

Gheorghiţă ennek kapcsán azt mondta: véleményt kértek az oltást kifejlesztő Pfizer-BioNTech cégtől is, és annak függvényében esetleg módosítják álláspontjukat.

AGERPRES

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Újabb kutya és macska oltási kampány indult

A DSVSA októberben indított veszettség elleni oltási kampánya decemberig tart.
Belföld

Már a patikákban várnak az oltakozókra a vakcinák

Hamarosan kezdődik az influenza elleni oltási szezon, az első adag vakcinák megérkeztek a gyógyszertárakba.
Belföld

Érdemes oltatni influenza és szamárköhögés ellen!

Az influenza és a szamárköhögés elleni oltások fontosságára hívja fel a figyelmet az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).