Szatmárnémeti

Kevés autó, sok riasztás

2015.07.24 - 19:00

Négy hónap alatt tizenkétezerszer riasztották a Szatmár Megyei Mentőszolgálat szakembereit, a kiszállások során pedig a rendelkezésre álló 27 mentőautóval több mint 520 ezer kilométert tettek meg.

A mentősök reakcióideje városon majdnem eléri a törvény által megszabott időintervallumot, az esetek több mint nyolcvan százalékában 15 percnél is kevesebb idő alatt értek ki a riasztás helyszínére, vidéken viszont már nem állnak ilyen jól. Piros kód esetén, amikor a beteg életveszélyes állapotban van, a mentősök csak az esetek 34,65 százalékában értek ki 20 perc alatt, míg sárga kód esetén, amikor nem volt azonnali életveszélyben a páciens, csak az esetek 24,77 százalékában értek ki a riasztás helyszínére 20 percnél hamarabb.

„Ez sajnálatos módon a munkaerő hiányának és a kevés mentőautónak tudható be. Az egészségügyi minisztérium erre az évre 200 mentőautót ígért a mentőszolgálatoknak, közülük hatot Szatmár megyének, de végül nem szerezték be ezeket. Egyelőre arra is csak ígéret van, hogy a mentőautók beszerzésére szánt összeget szétosztják a megyék között, hogy a gépkocsipark fenntartására, javítására költhessék” — magyarázta sajtótájékoztató keretében Gabriela Opriș, a Szatmár Megyei Mentőszolgálat ideiglenes vezetője

Dr. Nótárius Gabriella, az intézmény orvosigazgatója szerint nem csak autókra és munkaerőre lenne szükség, hanem legalább két új alállomásra. „Szoporon, valamint Szamosborhídon vagy Remetemezőn kellene egy-egy alállomást kialakítani, így a környékbeli településekre sokkal gyorsabban kiérhetnének a kollégák, mint Szatmárnémetiből vagy Avasfelsőfaluból” – magyarázta a doktornő.

A Szatmár Megyei Mentőszolgálat egészségügyi szakembereinek ugyanakkor nem csak a megyében kellett pácienseket ellátniuk, közel hatszáz alkalommal szállítottak betegeket az ország különböző kórházaiba és klinikáira, többek között Nagybányára, Zilahra, Nagyváradra, Kolozsvárra, Temesvárra, Marosvásárhelyre, Bukarestbe vagy éppen Konstancára.

Taxinak nézik a mentőt

A szakemberektől azt is megtudtuk, hogy a riasztások óriási száma részben annak is betudható, hogy sokan taxinak nézik a mentőautót. Nem egy olyan személy van a megyében, aki nem rendelkezik egészségügyi biztosítással, így a mentőszolgálat az egyedüli lehetősége arra, hogy egészségügyi ellátásban részesüljön. Ha valaki rosszullétre panaszkodik, de az állapota nem életveszélyes, akkor a diszpécserszolgálat döntése nyomán, sokszor csak asszisztenssel rendelkező mentőautó megy ki a helyszínre. Ilyenkor az illetőt beszállítják a legközelebbi kórházba, ahol ingyenes sürgősségi ellátásban, vizsgálatokban részesül.

A mentőszolgálat egyik dolgozójától azt is megtudtuk, hogy syámos olyan eset is akadt, amikor egy-egy lakos hasmenésre, hányásra, enyhébb tünetekre panaszkodva hívta ki a mentősöket. Mire kiérkezett az autó, a páciens már összepakolta a holmiját, betakarítás után több rafiazsákot is megtöltve minden földi jóval, majd a mentősökkel bejött a sürgősségire, de itt már nem kívánt részt venni a vizsgálatokon, hanem, mint aki jól végezte dolgát, elhagyta a kórházat.

Bumbuluţ Krisztina