Vidék

Kevés a vidéki rendőr

2014.11.23 - 10:35

Súlyos létszámhiánnyal küzdenek a vidéki rendőrőrsök, még kevés a térfigyelő kamera, a Számvevőszék bünteti azon önkormányzatokat, amelyek üzemanyag-támogatást adnak a helyi őrsnek.

Tasnádon tartotta kihelyezett gyűlését a Szatmár Megyei Területi Közrendészeti Hatóság (ATOP), melyen részt vettek a kisváros körzetéhez tartozó települések — Ákos, Szopor, Bogdánd, Hadad, Csaholy, Királydaróc, Szilágypér, Tasnádszántó, Érszakácsi, Sződemeter — rendőrőrseinek parancsnokai, valamint polgármesterei is. Hiszen a kihelyezett gyűlések elsődleges célja, hogy az adott vidéknek/körzetnek gondjait vitassák meg és közösen keressenek — lehetőleg minél hatékonyabb — megoldásokat. Sajnos az egész megyére érvényes legnagyobb és már évek óta akut probléma: a rendőrség állományának létszámhiánya nem orvosolható. „85 betöltetlen, üres hely van a Szatmár megyei rendőrségen, ebből 67 a közrendészeti osztályon — mondta Vlad Florentin rendőrparancsnok. — A többi megyéhez képest óriási létszámhiánnyal küszködünk. És ez napról napra csak rosszabb lesz. Ezen a héten is felmondott egy kolléga. A rendőriskolákból kikerült újoncok pedig alighogy letelik az egy év gyakornokságuk, azonnal kérik áthelyezésüket abba a megyébe, ahonnan származnak. Tőlünk pedig szinte senki nem jelentkezik a rendőriskolákba. Mindezek ellenére, Szatmár megye országos szinten még mindig az egyik legbiztonságosabbnak számít.”

A rendőrhiány főleg a kisebb településeken okoz komoly gondot, mint például Csaholyban, ahol az őrsparancsnok látja el a közrendőri feladatokat is, viszont hamarosan szeretne szabadságra menni. „Elképzelni sem tudom, hogyan fogom ezt megoldani” — csóválja a fejét Jurchiş Gheorghe polgármester. Hasonló gondokkal küzdenek Szilágypérban, Tasnádszántón, Érszakácsiban és Sződemeteren is — itt az őrsparancsnok-helyettes nyugdíjba vonult és nincs aki betöltse a megüresedett állást. Az anyagilag jobban álló polgármesteri hivatalok igyekeznek falu-éjjeliőrt alkalmazni, de itt sem mindig járnak szerencsével. Szoporon például (amely a legnagyobb község, hiszen 7 falu tartozik hozzá) már hónapokkal ezelőtt felmondott az őr, és azóta sem találtak senkit, aki vállalná ezt. Ráadásul sok településen nincsenek meg a térfigyelő kamerák — még az iskola vagy óvoda épületén sem. A Szatmár Megyei Tanács idén tavasszal 56 önkormányzat számára utalt ki célirányosan egyenként 9000 lejes támogatást, hogy a pénzből térfigyelő kamerákat vásároljanak — aki ezt nem tette meg, év végén köteles visszautalni az összeget. Sződemeteren és Tasnádszántón a következő hetekben szerelik fel a kamerákat, Szopor községben is 7 kamera üzemel, a legjobban felszerelt pedig Ákos: itt 6, Krasznamihályfalván és Újnémetben pedig 3-3, a rendőrőrsre bekötött infravörös kamera működik — ráadásul a községhez tartozó települések minden utcájában megoldott a közvilágítás is.

A tegnapi gyűlésen ismételten terítékre került az őrsök üzemanyag-támogatása is. Mivel a belügyminisztérium ez irányú anyagi lehetőségei eléggé korlátozottak, nagyon sok önkormányzat döntött úgy, hogy együttműködési keretszerződést köt a település rendőrőrsével és évente egy bizonyos mennyiségű üzemanyaggal (átlagosan 50–70 literrel) támogatja annak érdekében, hogy minél gyakrabban és nagyobb területeken tudjanak járőrözni a rendőrautók. Elméletileg ezzel a támogatással nem is lenne semmi baj, hiszen teljesen ésszerű, hogy az önkormányzat segítséget nyújtson a közbiztonság fenn- és megtartása érdekében. Viszont a Számvevőszék — illetve egyes számvevőszéki ellenőrök — törvénytelennek értelmezik ezt az együttműködési keretszerződést és nem egy vidéki önkormányzat kapott már súlyos pénzbírságot, azért, mert üzemanyaggal támogatta a helyi rendőrőrs munkáját.

 

Szabó Kinga Mária