Vidék

Kevés az ingázási támogatás

2013.09.20 - 10:51

Van olyan szerencsés helyzet, amikor a kormánytámogatás fedezi az ingázó diákok utazási költségeit, azonban Szatmár megyében nem ez a jellemző — a szülőknek a zsebükbe kell nyúlniuk.

 

A legtöbb ingázó tanuló szüleinek ki kell pótolniuk a pénzügyminisztérium által meghatározott átalányösszeget ahhoz, hogy a bérlet ára kijöjjön. Vannak olyan vonalak, ahol a 100 lejt is meghaladja a különbség a szállítási vállalat által meghatározott árak, illetve az utazási támogatás között. Amint arról már írtunk, a most kezdődött tanévtől havi 26 és 120 lej közötti összegben határozta meg a pénzügyminisztérium az ingázó diákoknak járó bérlettámogatást.

A kezdeményezést azzal indokolták, hogy óriási különbségek voltak tapasztalhatóak a szállítási vállalatok jegyárai között, így a gyerekeknek járó összegek is túlságosan széles skálán mozogtak. A 10 kilométeres szakaszokra vonatkozók esetén az ár 25 és 326 lej között váltakozott, míg a leghosszabb, 50 kilométert meghaladó távokra érvényes bérletek után 42, illetve 491 lej közötti összegeket számoltak el. Emiatt úgy döntöttek: egységárakkal dolgoznak. A legkisebb, 3 kilométeres távra ingázók esetén ezentúl havonta 26 lejt lehet maximálisan elszámolni, a leghosszabb, 50 kilométeres szakaszokra pedig legtöbb 120 lejt adnak havonta. A köztes távokra, értelemszerűen, a megtett út hosszának függvényében határozzák meg, mennyi jár a bérletvásárlás terheinek könnyítésére, ami kilométerenként körülbelül plusz két lejt jelent. A gond azonban az, hogy a megyében tevékenykedő szolgáltatók díjszabásai igen eltérőek — míg például a Kányaháza—Szatmárnémeti vonalon a havi 110 lejes bérletet teljes egészében fedezi a támogatás, aki Lázáriból jár be a megyeszékhelyre, annak ki kell fizetnie a 36 lejes szubvenció, illetve a 90 lejes bérletár közötti különbséget, aki Nagykárolyból ingázik, annak körülbelül 120, a Szatmárhegyről jövőknek pedig nagyjából 110 lejjel kell megfejelniük a szubvenció összegét. Lapunk érdeklődésére a jegyárakat jóváhagyó hatóság, a megyei tanács műszaki osztályának vezetője, Ioan Şereş elmondta: minden érvényben levő díjszabásra rábólintottak, mivel a cégek meg tudták indokolni a döntéseiket. Egyebek mellett figyelembe veszik a jármű fogyasztását, esetenként pedig útviszonyokat is. A legnagyobb eltérések az igazgató szerint abból adódnak, hogy jelentősen többet kérnek a bérletért azok a vállalatok, melyek óránként járnak egy vonalon, mint azok, akik naponta kétszer fordulnak mindössze.

 

Babos Krisztina